Burze rozwinęły się nad Polską. Pojawiły się też struktury liniowe

W piątek Polska znajduje się pod wpływem płytkiego niżu znad Morza Bałtyckiego. Od dzielnic północnych na południe i południowy-wschód schodzić będzie dalej front chłodny. Do naszej części Europy napływać ma w dalszym ciągu chłodna i mało chwiejna masa polarno-morska, dlatego nie można wykluczyć zjawisk burzowych, zwłaszcza w obrębie frontu, jak i też za frontem w świeżej masie polarno-morskiej.

Na zobrazowaniach radarowych, detektorach wyładowań atmosferycznych, ale także radarach meteorologicznych można obserwować zjawiska konwekcyjne. Są to zarówno pojedyncze komórki konwekcyjne, formacje liniowe, ale także struktury wielokomórkowe.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na 5.07.2019 r. godzina 18 UTC

Dane z polskiej sieci POLRAD IMGW-PIB, ale także detektor wyładowań Blitzortung

Najaktywniejsza burza do tej pory przeszła w rejonie Bieszczad. Była to struktura wielokomórkowe, grzmiali także niedaleko Rzeszowa.

Ciekawa struktura liniowa znajduje się w rejonie Warszawy, zmierza ona na wschód, charakteryzuje się niską aktywnością elektryczną, ale w dzisiejszych warunkach prawdopodobne są w jej zasięgu silne porywy wiatru nawet do 80 km/h, punktowo drobny grad.

Konwekcja wraz z burzami utrzyma się do końca dnia, zarówno przed czołem frontu chłodnego, jak i też za nim.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 5.07.2019 r. godzina 18 UTC

Prognozowany obszar burz przez ESTOFEX na dziś

Bieżące położenie opadów i burz poniżej