Burze niszczące zmierzają w kierunku Polski. Na obszarze Niemiec pojawiły się trąby powietrzne. Przez nasz kraj przejść może zorganizowany układ burzowy w formie bow echo. Pojawią się także superkomórki burzowe.
Niszczące burze coraz bliżej Polski. Groźna noc przed nami
Od kilku dni informujemy, że pod koniec mijającego tygodnia czeka nas silne załamanie pogody. Duże pogorszenie warunków pogodowych przyniesie front chłodny przemieszczający się przez nasz kraj. W nocy z piątku na sobotę płytki niż o imieniu Emmelinde ma przemieszczać się przez znad Niemiec, przez północ Polski w kierunku Litwy. Pojawią się gwałtowne, miejscami niszczące burze. Burzom towarzyszyć mają intensywne opady deszczu, miejscami również gradu. Prędkość wiatru wyrządzić może znaczne szkody w kraju, gdyż przekraczać może 100-120 km/h.
Zdjęcia satelitarne wykonane przez satelitę geostacjonarnego o godzinie 19:40 czasu lokalnego w piątek z widocznym obszarem silnej konwekcji nad Niemcami, częściowo Szwajcarią i Francją
Na obszarze Niemiec zgodnie z prognozami pojawiła się lokalna trąba powietrzna. Piątkowe burze w masie pochodzenia zwrotnikowego wykazują się nadzwyczaj wysoką aktywnością elektryczną. Już w godzinach wieczornych wkroczą do zachodniej części Polski zjawiska burzowe. Największą aktywność osiągną w pierwszej części nocy.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 120 minut na obszarze Niemiec i krajów przyległych przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych
Najnowsze doniesienia medialne z Niemiec wskazują, że u naszych zachodnich sąsiadów pojawiły się dwie mezocykloniczne trąby powietrzne. Pierwsze zjawisko zaobserwowano m.in Paderborn, Nadrenii Północnej-Westfalii, w rejencji Detmold. Prędkość wiatru w wirze okazała się tak duża, że bez trudu łamała i wyrywa drzewa z korzeniami, uszkadzała również poszycia dachowe.
Trąba powietrzna zaobserwowana, 20 maja 2022 na obszarze Niemiec
Zjawiska o charakterze konwekcyjnym nad Niemcami są gwałtowne. Zmierzają w kierunku Polski
U naszych zachodnich sąsiadów na zobrazowaniach radarowych obserwujemy mezoskalowy układ konwekcyjne, jak i też superkomórki burzowe. Niszczące burze propagują na wschód, północny-wschód. Groźne pogorszenie pogody w kolejnych godzinach na obszarze Polski przyniesie płytki niż, który od Wolnego Instytutu w Berlinie otrzymał imię Emmelinde. Niż ten ma dość rozległy ciepły wycinek, który jest zamykany przez front chłodny. W obrębie strefy frontowej koncentruje się główna aktywność burzowa.
Zobrazowania radarowe ukazujące struktury burzowe u naszych zachodnich sąsiadów o godzinie 19:30. Obserwuje się również występowanie superkomórek burzowych
Zjawiska burzowe przemieszczać mają się na wschód
W nocy z piątku na sobotę strefa burz przemieszczać ma się na od zachodu, południowego-zachodu na wschód, północny-wschód. Najpóźniej, bo dopiero bliżej godzin porannych w sobotę zjawiska burzowe pojawią się we wschodniej połowie kraju. Z uwagi na dużą dynamikę w pogodzie i lokalność burz zalecamy śledzić bieżące zobrazowanie radarowe i detektory wyładowań.
Prognozy jasno wskazują, że przez całą noc z piątku na sobotę będą dogodne warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Utrzymywaniu się burz i tworzeniu następnym sprzyjać ma zaleganie ciepłego, wilgotnego powietrza. Ponadto front chłodny może zafalować, co więcej wspomaganie do rozwoju silnie uwodnionych, aktywnych elektrycznie i gwałtownych burz zapewnić ma obecność prądu strumieniowego.
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 20.05.2022, 21 UTC według modelu ARPEGE
Podstawowym zagrożeniem okażą się silne, punktowo niszczące porywy wiatru, które sięgnąć mogą 70-130 km/h. Graniczna wartość jest prawdopodobna z gwałtownych burz superkomórkowych i możliwego układu liniowego w formie bow echo. Zdarzyć mogą się także opady gradu o średnicy nie przekraczającej na ogół 2-4 cm. Z uwagi na istotnie nasilony poziomy przepływ mas powietrza na poziomie sterującym, struktury konwekcyjne przynosić mają krótkotrwałe, ale ulewne opady deszczu.
Prognoza symulowanych ech radarowych na 20.05.2022, 21Z według WRF-ARW
Największe opady koncentrować mają się w pobliżu centrum niżowego przesuwającego się północną częścią kraju. W pasie od Pomorza Zachodniego aż po Podlasie możliwa jest akumulacja opadów do 10-30 mm do sobotniego wieczora.
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 21.05.2022, 03 UTC według modelu ECMWF
Intensywna konwekcja nad Polską w kolejnych godzinach, a potem groźna wichura
Aktywność elektryczna jak na trzecią dekadę maja może być nadzwyczaj wysoka nad Polską. Wynikać będzie to z mocno rozbudowanych chmur Cumulonimbus i przechłodzonych wierzchołków. Ważna okaże się także spora wodność atmosfery. Tuż po przejściu frontu chłodnego zacznie nasilać się wiatr gradientowy w tylnej części niżu. Wynikać ma to ze różnicy ciśnienia, która wystąpi pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej a niżem odsuwającym się nad Litwę. Porywy wiatru z gradientu sięgnąć mogą 70-100 km/h, lokalnie do 105 km/h, powodując miejscami spore szkody i przerwy w dostawach prądu.
Burze nad Polską. Echa radarowe symulowane na 21.05.2022, 00Z według WRF-ARW
Przepływ w całym pionowym profilu troposfery będzie wzmożony. Wynikać będzie to z dalszej obecności prądu strumieniowego. Pęd powietrza z wyższych wysokości ma mieć tendencje schodzenia ku ziemi. Najgroźniejsza wichura w sobotę jest prognozowana w dzielnicach centralnych, na wschodzie i północnym-wschodzie. Silny wiatr da się we znaki również gdzieniegdzie na północy i południu. Wietrzna ma być cała sobota, wiatr zacznie wyraźnie słabnąć pod wieczór. Najdłużej powieje we wschodniej połowie kraju.
Wyliczane porywy wiatru za okres od 20.05.2022, 12Z do 21.05.2022, 22 UTC według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC