Burze i silny wiatr nie odpuszczą dziś. Wiatr 70 km/h i ulewy w Polsce, niewykluczone trąby wodne

Burze dziś nad Polską i silny wiatr. W czwartek Polska jest na południowych obrzeżach układu niżowego znad obszaru Europy Północnej, w zasięgu oddziaływania pola niżowego oraz strefy frontów atmosferycznych. Ponadto z zachodnich obszarów Starego Kontynentu obserwowana jest adwekcja dość wilgotnych i umiarkowanie ciepłych mas powietrza pochodzenia polarno-morskiego, jakie w różnych regionach kraju objawiają się wzrostami zachmurzenia – zarówno warstwowego, jak i kłębiastego z występowaniem opadów deszczu i lokalnych burz o zróżnicowanym stopniu intensywności.

Czwartek przyniesie w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Prognozowane są przelotne opady deszczu. Dodatkowo na północy i północnym zachodzie naszego kraju burze. Możliwa wysokość opadów w burzach lokalnie do 25 mm. W najcieplejszym momencie dnia od około 20°C nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat do 26°C na południowym zachodzie. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany. Jedynie na wybrzeżu okresami dość silny, porywisty, południowo-zachodni i południowy. Tylko burzach i na Przedgórzu Sudeckim oraz w Karpatach porywy wiatru do 70 km/h, w Sudetach do 100 km/h.

Prognoza burzowa na okres od 3.08.2023 – 06:00 UTC – 4.08.2023 – 06:00 UTC według ESSL

burze dziś w kraju
Burze w Polsce w okresie 3 sierpnia 2023 do 4 sierpnia 2023 r.

Dziś burze prognozowane są zwłaszcza w drugiej części dnia na północy, północnym zachodzie Polski. Niewykluczone, że na Bałtyku utworzą nawet lokalne trąby wodne u podstawy chmur Cumulonimbus. Na południowym wschodzie zaznaczy się wpływ strefy frontowej. Dlatego też na tym obszarze opady atmosferyczne mogą być największe, niewykluczone, że wystąpią również burze o niewielkim natężeniu. Chmury burzowe i opadowe przemieszczać mają się na północny wschód.

Prognoza burzowa na 3 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne burze nad Polską
Burze prognozowane przez IMGW, 3 sierpnia 2023 r. nad Polską

Niżowa pogoda i zjawiska konwekcyjne oraz silny wiatr

Dziś ośrodek niżowy, który wpłynie na pogodę lokować ma się w rejonie Wysp Brytyjskich, następnie z biegiem godzin przemieszczając się nad Skandynawię. Przez nasz kraj przechodzić ma układ frontów atmosferycznych. Chwiejność termodynamiczna nie okaże się dziś wysoka i nie przekroczy 300-500 J/kg, największe ryzyko burz będzie na północy i północnym zachodzie naszego kraju. Niewykluczone, że w południowej części Morza Bałtyckiego utworzą się krótkotrwałe trąby wodne niezwiązane z działalnością mezocyklonu, czyli rotującego prądu wstępującego. Akumulacja opadów na południowym wschodzie dochodzić może do 20-40 mm.

Zatem w czwartek burze możliwe są głównie na północy kraju. Zjawiska towarzyszące nie powinny być silne, lecz nie można wykluczyć opadów deszczu do 25 mm i porywy wiatru do 70 km/h. Gdzieniegdzie niewykluczony drobny grad. Ośrodki konwekcyjne nie powinny być długotrwałe, jednak głównym zagrożeniem okaże się deszcz i wiatr.

Przeczytaj również: Groźne prognozy na weekend. Będzie duży kontrast termiczny nad Polską. Wystąpią silne burze

Podczas nadchodzącej nocy burze są bardzo mało prawdopodobne. Tylko na Wybrzeżu oraz na krańcach południowo-wschodnich prognozowane są nieco podwyższone wskaźniki konwekcyjne. Na wspomnianych obszarach lokalnym burzom mogą towarzyszyć opady do około 10 mm i wiatr do 60 km/h.

Prognoza konwekcyjna na noc (IMGW-PIB) dla Polski

burze dziś nad Polską
Burze wystąpią miejscami również w nocy, lecz nie będą intensywne

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski, gdyż pogoda w kolejnych dniach okaże się dynamiczna i miejscami groźna. W weekend spodziewamy się jeszcze gwałtowniejszych zjawisk burzowych, o których będziemy informować na łamach naszego portalu.

Fanipogody.pl