Burze śnieżne dziś w Polsce. Nawet 30 cm śniegu. Potem chwyci dwucyfrowy mróz i ciśnienie wzrośnie o 40 hPa

Burze śnieżne możliwe są dziś nad Polską. Spadnie do 30 cm śniegu w górach. Potem pojawi się mróz dwucyfrowy i ciśnienie atmosferyczne wzrośnie w ciągu 24-48 godzin o nawet 30-43 hPa w całym kraju.

Burze śnieżne możliwe, potem gwałtowny wzrost ciśnienia. Dostaniemy się w zasięg silnego wyżu

Załamanie pogody pod koniec bieżącego tygodnia stało się faktem. Już wczoraj na południu Polski pojawiły się burze. Zagrzmiało głownie w południowej części woj. śląskiego. Były to pojedyncze komórki burzowe, które pojawiły się wieczorem.

Liczba wyładowań CG+IC – suma 24 h, dane z systemu PERUN w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

burze Polska wczoraj
Burze pojawiły się nad Polską wczoraj

Dynamiczną pogodę w sobotę przyniesie wypełniający się ośrodek niżowy, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego otrzymał imię Yigit wraz z frontem o charakterze zokludowanym. Na przeważającym obszarze Polski pojawią się przelotne opady deszczu, a w sprzyjających warunkach niewykluczone są burze. Tuż po przejściu niżu szerokim strumieniem powietrze pochodzenia arktycznego morskiego chwyci mróz na przeważającym obszarze naszego kraju. Spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej o nawet 5-30 cm. Największy w rejonach górskich i podgórskich, dużo mniejszy na nizinach i wyżynach.

Prognoza sytuacji barycznej na 25 lutego 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

burze śnieżne w Polsce
Niżowa pogoda, możliwe burze śnieżne, potem wyż z zachodu

Jesteśmy już w znacznie chłodniejszej masie powietrza z północy Starego Kontynentu. Ubiegłej doby przemieszczał się front chłodny z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, a miejscami również śniegu. Nie można wykluczyć, że w kolejnych pojawią się nawet opady krupy i burze śnieżne.

Zobacz też: Mróz -30 do nawet -40 stopni na koniec lutego. Pogoda szokuje. Atak zimy w Polsce

Prognoza ciśnienia na 26 lutego 2023, 00Z dla Europy i terenów przyległych według modelu ECMWF

burze możliwe nad Polską
Blokada antycyklonalna będzie się umacniać pod koniec lutego i na początku marca 2023

Śnieżna konwekcja w masie arktycznej i silny wiatr

W obrębie płytkiego niżu będą dogodne warunki do rozwoju konwekcji w świeżej i chłodnej masie powietrza. Na nizinach w wielu regionach występować ma dodatnia temperatura powietrza, inaczej sytuacja ma wyglądać w rejonach górskich i podgórskich. Intensywna konwekcja ma być obserwowana w kolejnych godzinach szczególnie na północy Polski. W górach na intensyfikacje opadów zimowych będzie miała wpływ orografia terenu. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw, rozpocznie się dynamiczny rozwój komórek konwekcyjnych. Pojedyncze burze są możliwe, ale będą one nieliczne i mocno rozproszone. Najsilniejszy wiatr powieje na zachodzie, północy i południu kraju. W obrębie Morza Bałtyckiego prognozowana jest nawet cofka przy północnym wietrze. Porywy wiatru w porywach mogą sięgnąć nawet 50-70 km/h. Najsilniejszy wiatr jest spodziewany w Sudetach i Karpatach oraz nad morzem.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 25 lutego 2023 r. 12 UTC według modelu ECMWF

konwekcja i burze nad Polską
Burze śnieżne prawdopodobne lokalnie

Konwekcyjne opady ciekłe, stałe, mieszane obejmować będą dziś przeważający obszar Polski. Strefa największych opadów przesuwać ma się z północy na południe naszego kraju, przynosząc miejscami dynamiczne i groźne warunki atmosferyczne. W czasie śnieżyc konwekcyjnych widzialność będzie ograniczona nawet do 500 metrów, pojawić mogą się również silniejsze podmuchy wiatru związane z oddziaływaniem prądów zstępujących.

Burze śnieżne dziś nad Polską. Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opadów na 25 lutego 2023, 15 UTC według modelu ECMWF

Liczne struktury konwekcyjne

Zimowe opady będą powszechne wieczorem i w nocy z 25/26 lutego 2023 r., ale z biegiem godzin ma ich stopniowo ubywać. Nie można wykluczyć nawet pojedynczych burz śnieżnych. Polecamy śledzić dziś uważnie dane radarowe i detektorów wyładowań.

Burze śnieżne dziś w kraju. Prognozowana orientacyjnie wysokość i zasięg pokrywy śnieżnej na okres od 25.02.2023 r. 00Z do 27.02.2023 r. 00 UTC według ARPEGE

burze w Polsce
Konwekcja w masie arktycznej przyniesie opady zimowe

Burze śnieżne możliwe dziś nad Polską

Jeszcze w ostatni dzień weekendu wystąpią opady śniegu w masie pochodzenia arktycznego morskiego. Szczególnie na zachodzie i południu Polski. Na nizinach największy przyrost pokrywy śnieżnej wystąpi w północnej części kraju, gdzie wystąpi „efekt morza”. Przeważnie na nizinach nie będzie leżeć więcej niż 2-10 cm. Jednak dziś poza górami mrozu nie będzie za dnia, dlatego śnieg szybko ma topnieć. Największy przyrost pokrywy śnieżnej w ciągu najbliższych 24 godzin wystąpi w obszarach górskich i podgórskich. Duży przyrost pokrywy śnieżnej może objąć Karpaty i Sudety.

Burze śnieżne możliwe dziś nad Polską, w niedzielę mniej opadów

Prognozowane porywy wiatru na 25 lutego 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze śnieżne możliwe w Polsce
Silny wiatr, ale słabszy niż w minionych tygodniach

Pod koniec lutego pozostaniemy w zimnych masach powietrza arktycznego. Zacznie umacniać się wyż baryczny. Prognozy wskazują, że w ciągu 24-48 godzin ciśnienie wzrośnie o nawet 20-43 hPa. Pokrywa śnieżna na nizinach będzie marginalna i nie przekroczy 1-4 cm, gdyż szybko będzie osiadał i topniał. Nocami mróz okaże się powszechny pod koniec tygodnia i w pierwszych dniach marca. Nie można nawet wykluczyć, że okresami będzie panował słaby mróz całodobowy. Nocami jednak możliwy jest spadek poniżej -10°C w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń.

Prognoza sytuacji barycznej na 27 lutego 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

antycyklonalna blokada wyżowa
Blokada wyżowa będzie się umacniać, wstrzyma to pochód atlantyckich niżów

Wyliczane ciśnienie na 28 lutego 2023, 00Z dla Europy i terenów przyległych według modelu europejskiego ECMWF

wyż zablokuje strefową cyrkulacje
blokada wyżowa nad Europą Zachodnią

Fanipogody.pl