Burze śnieżne rozwinęły się nad Polską. Wdziera się arktyczny chłód. Temperatura spadnie do -14°C

Burze śnieżne rozwinęły się na północy. Wdziera się zimne i wilgotne oraz chwiejne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. Noc z czwartku na piątek przynieść może także dwucyfrowy mróz.

Dynamiczna niżowa pogoda. Burze śnieżne na północy

Dziś na pogodę wpływa ośrodek niżowy znad Skandynawii, dodatkowo zaznacza się strefą pofalowanego, chłodnego frontu atmosferycznego na południu i wschodzie kraju. Ponadto tuż za frontem, z północnego-zachodu spływać zaczyna chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego. Dlatego ciepły wycinek niżu jest zamykany przez chłodny front i postępuje ochłodzenie, które obejmie przejściowo całą Polskę.

Burze śnieżne – 18 stycznia 2024 r. na północy Polski

burze nad Polską
Burze śnieżne w kraju – 18 stycznia 2024 r.

Przed nadejściem trwalszej odwilży obserwujemy chwilowy nawrót zimowych warunków pogodowych. Śnieżyca zmierza przez Polskę, ponadto w masie arktycznej morskiej na wybrzeżu pojawiły się lokalne burze śnieżne. W kolejnych godzinach panować będą trudne warunki do jazdy w wielu regionach. Dojdzie również do oblodzenia chodników.

Temperatura maksymalna w ciągu minionych 24 godzin na stacjach synoptycznych PSHM w Polsce

Wysoka temperatura w ciągu dnia. Ochłodzenie za frontem chłodnym i burze śnieżne na północy kraju

Warto napomknąć również o silnym wietrze halnym, który dawał się we znaki w ciągu minionych 24-32 godzin na południu kraju. Najsilniej powiało w Karkonoszach, gdzie na szczycie Śnieżki porywy sięgały aż 148 km/h, natomiast na drugim miejscu znalazła się wysokogórska stacja meteorologiczna na Kasprowym Wierchu, gdzie zmierzono 126 km/h. Na trzecim miejscu znalazła się stacja synoptyczna Bielsko Biała, gdzie halny rozpędził się do 76 km/h. Wiatr w drugiej połowie dzisiejszego dnia wyraźnie osłabł. Wkrótce na pogórzu i w górach halny całkowicie ustąpi i zmieni się kierunek wiatru. Doszło również do lokalnych szkód w drzewostanie, zwłaszcza w polskich górach. Co więcej zawieje i zamiecie śnieżne utrudniły miejscami ruch na drogach w południowej części woj. małopolskiego i podkarpackiego.

Maksymalne porywy wiatru na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w ciągu minionych 24 godzin na obszarze Polski

burze
Wichura w górach oraz na obszarach podgórskich. Wieczorem pojawiły się burze na północy

Śnieżyce w kraju

Co więcej przez Polskę wędruje z zachodu na wschód strefa opadów wielkoskalowych. Na ogół są to opady śniegu, przejściowo deszcz ze śniegiem o charakterze wielkoskalowym. Wraz ze spadkiem temperatury, dochodzi do oblodzenia dróg i chodników. Na północy kraju rozwinęły się również komórki konwekcyjne, które są związane z bałtyckim efektem morza. Na Pobrzeżu Koszalińskim pojawiły się lokalne burze śnieżne. Przyniosły one opady krupy śnieżnej, mieszane i mokrego śniegu. Porywy wiatru nie powinny dziś przekraczać w zasięgu konwekcji 50-65 km/h.

Dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD – 18 stycznia 2024, godz. 18:30 czasu urzędowego w Polsce

burze śnieżne w kraju
Burze śnieżne związane z bałtyckim efektem morza na Pomorzu. Wielkoskalowa śnieżyca na południu

Potwierdzenie wystąpienia burz śnieżnych mamy z systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych. Blitzortung odnotował pojedyncze wyładowania atmosferyczne m.in w rejonie Darłowa, Tychowa, Jarosławca w woj. zachodniopomorskim.

Burze śnieżne na północy kraju. Śnieżyca wielkoskalowa zmierza na wschod

Burze śnieżne nad północno – zachodnią Polską. Wyładowania atmosferyczne odnotowane w minionych 120 minutach wykryte przez detektory Blitzortung – 18 stycznia 2024 r.

burze śnieżne
Burze śnieżne na północy

Śnieżyca wielkoskalowa i konwekcyjne opady zimowe na północy

Noc z czwartku na piątek przyniesie na południu, centrum i miejscami na wschodzie Polski zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Jednak na pozostałym obszarze zachmurzenie przeważnie małe, głównie nad morzem wzrastające do umiarkowanego i dużego i tam przelotne opady śniegu i mieszane. Możliwe są również kolejne burze śnieżne. Gdzieniegdzie na południu lokalnie zanikająca mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Możliwy przyrost pokrywy śnieżnej w górach o 5 cm do 7 cm. Na nizinach i wyżynach przeważnie do 2-4 cm. Drogi i chodniki śliskie oraz lokalnie oblodzone. Strefa opadów śniegu zacznie słabnąć w drugiej połowy nocy i odsuwać się nad Ukrainę.

Polecamy: Potężne ciepło zmierza do Polski. Zima poniesie ogromną klęskę

Prognozowany zasięg opadów konwekcyjnych i wielkoskalowych – 18 stycznia 2024, 18 UTC dla Polski według modelu ECMWF

burze śnieżne i silne opady śniegu
Silna śnieżyca wielkoskalowa i burze śnieżne na północy

Prognozowany zasięg śnieżycy wielkoskalowej – 18 stycznia 2024, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyce konwekcyjne na północy kraju
Burze śnieżne możliwe w arktycznej masie powietrza na Bałtyku

W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od -13°C na Suwalszczyźnie i Mazurach, cieplej, bo do około -7°C w centrum kraju. Najwyższe temperatury na północy, gdzie -1°C będzie lokalnie na wybrzeżu. Jednak znacznie chłodniej kotlinach sudeckich, około -14°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Tylko na wybrzeżu nad ranem dość silny i porywisty, nad morzem w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich. Ponadto w Karpatach porywy wiatru do 55 km/h, w Sudetach do 65 km/h, lokalnie będą powodowały zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowana temperatura powietrza na 19 stycznia 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny mróz w Polsce
Mróz dwucyfrowy w kraju

Burze śnieżne możliwe także na północy kraju w piątek

Jutro możliwe są kolejne burze śnieżne na północy naszego kraju. Najbardziej prawdopodobne będą na Pobrzeżu Gdańskim. Konwekcja rozwijać ma się w masie arktycznej morskiej. Panować ma duży pionowy gradient temperatury. Chmury Cb rozwijać mają się nad ciepłymi wodami Bałtyku i polskim wybrzeżu. Adwekcji chłodu z wysokich szerokości geograficznych sprzyjać ma ośrodek niżowy z centrum w rejonie Zatoki Botnickiej oraz Finlandii. Podczas przechodzenia burz adwekcyjnych możliwy spadek widzialności 100-300 m, gwałtowny spadek temperatury i przyrost pokrywy śnieżnej o nawet 5-10 cm na skutek przechodzeniu kilku ośrodków nad jednym obszarem w krótkim czasie.

Chwiejność termodynamiczna na ogół nie przekroczy 100-200 J/kg. Pionowe uskoki wiatru natomiast w warstwie 0-6 km do około 12-15 m/s. Najczęściej pojawiać mogą się wyładowania chmurowe, ale możliwe są też doziemne. Porywy wiatru w zasięgu konwekcji nie przekroczą 50-75 km/h. Jeszcze silniej powieje w nocy z piątku na sobotę na wybrzeżu, gdzie porywy sięgną 80-95 km/h. Na Bałtyku wystąpi sztorm.

Źródło: Fanipogody.pl