Burze uderzą ponownie. Front chłodny nad Polską, grad do 3,5 cm, opady powyżej 50 mm i wiatr 90 km/h [MAPY BURZOWE]

Burze pojawią się dziś nad Polską. Front chłodny wkroczy nad Polską, zatem pojawią się nie tylko zjawiska burzowe wewnątrzmasy, ale również w zasięgu przedfrontowej zbieżności wiatru oraz na chłodnym froncie.

Gwałtowne burze dziś ponownie nad Polską

Front chłodny rozpocznie dziś wypieranie gorącej, wilgotnej i chwiejnej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego dalej w kierunku wschodnim. Z powodu nasunięcia się zatoki niżowej i strefy frontowej wzrośnie poziomy przepływ mas powietrza oraz pionowe uskoki wiatru, sprzyjając lepszej organizacji burz. Dlatego w strefie frontowej burze okażą się bardziej trwałe i lepiej zorganizowane. Ośrodki burzowe mają przemieszczać się w kierunku wschodnim. Istnieje ryzyko, że ponownie w tym tygodniu nad Polską utworzą się lokalne burze.

Przewiduje się, że w zasięgu burz możliwe są porywy wiatru do 70-90 km/h. Zjawiskom downburst i microburst, sprzyjać mają suche warstwy powietrza, które pojawią się w górnych warstwach troposfery. Wysokość opadów w burzach, gdzie zaznaczy się wpływ strefy frontowej nie będzie przekraczać 10-25 mm z uwagi na znaczną prędkość przemieszczania. Nie można wykluczyć również opadów gradu o średnicy do 1-3,5 cm. Ośrodki burzowe formujące się w obrębie chłodnego frontu atmosferycznego przemieszczać mają się na wschód, południowy wschód, wykazując się także zwiększoną aktywnością elektryczną. Najwięcej burz rozwinie się w godzinach popołudniowych oraz wieczorne, obejmując pas od Górnego Śląska aż po Warmię i Mazury.

Sytuacja baryczna na 20 sierpnia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Dynamiczna pogoda, na wschodzie, południowym wschodzie konwekcja wewnątrzmasy

Na wschodzie, południowym wschodzie inicjacja burz zachodzić ma w zasięgu przyziemnych stref zbieżności wiatru wewnątrzmasy, czyli bez współudziału frontu atmosferycznego. Przewiduje się, że przeważnie rozwiną się burze pulsacyjne, jak i też słabo zorganizowane klastry wielokomórkowe. Jednak z uwagi na niewielki przepływ mas powietrza mają przemieszczać się powoli na wschód, południowy wschód. Niektóre z burz mogą mieć charakter stacjonarny. Dodatkowo niewykluczone są ośrodki burzowe z tendencją do dobudowy wstecznej, skutkując znaczną sumą opadów nad jednym obszarem i wystąpieniem zjawiska training storms. Zalecamy obserwowanie danych radarowych i detektorów wyładowań online.

Możliwy obszar komórek konwekcyjnych i burzowych nad Polską i Europą w ciągu najbliższych 24 godzin według ESSL

Prognoza burzowa na 20 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze nad Polską
Gwałtowne zjawiska dziś dziś w kraju możliwe

Na tym obszarze burze termiczne przynieść mogą ulewy do około 30-50 mm, a na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem w krótkim czasie może dochodzić do podtopień i zalań, gdzie sumy opadowe mogą sięgać 60 mm. Opady gradu są również możliwe, ale średnica gradzin nie powinna przekraczać 1-2,5 cm i wystąpi tylko w przypadku najsilniejszych komórek. Przeważnie tworzyć mają się burze pulsacyjne. Porywy wiatru w burzach z uwagi na obecność suchych warstw powietrza mogą dochodzić do 80-90 km/h, prowadząc do znacznych szkód. Niewykluczone, że burze na południowym wschodzie utrzymają się do godzin późno wieczornych, a nawet do pierwszej części nocy. Największe prawdopodobieństwo lepiej zorganizowanych burz jest prognozowane w pasie od Pomorza, Kujawach i w Wielkopolsce aż po Dolny Śląsk. Niewykluczone są układy wielokomórkowe i superkomórki burzowe.

Prognoza konwekcyjna na noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB) dla Polski

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl