Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze wewnątrzmasowe wystartowały nad Polską. Podtopienia, grad i silny wiatr. Groźna pogoda już w krajuBurze wewnątrzmasy tworzą się nad Polską. Podtopienia, grad, silny wiatr powodujący szkody. Groźna pogoda daje się we znaki.

Początek weekendu przynosi dominacje pola podwyższonego ciśnienia. Aczkolwiek nie oznacza to, że warunki pogodowe są stabilne. W naszej części Polski utrzymuje się jednak gorąca, wilgotna i z biegiem dnia coraz bardziej chwiejna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Dziś najsilniejsze burze pojawiły się w drugiej części dnia na strefach zbieżności wiatru w centrum, południowym wschodzie. Dodatkowo w rejonie Mińska Mazowieckiego zaobserwowano superkomórkę burzową i spadł grad o średnicy 3 cm.

Wyładowania atmosferyczne i chmury burzowe nad Polską, 17:55 czasu lokalnego w Polsce

gwałtowne burze w kraju
Gwałtowne burze nad Polską

Gwałtowne ośrodki pulsacyjne, klastry wielokomórkowe i pojedyncze superkomórkowe

W sobotę najwięcej burz obserwujemy w pasie od Mazowsza po Podlasie oraz w Małopolsce i na Podkarpaciu. Jednak generalnie konwekcja burzowa występuje na całym terenie na wschód od linii Gdańsk-Opole.

Dzisiaj mamy dużą wodność atmosfery, co w warunkach słabego przepływu mas powietrza prowadzi do podtopień i zalań. Lokalnie obserwowane są opady gradu o średnicy do 0,5-2 cm, wiatr w porywach do 70-90 km/h z burz.

Dane radarowe z sieci POLRAD oraz nałożone wyładowania atmosferyczne nad Polską

burze nad Polską
Burze w wielu regionach Polski

Groźne zjawiska konwekcyjne w kraju

Ciekawa sytuacja miała miejsce w rejonie Mińska Mazowieckiego, gdzie rozwinęła się burza superkomórkowa, mimo że dziś warunki ich nie faworyzują. W takich burzach mogą zdarzyć się lokalnie opady nieco większego gradu, do 3cm średnicy. Takie burze mogą rozwijać się również w innych miejscach, ale nie będą zbyt trwałe. Wzrost aktywności burzowej jest obserwowany we wschodniej połowie kraju. Zalecamy śledzić radary opadów i detektory.

groźne burze w kraju
Gwałtowne burze nad Polską

IMGW poinformowało, że minionej doby odnotowano silne opady burzowe

Maksymalny opad👇

🔹 77,5 mm woj. małopolskie – Gródek (dane z systemu RainGRS),

🔹 73,0 mm woj. łódzkie – Chełsty (dane ze stacji meteorologicznej),

🔹55,7 mm woj. świętokrzyskie – Bieliny Poduchowne (dane ze stacji meteorologicznej),

🔹 49,6 mm woj. mazowieckie – Czarnowo (dane ze stacji meteorologicznej).

W kolejnych godzinach komórki w środowisku niewielkiego przepływu mas powietrza tworzyć mają się głównie na wschodzie, południu, centrum. Dodatkowo wiele z nich ma mieć tendencje do dobudowywania się od tyłu, przyjmując formę training storms.

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz