Burze znów przejdą przez Polskę. Wiemy, gdzie zagrzmi. Pojawi się grad i wiatr do 60 km/h

Burze znów przejdą przez Polskę. Wiemy, gdzie zagrzmi. Pojawią się opady gradu i wiatr do 60 km/h oraz ulewy.

Wiosenne burze w święta Wielkanocne nad Polską

Ubiegłej doby nasz kraj znalazł się w słabogradientowym polu obniżonego ciśnienia. Na południe od Polski znajdował się ośrodek górnego niżu, który ulokował się w rejonie Słowacji i Węgier. Do środkowej, wschodniej i północnej części Polski napływało ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrze z rejonu Morza Czarnego. Na skutek dziennego nagrzania przyziemnych warstw powietrza, wzrósł pionowy gradient temperatury, co spowodowało wystąpienie chwiejności termodynamicznej, co pozwoliło na rozwój lokalnych w burz na strefach zbieżności wiatru.

Analiza synoptyczna według IMGW-PIB (BPM Warszawa) na 9 kwietnia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

burze w Polsce
Komórki i lokalne burze tworzyły się wczoraj na zbieżności wiatru

Liczne, ale na ogół krótkotrwałe burze tworzyły się wczoraj w warunkach słabego przepływu mas powietrza. Prądy wstępujące obecne w ośrodkach burzowych były szybko „gaszowane” przez prądy zstępujące. Średni czas trwania pojedynczej komórki burzowej wyniósł około 15-45 minut. Chwiejność termodynamiczna wynosiła około 100-350 J/kg. Z uwagi na słaby przepływ mas powietrza, pionowe uskoki wiatru przyjmowały niskie wartości i nie przekraczały 5-10 m/s. W burzach wysokość opadów sięgała do 5-15 mm, lokalnie spadł drobny grad. Z uwagi na wilgotny profil troposfery i słabe warunki kinematyczne, porywy wiatru nie przekraczały 50-60 km/h. Przemieszczały się one powoli ze wschodu na zachód, osiągając szczyt swojej aktywności w drugiej części dnia i zanikając pod wieczór.

Burze dziś nad Polską. Jednak nie powinny być szczególnie intensywne

Niski poziom kondensacji, wilgotny profil troposfery i przyspieszenie prądów wstępujących, spowodowały, że wczoraj w miejscowości Stare Proboszczewice (woj. mazowieckie) u podstawy chmury Cb pojawił się słabo rozwinięty zalążek trąby powietrznej.

Burze nad Polską w czasie minionej doby. Wyładowania zarejestrowane przez amatorski system detektorów Blitzortung

zjawiska konwekcyjne
Burze według Blitzortung wczoraj

Wyładowania atmosferyczne typu CG+IC zanotowane minionej doby w Polsce przez sieć profesjonalnych detektorów PERUN zarządzaną przez IMGW-PIB

burze w Polsce
Burze minionej doby nad Polską

Konwekcja w masie polarnej ze wschodu, południowego wschodu

W ostatni dzień świąt sytuacja baryczna nie ulegnie większej zmianie. Jednak ośrodek górnego niżu przemieszczać ma się w kierunku Ukrainy. To będzie ostatni dzień z napływem wilgotnego i chwiejnego oraz dość ciepłego powietrza z rejonu Morza Czarnego. Niż górny współpracuje z wyżem znad Rosji oraz Skandynawii, powodując występowanie cyrkulacji wschodniej, południowo wschodniej od kilku dni. Od jutra zacznie odbudowywać się długo nie widziana cyrkulacja strefowa atmosfery.

Pojedyncze komórki, a nawet klastry wielokomórkowe nad Polską

Z prognoz wynika, że dalej różnica ciśnienia będzie niewielka. Dlatego też przepływ mas powietrza okaże się słaby, a pionowe uskoki wiatru na niskim poziomie, nie sprzyjając dobrze zorganizowanej i długotrwałej konwekcji. Na skutek adwekcji wilgotnego powietrze z kierunków wschodnich, pojawią się dogodne warunki do inicjacji komórek opadowych i burzowych wewnątrzmasy na lokalnych strefach konwergencji. Pierwsze burze możliwe są już około południa. Chwiejność termodynamiczna wyniesie dziś około 200-500 J/kg na wschodzie i centrum.

Utworzą się rozproszone i wolno przemieszczające się ośrodki burzowe. Nie można wykluczyć uformowania się krótkotrwałego klastra wielokomórkowego. Wysokość opadów w burzach może sięgnąć do 10-20 mm, niewykluczone są podtopienia. Punktowo z najsilniejszych ośrodków burzowych możliwe opady drobnego gradu. Wiatr nie powinien stanowić istotnego zagrożenia z uwagi na słabą kinematyką i dość wilgotny pionowy profil troposfery. W porywach sięgnie do 60-65 km/h. Nie można wykluczyć 1-3 przypadków zalążków trąb powietrznych u podstawy chmur Cb. Istnieje niskie ryzyko pojawienia się lokalnej trąby niezwiązanej z mezocyklonem (ang. land spout).

Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Coraz silniejsze burze. Dynamiczna wiosna w kraju

10 kwietnia 2023 r. największe prawdopodobieństwo burz ma być pasie od woj. świętokrzyskiego po woj. podlaskie i wschód woj. warmińsko-mazurskiego, gdzie obok największych wartości CAPE prognozowana jest zbieżność wiatru w warstwie granicznej troposfery. Pod wieczór burze zaczną zanikać i powinny się uciszyć w pierwszej części nocy z poniedziałku na wtorek – informuje Artur Surowiecki z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Prognozowa burzowa na 10 kwietnia 2023 r. według specjalistów z IMGW-PIB

burzowa prognoza dla Polski
Prognoza burzowa dla Polski

Prognoza burzowa na poniedziałek i noc z poniedziałku według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

zjawiska konwekcyjne w kraju
Konwekcyjna prognoza, A. Surowieckiego na 10 kwietnia 2023 r.

Prognoza burzowa na 10 kwietnia 2023 dla Europy i obszarów przyległych według ESSL. Jednak w oparciu o modele GFS/ICON/ECMWF

Burze w Polsce, 10 kwietnia 2023 r.
Burze dziś w Europie. Jednak nie będą groźne

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski. Jutro czeka nas kolejny dzień z lokalnymi wiosennymi burzami.

Fanipogody.pl