Cyklon genueński spowoduje silną śnieżycę w Polsce. Spadnie nawet 20-30 cm śniegu. Będzie paraliż komunikacyjny i mróz

Cyklon genueński spowoduje silną śnieżycę w Polsce. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 20-30 cm białego puchu. Spodziewamy się miejscami paraliżu komunikacyjnego. Mróz całodobowy będzie powszechnym zjawiskiem w pierwszej dekadzie grudnia. Przełom w pogodzie prognozowany jest dopiero w okolicach 2 dekady przyszłego miesiąca, kiedy to odbudować może się cyrkulacja strefowa atmosfery, powodując napływ łagodnych i wilgotnych mas powietrza z zachodu o cechach polarnomorskich.

Cyklon nadejdzie z południa wraz z początkiem grudnia w stronę Polski

Najnowsze prognozy numeryczne nie pozostawiają złudzeń, że przed nami silny atak zimy, jaki może spowodować cyklon genueński wędrujący z południa Europy, dalej przez Bałkany i Ukrainę. Zazwyczaj ośrodki niskiego ciśnienia z tego kierunku niosą obfite opady śniegu, które prowadzą do przerw w dostawach prądu, wystąpieniu utrudnień na drogach i kolei w półroczu chłodnym. Pewną niewiadomą bardzo często pozostaje trajektoria niżów barycznych wędrujących z południa Starego Kontynentu. Dlatego też w kolejnych dniach będziemy doprecyzowywać nasze prognozy przed nadejściem silnego załamania pogody.

Prognoza ciśnienia wstępna na 3 grudnia 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

cyklon z południa Europy
Cyklon genueński następnie przemieści się nad Rosję, gdzie zacznie ulegać wypełnieniu

Silny atak zimy widnieje w prognozach modeli numerycznych

Już na samym początku meteorologicznej zimy znaczna część Polski powinna zmierzyć się z obfitymi opadami śniegu, które związane będą z podejściem cyklonu genueńskiego. Opady powinny okazać się znacznie intensywniejsze niż pod koniec listopada, uwzględniając wczorajszy atak zimy, gdy to odnotowano przeważnie przyrost pokrywy śnieżnej o 5-12 cm na południu, południowym – wschodzie i wschodzie naszego kraju w ciągu 24-36 godzin.

Na przełomie listopada i grudnia pozostaniemy przeważnie w polu obniżonego ciśnienia i utrzymującego się spływu zimnych mas pochodzenia arktycznego do Polski. Adwekcja chłodu z dalekiej północy sięga również aż na południe Europy, docierając nawet w basen Morza Śródziemnego. Prognozy numeryczne wskazują, że już pod koniec listopada zacznie formować się cyklon z rodowodem śródziemnomorskim/genueński, którego trajektoria następnie zostanie skierowana na północny – wschód.

Prognoza wstępna zasięgu śnieżycy na 2 grudnia 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny atak zimy w Polsce
Gwałtowny atak zimy w prognozach modeli

Ośrodki niżowe wędrujące z rejonu basenu Morza Śródziemnego niosą zazwyczaj bardzo dużo wilgoci znad tego rozległego i słonego akwenu. Najprawdopodobniej cyklon z południa Europy przemieści się nad Bałkany, a następnie dotrze nad Ukrainę, zmierzając dalej w kierunku Rosji. Od jego głębokości i ulokowania będzie zależny zasięg ciepłego i chłodnego wycinka niżu. Zazwyczaj po wschodniej, południowej i południowo – wschodniej stronie niż baryczny prowadzi swój ciepły sektor, zwany również ciepłym wycinkiem niżu. Niewykluczone więc, że na granicy zróżnicowanych fizycznie mas powietrza, pojawią się nie tylko opady mokrego śniegu, ale także przejściowo deszczu ze śniegiem i deszczu marznącego, który może powodować groźną gołoledź. Na drogach dojdzie do poważnych utrudnień komunikacyjnych. Pojazdy ciężarowe oraz osobowe na letnich oponach mogą mieć problem z pokonaniem wzniesień, jak i też podjazdów, tamując, a nawet zatrzymując ruch kołowy.

Zobacz też: Wielka śnieżyca uderzy w Polskę.

Prognoza zasięgu śnieżycy na 2 grudnia 2023, 23 UTC według modelu francuskiego ARPEGE dla Polski

silny atak zimy
Silna śnieżyca związana z cyklonem genueńskim

Silna śnieżyca wielkoskalowa w prognozach wiodących modeli na początku grudnia 2023 r.

Mimo że do zapowiadanego nadejścia śnieżycy pozostało około 48-72 godziny, to pomiędzy modelami numerycznych z różnych ośrodków meteorologicznych, obserwujemy bardzo duże rozbieżności. W kolejnych dniach obserwować będziemy stabilizacje wiązek i prognoz operacyjnych poszczególnych oraz wiodących modeli meteorologicznych. Model GFS zakłada, że silne opady zimowe o charakterze wielkoskalowym przez wiele godzin zaznaczą się na południu, centrum, południowym – wschodzie i wschodzie naszego kraju już w pierwszy weekend grudnia. Dla porównania model ECMWF pokazuje, że śnieżyca wystąpi jedynie na południu i południowym – wschodzie oraz częściowo wschodzie. Ciepły sektor niżu najprawdopodobniej tylko „muśnie” krańce południowo – wschodnie Polski. Na Bałtyku i wybrzeżu w tym czasie prognozowane są śnieżyce konwekcyjne związane z „bałtyckim efektem morza”.

Prognoza zasięgu śnieżycy na 3 grudnia 2023, 00 UTC według modelu niemieckiego ICON dla Polski

silne opady śniegu w Polsce
Silna śnieżyca w Polsce

Modele od kilku dni pokazują silny atak zimy na nizinach i wyżynach. Cyklon z południa namiesza w prognozach i pogodzie

Ostatnia realizacja modelu francuskiego ARPEGE pokazuje, że silne i wielogodzinne opady śniegu powinny wystąpić na południu, centrum, południowym – wschodzie i częściowo wschodzie Polski. Najsilniejsze opady są prognozowane na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Przyrost pokrywy śnieżnej może sięgnąć nawet 8-30 cm w ciągu 24-36 godzin podczas przechodzenia cyklonu genueńskiego. Wiele wskazuje, że po odsunięciu się cyklonu, dojdzie do silnej adwekcji arktycznego chłodu po zachodniej stronie wiru niżowego. Wówczas znów możliwe są spadki temperatury poniżej -20°C/-15°C w obszarach większych przejaśnień, rozpogodzeń, zalegania pokrywy śnieżnej i niewielkiej prędkości wiatru.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 29.11.2023 r. 12Z do 3.12.2023, 18 UTC według modelu francuskiego ARPEGE dla Polski

cyklon przyniesie silne opady zimowe nad Polską
Obfite opady śniegu w Polsce

Prognoza zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej do 3 grudnia 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

duże opady zimowe w prognozach
Obfite opady śniegu w Polsce już na początku grudnia 2023 r.

Prognoza wstępna grubości pokrywy śnieżnej na 3 grudnia 2023, 18 UTC według modelu kanadyjskiego GEM dla Polski

cyklon spowoduje silny atak zimy w Polsce
Duży przyrost pokrywy śnieżnej

Reasumując, przed nami bardzo ciekawy koniec pierwszego weekendu grudnia, gdy to powinna wystąpić silna śnieżyca na sporym obszarze Polski. Wszystkie wiodące modele numeryczne zaczynają sugerować taki scenariusz, ale na bardziej precyzyjne prognozy musimy jeszcze poczekać. Waha się pomiędzy modelami zasięg i wysokość opadów śniegu w naszej części Europy. Wynika to z niepewnej trajektorii niżu z rodowodem śródziemnomorskim/genueńskim. Na około 24-36 godzin przed załamaniem pogody będzie można przygotować precyzyjne prognozy wskazujące, gdzie spadnie najwięcej śniegu. Z pewnością tej sytuacji będziemy uważnie przyglądać się w kolejnych dniach. Dlatego zachęcamy do obserwowania naszego serwisu.

Fanipogody.pl