Cyklon gwałtownie załamie pogodę w Polsce. Silne ulewy, porywisty wiatr do 80 km/h i burze oraz grad

Cyklon, który utworzy się w naszej części Europy spowoduje silne załamanie pogody w kraju na początku weekendu.

Cyklon, jaki nagle utworzy się na froncie spowoduje silne pogorszenie pogody

W trzeciej dekadzie marca 2024 r. temperatura będzie na ogół powyżej normy klimatycznej. Okresy ochłodzenia okażą się krótkie i słabe. Pod koniec miesiąca jest duża szansa, że termometry pokażą nawet 20-23°C o nawrocie zimy nie będzie mowy. Temperatury będą iście wiosenne.

Prognoza sytuacji barycznej na 22.03.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

załamanie pogody w polsce sprowadzi cyklon
Cyrkulacja strefowak kształtuje pogodę w Polsce

Cyklon namiesza w pogodzie. Będą silne opady i burze z gradem

Jutro prognozowana jest niżowa pogoda związana z przechodzącym cyklonem z systemem frontów atmosferycznych. Dlatego prognozowane jest na ogół zachmurzenie duże i całkowite, natomiast w centrum i na południu z większymi przejaśnieniami. Spodziewane opady deszczu, gdzieniegdzie o natężeniu umiarkowanym, suma opadów do 10 mm, natomiast w górach również opady deszczu ze śniegiem i wysoko w górach śniegu. Natomiast szczególnie centrum, wschodzie i na południu możliwe w drugiej części dnia lokalne burze. Pod koniec dnia za frontem możliwe w zachodniej części kraju zjawiska burzowe o charakterze adwekcyjnym.

Spodziewany duży kontrast temperatury, gdyż termometry pokażą od 6°C, 8°C na północy i północnym zachodzie, około 15°C w centrum i na południu do 18-19°C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, natomiast w południowej połowie kraju porywisty, miejscami w porywach do 65 km/h, z kierunków zmieniających się, na ogół z przewagą zachodnich. Jednak podczas burz porywy wiatru do 70 km/h. Wysoko w górach porywy do 80-90 km/h.

Cyklon przyniesie silne załamanie pogody, ulewy i burze. Animacja zasięgu i typu opadów

Prognozowana temperatura powietrza na 23 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

cyklon przyczyni się do wystąpienia groźnego załamania pogody
Cyklon sprowadzi silne załamanie pogody do Polski i duży kontrast temperatury

Prognoza sytuacji barycznej na 23 marca 2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

cyklon w kraju sprowadzi załamane pogody
Cyklon przyniesie ulewy, wichury i burze w kraju

Niżowa pogoda w Polsce.

Prognozowane w nocy z 23/24 marca 2024 r. większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Ponadto na zachodzie i w centrum miejscami opady deszczu, na wschodzie opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Aczkolwiek na południowym wschodzie miejscami suma opadów do 15 mm. Szczególnie w Małopolsce przyrost pokrywy śnieżnej w górach o około 10 cm. Jednak na Podkarpaciu w rejonach podgórskich przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm, głównie górach do około 20 cm. W najchłodniejszej części nocy od -1°C na południu i północnym wschodzie do 2°C w centrum i 3°C nad morzem. Punktowo przy gruncie do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty, z kierunków zachodnich do 50-60 km/h. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h. Początkowo możliwe lokalne burze.

Zobacz też: Wiosna nadejdzie z pełną siłą. Nawet 22-23 stopnie w prognozach na koniec marca

Prognoza sytuacji barycznej na 24 marca 2024, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

niżowa pogoda
Niżowa pogoda w kolejnych dniach

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, dwd.de