Cyklon, który utworzy się w naszej części Europy spowoduje silne załamanie pogody w kraju na początku weekendu.
Cyklon, jaki nagle utworzy się na froncie spowoduje silne pogorszenie pogody
W trzeciej dekadzie marca 2024 r. temperatura będzie na ogół powyżej normy klimatycznej. Okresy ochłodzenia okażą się krótkie i słabe. Pod koniec miesiąca jest duża szansa, że termometry pokażą nawet 20-23°C o nawrocie zimy nie będzie mowy. Temperatury będą iście wiosenne.
Prognoza sytuacji barycznej na 22.03.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Cyklon namiesza w pogodzie. Będą silne opady i burze z gradem
Jutro prognozowana jest niżowa pogoda związana z przechodzącym cyklonem z systemem frontów atmosferycznych. Dlatego prognozowane jest na ogół zachmurzenie duże i całkowite, natomiast w centrum i na południu z większymi przejaśnieniami. Spodziewane opady deszczu, gdzieniegdzie o natężeniu umiarkowanym, suma opadów do 10 mm, natomiast w górach również opady deszczu ze śniegiem i wysoko w górach śniegu. Natomiast szczególnie centrum, wschodzie i na południu możliwe w drugiej części dnia lokalne burze. Pod koniec dnia za frontem możliwe w zachodniej części kraju zjawiska burzowe o charakterze adwekcyjnym.
Spodziewany duży kontrast temperatury, gdyż termometry pokażą od 6°C, 8°C na północy i północnym zachodzie, około 15°C w centrum i na południu do 18-19°C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, natomiast w południowej połowie kraju porywisty, miejscami w porywach do 65 km/h, z kierunków zmieniających się, na ogół z przewagą zachodnich. Jednak podczas burz porywy wiatru do 70 km/h. Wysoko w górach porywy do 80-90 km/h.
Prognozowana temperatura powietrza na 23 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Prognoza sytuacji barycznej na 23 marca 2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych
Niżowa pogoda w Polsce.
Prognozowane w nocy z 23/24 marca 2024 r. większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Ponadto na zachodzie i w centrum miejscami opady deszczu, na wschodzie opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Aczkolwiek na południowym wschodzie miejscami suma opadów do 15 mm. Szczególnie w Małopolsce przyrost pokrywy śnieżnej w górach o około 10 cm. Jednak na Podkarpaciu w rejonach podgórskich przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm, głównie górach do około 20 cm. W najchłodniejszej części nocy od -1°C na południu i północnym wschodzie do 2°C w centrum i 3°C nad morzem. Punktowo przy gruncie do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty, z kierunków zachodnich do 50-60 km/h. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h. Początkowo możliwe lokalne burze.
Zobacz też: Wiosna nadejdzie z pełną siłą. Nawet 22-23 stopnie w prognozach na koniec marca
Prognoza sytuacji barycznej na 24 marca 2024, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, dwd.de
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC