Burze adwekcyjne przemkną przez Polskę. Spadnie śnieg, grad, następnie chwyci na moment przymrozek. Potem strzał ciepła powyżej 20 stopni

Burze adwekcyjne prognozowane są w niedzielę na obszarze Polski. Jednak już w sobotę w wielu regionach naszego kraju wystąpią intensywne opady deszczu, silny wiatr i lokalne burze. Związane będzie to z oddziaływaniem wtórnego niżu z układem frontów.

Burze i dynamiczna pogoda w sobotę nad Polską

Już na początku weekendu odczujemy wpływ wtórnego niżu, który powstanie w kolejnych godzinach na obszarze naszej części Europy, niosąc opady i silny wiatr oraz burze, grad i śnieg. Jednak co należy podkreślić, że nawrotu zimy nie będzie na obszar nizin i wyżyn. Znajdziemy się w zasięgu cyklonu Killa. W ciepłym sektorze niżu temperatura wzrośnie do 10-19°C, natomiast w tylnej części niżu będzie strumień coraz chłodniejszej masy powietrza. Dlatego w sobotę prognozujemy duży kontrast temperaturowy nad Polską. Noc z soboty na niedzielę oraz z niedzieli na poniedziałek przyniesie przymrozki w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń.

Sytuacja baryczna na 23.03.2024 r., 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze w kraju
Wtórny niż w sobotę nad Polską

Cyklon wtórny związany z rozległym obszarem obniżonego ciśnienia Killa wpłynie na pogodę w Polsce, powodując silne załamanie pogody. Ośrodek niżowy o nazwie Killa III będzie kształtować przebieg warunków pogodowych w weekend, sprowadzając dużą dynamikę w troposferze.

Prognozowana temperatura powietrza na 23 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Duży kontrast termiczny w sobotę nad Polską. Najcieplej na południu, centrum, wschodzie i południowym wschodzie
Duży kontrast termiczny w sobotę nad Polską. Najcieplej na południu, centrum, wschodzie i południowym wschodzie. Możliwe burze

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 23 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze w Polsce
Niżowa pogoda i zjawiska konwekcyjne oraz silny wiatr

Niż wtórny namiesza w pogodzie, możliwe lokalne wyładowania i grad w Polsce

W sobotę znajdziemy się w zasięgu wtórnego, lecz płytkiego niżu o imieniu Killa III, dlatego prognozowane są opady, silny wiatr i lokalne burze. Niż baryczny przemieszczać ma się od Dolnego Śląska, dalej w kierunku centralnej części kraju, docierając następnie nad Lubelszczyznę i Podlasie. Skutkiem jego przejścia będzie występowanie intensywnych opadów deszczu, silnego wiatru oraz lokalnych burz, także z opadami krupy i gradu oraz silnymi podmuchami wiatru do 60-75 km/h. Po południowej i wschodniej stronie niżu pojawi się silny wiatr, który wynikać ma m.in z dużej różnicy ciśnienia oraz oddziaływania strefy chłodnego frontu atmosferycznego z konwekcją i burzami. Szacuje się, w zasięgu frontu chłodnego i burz sięgnie 55-75 km/h, powodując lokalne, lecz na ogół niewielkie szkody.

Burze i dynamiczna pogoda. Weekend z niżową aurą

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 23 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze w kraju
Burze i dynamiczna pogoda, 23 marca 2024, 15 uTC w Polsce

Duży kontrast termiczny jutro nad Polską. Od niedzieli silne ochłodzenie w całym kraju

Wiodące modele numeryczne zakładają, że najwyższa temperatura zostanie zmierzona na stacjach synoptycznych i telemetrycznych, które znajdą się w ciepłym wycinku niżu, a więc po południowej i wschodniej stronie niżu barycznego. Najcieplejszymi regionami okaże się Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk i Opolszczyzna, gdzie będzie miejscami nawet 18-19°C, a być może punktowo temperatura na moment sięgnie 20°C. Opady atmosferyczne w ciągu dnia wędrować ma z południowego zachodu, zachodu na wschód, północny wschód. W ciepłym sektorze niżu pojawią się warunki do wystąpienia chwiejności termodynamicznej, co w konwekcji doprowadzić może do rozwoju zjawisk burzowych. Burze możliwe są m.in w centrum, południu i wschodzie. Jednak także miejscami na zachodzie i północnym za chłodnym frontem w świeżej i chwiejnej masie powietrza.

Zobacz też: Wiosna nadejdzie z pełną siłą.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 23 marca 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

niżowa pogoda i burze w kraju
Burze w Polsce i ulewy w sobotę, dynamiczne przejście wtórnego niżu z układem frontów

Opady konwekcyjne i lokalne burze

Na skutek przechodzenia opadów o podłożu konwekcyjnym wysokość opadów nie przekroczy 10-30 mm, ale miejscami na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem akumulacja opadów może okazać się nieco większa. W tylnej części niżu, a więc po zachodniej stronie wiru niżowego zaciągnięte zostanie z północnego zachodu znacznie chłodniejsze o sporym potencjale chwiejności. Dlatego na sam koniec weekendu temperatura wyraźnie spadnie w całym kraju, ale o nawrocie zimowych warunków na początku kalendarzowej wiosny nie będzie mowy. Termometry za dnia pokażą maksymalnie 9-11°C. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw powietrza, wzrośnie pionowy gradient temperatury, skutkując wystąpieniem niestabilności powietrza i rozwojem konwekcji masowej z opadami gradu i krupy w wielu regionach Polski. Niewykluczone są też opady deszczu ze śniegiem, śniegu i silnego wiatru do 50-75 km/h.

Prognozowana akumulacja opadów do 25 marca 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne opady i lokalne wyładowania w kraju możliwe
silne opady i lokalne burze możliwe nad Polską

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 24 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze możliwe w niedzielę nad polską
Burze adwekcyjne w niedzielę możliwe na przeważającym obszarze Polski

Ochłodzenie okaże się na szczęście chwilowe i w okresie 24.03.2024 – 26.03.2024 r. czeka nas na moment chłodniejszy okres synoptyczny. W tym okresie nocami oraz w godzinach porannych wystąpią słabe przymrozki. Szczególnie w górach i na obszarach podgórskich spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem. Kilkudniowy okres z niskimi temperaturami szybko ustąpi, dlatego w okolicach 27-28 marca 2024 r. czeka nas silne ocieplenie. Koniec marca zapowiada się z bardzo wysoką temperaturą powietrzą i być może pierwszy raz w tym roku temperatura przekroczy 20-22°C. Marzec 2024 r. jest więc na dobrej drodze, aby zapisać jako miesiąc bardzo ciepły. Aczkolwiek na przeważającym obszarze Polski suchy bądź w okolicach normy wieloletniej.

Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, wxcharts.com