Cyklon przyniesie silne ulewy. Nawet 20-25 mm deszczu, podtopienia i wysoka temperatura w Polsce. Nadchodzi silne załamanie pogody

Cyklon wtórny spowoduje silne ulewy. W krótkim czasie prognozowana jest akumulacja opadów deszczu do 20-25 mm, dlatego niewykluczone są podtopienia. Drugi weekend lutego przynosić ma w dalszym ciągu wysokie temperatury w Polsce, które przeciągną się na początek nowego tygodnia.

Cyklon atlantycki sprowadza silne ocieplenie do Polski

Zapowiadaliśmy, że wraz z początkiem weekendu obserwować będziemy intensyfikacje wysokich temperatur w Polsce. Wynika to z adwekcji coraz cieplejszego strumienia z południa, południowego zachodu o cechach polarnomorskich ciepłych. Pomimo wysokiej temperatury jak na lekarstwo będzie ilość chwil ze słońcem na przeważającym obszarze naszego kraju. Dziś krótkie okienko pogodowe pojawiło się miejscami na południu i południowym zachodzie i tam zanotowano najwyższą temperaturę powietrza. Nałożył się na to efekt fenowy i napływ bardzo ciepłego powietrza z kierunków południowych.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym z ostatnich 2 godzin dla naszej części Europy

cyklon w kraju kształtuje pogodę
Cyklon atlantycki przynosi powiew wiosny na południu Polski. To najwyższa temperatura od początku 2024 r.

Niżowa pogoda i dużo chmur w wielu regionach oraz nieliczne większe przejaśnienia i rozpogodzenia w sobotę. Najcieplejszy dzień od początku mijającego roku

Dziś notujemy bardzo wysokie temperatury w pasie województw południowych i zachodnich oraz częściowo wschodnich. Temperatura powietrza jest najwyższa od początku 2024 r. Temperatura jest dziś wyższa o ponad 8-13°C, uwzględniając okres ref.1991-2020 r. Natomiast najchłodniej jest na północy i północnym wschodzie. Najcieplejszą stacją synoptyczną okazała się dziś Jelenia Góra, gdzie temperatura godzinowa w zasięgu efektu fenowego wzrosła do 15.1°C na wysokości 2 metrów w klatce meteorologicznej, gdy w tym samym czasie na polskim biegunie zimna w Suwałkach odnotowano -0.4°C. Kontrast temperaturowy sięgnął około 16°C pomiędzy najcieplejszym a najchłodniejszym rejonem naszego kraju.

Pod koniec weekendu coraz większy wpływ na przebieg warunków pogodowych będzie mieć wtórny ośrodek niskiego ciśnienia o imieniu Paulina, jaki spowoduje załamanie pogody i ulewy, które przyniosą opady deszczu powodujące akumulacje do 10-20 mm, punktowo 25 mm/mkw. Dlatego pogorszy się jeszcze miejscami sytuacja hydrologiczna, dojdzie do lokalnych zalań i podtopień.

Temperatura powietrza – 10 lutego 2024 r. o godzinie 14:00 na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

silne ocieplenie w Polsce i dynamiczna pogoda. Wpływ cyklonu atlantyckiego
Duży kontrast termiczny nad Polską. Najcieplejsza masa polarnomorska ciepła na południu, zachodzie, cz. centrum i wschodzie, natomiast najniższa na północy i północnym wschodzie. Źródło: CMM IMGW

Opady na froncie ciepłym dziś nad Polską

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD wskazują, że po godzinie 16:00 czasu lokalnego deszcz pada głównie na Pomorzu. Natomiast na stacjach synoptycznych na północnym wschodzie, wschodzie i miejscami na północy występują opady mżawki i formują się gęste mgły adwekcyjne w warunkach równowagi stałej. Tworzą się one, gdy nad cieplejszy grunt napływa chłodniejsze powietrze. Wcześniej miejscami w pasie dzielnic północnych przejściowo występowały opady marznące powodujące gołoledź. Miejscami w nocy z soboty na niedzielę występować będą gęste mgły ograniczające widzialność do 200 metrów, lokalnie do 100 metrów, szczególnie liczne na północy i w centrum kraju. 

Zobacz też: Pogoda na marzec 2024 r.

Zobrazowanie radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD o godzinie 16:30 czasu lokalnego w sobotę

cyklon wpływa na pogodę
Opady w kraju, co wynika z oddziaływania ciepłego frontu na tym obszarze

Sytuacja baryczna na 11.02.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

cyklony kształtować będą pogodę
Wieloośrodkowy cyklon wpływać ma na pogodę z frontami w naszej częsci Europy jutro

Kolejne załamanie pogody zacznie wkraczać od południa już w nocy z soboty na niedzielę

Już najbliższej nocy, czyli z 10-11 lutego 2024 r. nad Polskę zacznie wkraczać kolejna strefa opadów wielkoskalowych, która związana będzie z wtórnym cyklonem o imieniu Paulina, który ulokuje się w naszej części Europy. Jednostajna strefa opadów deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym nasunie się z południa i będzie wędrować dalej na północ. W niedzielę opady utrzymają się na przeważającym obszarze Polski. Jedynie w Tatrach i Sudetach możliwe są opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Jutro najwięcej deszczu spadnie w zachodniej i północnej oraz częściowo centralnej części naszego kraju.

Prognoza zasięgu i intensywności opadów na 11 lutego 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

niżowa pogoda w Polsce
Kolejne ulewa wkroczy w nocy z soboty na niedzielę. Zbliży się do nas cyklon wtórny znad Niemiec

Spadnie sporo deszczu na zachodzie i północy

Wiodące prognozy numeryczne sugerują, że natężenie opadów wielkoskalowych będzie przeważnie słabe i umiarkowane. Jednak na przeważającym obszarze Polski występuje bardzo duża zawartość wilgoci w glebie m.in w warstwach 0-7 cm i 7-28 cm. W wielu regionach po ostatnich roztopach i opadach woda nie może wsiąkać w glebę. Na przeważającym obszarze Polski przekracza 65-100%. Szczególnie duża jest w pasie dzielnic południowych. Dodatkowo panuje trudna sytuacja na rzekach, gdzie przekroczone są w wielu regionach stany ostrzegawcze i alarmowe.

Prognoza zasięgu i natężeniu opadów na 11 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

niżowa pogoda w Polsce
Cyklon wpłynie na pogodę i przyniesie dużo opadów w niedzielę oraz wysoką temperaturę

Wskaźnik wilgotności w glebie 0-7 cm na obszarze Polski. Dane: EUMETSAT/IMGW-PIB

wysoka wilgotność gleby
Wysoka wilgotność w wierzchniowej warstwie gleby na dużym obszarze Polski. Źródło: IMGW-PIB

Wskaźnik wilgotności w glebie-warstwa 7-28 cm na przeważającym obszarze Polski. Dane: EUMETSAT/IMGW

wilgotna i niżowa pogoda od wielu dni
Duża wilgotność gleby w warstwie 7-28 cm na przeważającym obszarze Polski. Źródło: CMM IMGW

Sytuacja na stacjach hydrologicznych w Polsce, gdzie mamy dominacje stanów wysokich wody oraz miejscami ostrzegawczych i alarmowych – 10 lutego 2024 r. Dane: IMGW-PIB

wysoka wilgotność i duży poziom wód w rzekach
Wysoki poziom wód w rzekach na obszarze Polski. Przekroczone stany alarmowe na wielu rzekach Źródło: PSHM

Sporo opadów na zachodzie i północy w kolejnych dniach. Cyklon wtórny wpłynie na pogodę w kraju

Prognozuje się, że w okresie od niedzieli do poniedziałku spadnie nawet 10-20 mm. W zachodnich dzielnicach naszego kraju będzie to największa suma opadowa, ale sporo popada także w pasie dzielnic północnych, gdzie akumulacja opadów może sięgnąć nawet 25 mm. Przekroczenie miesięcznej normy opadowej mamy już na stacjach IMGW głównie na południu i północy. Do 9 lutego 2024 r. najwięcej deszczu spadło na stacji synoptycznej PSHM w Suwałkach. Miesięczna norma opadowa dla lutego w naszym kraju waha się przeważnie w okolicach 20-45 mm. W kolejnych dniach i tygodniach sytuacja hydrologiczna może się jeszcze pogorszyć, co wynikać ma m.in z częstych opadów atmosferycznych, wysokiej wilgotności gleby i marginalnego parowania wody z gleby.

Wilgotna pogoda i wpływ cyklonu wtórnego na pogodę w kolejnych kilkudziesięciu godzinach nad Polską

Nie zabraknie zalań i podtopień. Cyklon wtórny wpłynie na pogodę w kolejnych dniach na obszarze Polski

Dlatego pojawiać będą się lokalne podtopienia i miejscowe zalania. Poziomów wód w rzekach układać ma się przeważnie w stanach wysokich. Pogorszyć może się sytuacja hydrologiczna, lokalnie znów wystąpią podtopienia i miejscowe powodzie. W ciągu najbliższych kilkunastu godzin dniach występować mają przekroczenia stanu alarmowego w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej.

Prognoza zasięgu i intensywności opadów na 11 lutego 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

ulewy w Polsce
Cyklon blisko Polski w niedzielę i szczególnie intensywne ulewy na zachodzie i cz. północy

Prognoza zasięgu oraz intensywności opadów na 12 lutego 2024, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

niżowa pogoda w Polsce
Śnieg w Tatrach, ulewa na północy i zachodzie w poniedziałek

Stan wody w rzekach 10 lutego 2024 o godzinie 6:00 UTC na stacjach hydrologicznych w Polsce

wysoki poziom w rzekach
Dawno nie obserwowano takiej sytuacji hydrologicznej na stacjach SHM

Suma opadu na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce do 9 lutego 2024 r.

wilgotna pogoda w lutym 2024 r.
Wilgotny początek lutego 2024 r. W wielu regionach przekroczona w kilka dni miesięczna suma opadów. Źrodło: CMM IMGW

Anomalia opadów do 9 lutego 2024 r. na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

cyklonalna pogoda dominuje
Niżowa pogoda i duże sumy opadowe na początku ostatniego miesiąca zimy meteorologicznej. Źródło: CMM IMGW

Wilgotna zima, taka sytuacja utrzyma się również wiosną, gdy to panować będzie wysoka wilgotność gleby oraz dominować powinny stany wysokie na rzekach

W sobotę PSHM poinformowało, że na około 40 stacjach hydrologicznych obowiązują stany alarmowe. Szczególnie trudna sytuacja panuje w pasie południowym zachodnim oraz miejscami na północy i północnym wschodzie.

Prognozowana akumulacja opadów orientacyjnie do 16 lutego 2024, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne opady i wpływ cyklonów
Sporo opadów do połowy lutego na zachodzie i północy. Do wtorku miejscami w pasie dzielnic północnych spadnie nawet 25 mm w krótkim czasie

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB