Pogoda długoterminowa na marzec 2024 r. Okresami możliwy większy mróz poniżej -10°C, będą akcenty zimowe w formie śnieżyc. Niewykluczone, że pojawią się również wichury i burze, ale także epizody z wiosennymi temperaturami.
Pogoda długoterminowa od IMGW-PIB na marzec 2024 r.
Według IMGW-PIB marzec 2024 r. przyniesie w całej Polsce średnią miesięczną temperaturę powietrza w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej, więcej padać ma na południu, gdzie spodziewana jest suma powyżej normy wieloletniej.
Prognoza długoterminowa na marzec 2024 r. według modeli liczonych w IMGW-PIB
Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na marzec 2024 r. według CMM IMGW dla poszczególnych miast w Polsce
Dużo cieplejszy CFS, ale nie wyklucza to okresów chłodu w poszczególnych tygodniach marca 2024 r.
Inaczej widzi to amerykański model CFS, który pokazuje pierwszy miesiąc wiosny jako ciepły. Należy mieć na uwadze, że meteorologiczna wiosna rozpocznie się 1 marca 2024 r., natomiast astronomiczna 20 marca 2024 r., a kalendarzowa dzień później.
Prognoza średniej anomalii temperatury na marzec 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Prognoza anomalii ciśnienia na marzec 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Prognoza miesięcznej anomalii opadów na marzec 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
CanSIPS pokazuje miesiąc ciepły
Sprawdzamy również prognozy pochodzące z modelu amerykańskiego CanSIPS. Bierze on pod uwagę okres klimatologiczny 1981-2010. Względem niego jest wyliczane odchylenie temperatury od normy z tego okresu. Wygląda na to, że będzie to miesiąc z temperaturą powyżej normy. Zdarzać mają się jednak przymrozki, a czasem większy mróz nocami. Za dnia na nizinach temperatura przez długi okres będzie dodatnia. Mróz całodobowy głównie utrzyma się w górach i na obszarach podgórskich i znacznie rzadszy okaże się na nizinach i wyżynach. Okresowe nawroty zimy przyjmą tylko formę epizodów kilkudniowych. Najchłodniejsza część zimy już za nami, ale rozbicie wiru polarnego w kolejnych tygodniach może namieszać w pogodzie na półkuli północnej.
Polecamy: Koszmarny mróz do -51 stopni znów zaatakuje. Dramatyczne prognozy po 15 lutego na wschodzie Europy
Prognoza wstępna miesięcznej anomalii temperatury na marzec 2024 r. według modelu CanSIPS dla Europy
Prognoza miesięcznej anomalii ciśnienia na marzec 2024 r., uwzględniając okres bazowy 1981-2010 r. według modelu CanSIPS
Pogoda długoterminowa. ECMWF także ciepły na pierwszy miesiąc wiosny
Model ECMWF prognozuje w marcu opady w normie wieloletniej. Oczekujemy, że opady w skali miesięcznej mogą być w normie wieloletniej na przeważającym obszarze Polski, ale gdzieniegdzie przekraczając miesięczną normę dla marca. Zdarzą się opady śniegu, ale na wielotygodniową, trwałą pokrywę śnieżną się nie zanosi na nizinach. Częsty wpływ na pogodę może mieć cyrkulacja zachodnia, przynosząc duży dynamizm.
Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na marzec 2024 r. według modelu ECMWF
Wstępna prognoza anomalii opadów na marzec 2024 od ECMWF dla Europy i obszarów przyległych
Opady zimowe w marcu 2024 r. wystąpią, co miejscami będzie lokalnie prowadziło do lokalnych utrudnień komunikacyjnych. Niewykluczone burze śnieżne. Mogą jednak zdarzyć się dłuższe okresy ze stabilną pogodą, ale wyże nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Częściej niż w lutym notowane będą dwucyfrowe dodatnie wartości na termometrach za sprawą napływu cieplejszych mas powietrza z zachodu i południa Europy.
Prognoza trendu średniej temperatury maksymalnej na kolejne tygodnie według ECMWF EPS dla Polski
Prognoza wstępna średniej anomalii temperatury i opadów na kolejne tygodnie według ECMWF EPS dla Polski
Pamiętaj. Wymienione powyżej prognozy mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie. Obrazują one tylko pewne trendy. Nie można wykluczyć okresowych i miejscowych zjawisk ekstremalnych. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym.
Źródło: Fanipogody.pl