Cyklon Sabina w kolejnych godzinach wpływać ma na przebieg warunków pogodowych w Polsce. Prognozowane ulewy, grad i silny wiatr do 75 km/h. Wskazujemy, które rejony są zagrożone.
Cyklon spowoduje załamanie pogody oraz może przynieść burze
Dziś Polska jest pod wpływem układów niskiego ciśnienia przemieszczających się z zachodu na wschód nad Półwyspem Fennoskandzkim. Dlatego na obszarze całego kraju będą występować opady o różnej intensywności wraz z dużym i całkowitym zachmurzeniem oraz okresowymi i miejscowymi rozpogodzeniami. Dlatego wraz z przechodzeniem niżu dalej na wschód, wieczorem można spodziewać się przejściowych rozpogodzeń, chociaż dominować będzie pochmurna aura. Niewykluczone są dodatkowo w kolejnych godzinach lokalne burze.
Prognozowany zasięg i rodzaj opadów na 5 kwietnia 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Znajdujemy się pod wpływem cyklonu Sabina, który sprowadzi następne opady, a nawet lokalne burze. Front chłodny namiesza w pogodzie, przynosząc dynamiczny przebieg warunków pogodowych. Szczególnie wieczorem i w nocy z piątku na sobotę spodziewamy się zjawisk burzowych nad krajem. Niewykluczone są ulewne opady deszczu, a lokalnie nawet gradu. Ponadto w zasięgu przechodzenia konwekcji wyraźnie wzrośnie prędkość wiatru, powodując miejscowe szkody. To nie powinny być spokojne godziny w pogodzie.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 5 kwietnia 2024, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Front wędrować ma na wschód i przyniesie ulewy oraz burze
Bezpośredni wpływ na pogodę w piątek oraz w nocy z piątku na sobotę będzie mieć cyklon Sabina, który prowadzi front chłodny, niosąc opady, silny wiatr i lokalne burze. Ośrodek niżowy przemieszcza się znad cieśnin duńskich, południowym obszarem Szwecji, dalej nad wody Bałtyku i państwa bałtyckie, szczególnym uwzględnieniem Łotwy. Front chłodny omawianego cyklonu sprowadzi dynamiczny przebieg warunków pogodowych na obszarze Polski. Największych opadów spodziewamy się w północnej połowie naszego kraju, sięgając następnie nad dzielnice wschodnie i południowo wschodnie. Burz spodziewamy się szczególnie w pasie dzielnic północnych, ale nie można ich także wykluczyć na zachodzie, centrum i wschodzie naszego kraju. Będą to jednak zjawiska punktowe.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 6 kwietnia 2024, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Prognozuje się, że wieczorem i w nocy z piątku na sobotę aktywny front chłodny wkroczy nad Polskę, niosąc opady i lokalne burze. Początkowo zaznaczy się szczególnie na północnym zachodzie i północy oraz zachodzie, przesuwając się z biegiem godzin na wschód. Największe sumy opadowe oraz natężenie zjawisk konwekcyjnych prognozujemy w północnej połowie naszego kraju. Bliżej godzin opady zaczną docierać na wschód, południowy wschód, przynosząc głównie opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym.
Pierwsze komórki burzowe w północno-zachodniej części kraju pojawić się mogą po godzinie 18:00 i stopniowo przemieszczać się na wschód wraz z biegiem linii frontu
➡️opady deszczu do 15mm
➡️porywy wiatru do 85km/h
➡️Możliwy drobny grad
uwaga burza – zjawisko bardzo lokalne#IMGW pic.twitter.com/Xd3qBEz7YJ— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) April 5, 2024
Zobacz też: Afrykański upał uderzy w Europę
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 6 kwietnia 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Zjawiska konwekcyjne mogą być aktywne elektrycznie
UWAGA⚠️
OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE
➡️BURZEPrognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 10 mm do 15 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Możliwy drobny grad
Ważne:
Od: 2024-04-05 18:00
Do: 2024-04-06 03:00 pic.twitter.com/Uo9hrMNlqx— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) April 5, 2024
Spodziewamy się, że największe sumy opadowe zmierzą stacje meteorologiczne w woj. pomorskim. woj. pomorskim, woj. kujawsko-pomorskim, sięgając dalej na Warmię i Mazury. Prognozowane są tam nie tylko opady, ale także najprawdopodobniej największa aktywność burza oraz najsilniejszy wiatr, który może dochodzić do 60-85 km/h. Na wschodzie, północnym wschodzie prawdopodobieństwo lokalnych burz będzie znacznie niższe, ale punktowe komórki burzowe są możliwe, lecz ich intensywność okaże się niższa niż we wcześniej wymienionych regionach.
Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 5 kwietnia 2024, 19 UTC według modelu ARPEGE dla Polski
Nad ranem opady dotrą do wschodniej części naszego kraju, niosąc silny wiatr i punktowy grad. Popada m.in na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Potem strefa frontowa z opadami odsunie się za naszą wschodnią granicę. Szacuje się wysokość opadów może sięgnąć 5-20 mm, a punktowo możliwy grad do 1 cm i wiatr do 60-75 km/h. Mogą pojawić się struktury wielokomórkowe i superkomórki burzowe. Nie można wykluczyć zwiększone aktywności elektrycznej, zwłaszcza w przypadku superkomórek burzowych.
Prognozowany potencjalny obszar występowania wyładowań atmosferycznych nad Europą i obszarami przyległymi do 6 kwietnia 2024, 06 UTC według ESSL
Prognozowana wstępnie chwiejność termodynamiczna na 6 kwietnia 2024 r. 03 UTC według modelu ARPEGE dla Polski
Jutro w pierwszej części dnia opady prognozowane są zwłaszcza we wschodniej części kraju, ale szybko odsuwać mają się nad Ukrainę i Białoruś. Z biegiem godzin zaczniemy dostawać się przejściowo w zasięg klina wysokiego ciśnienia. Temperatury zaczną rosnąć w całym kraju, dlatego przewidywane jest ponad 15-21°C. Najcieplejszymi województwami okaże się woj. lubuskie i dolnośląskie, gdzie odnotujemy nawet 22-23°C. Będzie to preludium przed kulminacyjną falą ocieplenia na koniec bieżącego i początek przyszłego tygodnia.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, essl.org, IMGW-PIB
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC