Cyklon Kilia nad Polską. Burze uderzą z zaskoczenia w sobotę. Możliwy liniowy układ konwekcyjny, grad, śnieg i dużo wyładowań atmosferycznych nad Polską

Cyklon wtórny sprowadzi dziś silne załamanie pogody. Będą burze i dynamiczna aura. Od jutra silne ochłodzenie w całym kraju.

Pogoda w kraju będzie dziś kształtowana przez wtórny układ niskiego ciśnienia Kilia III z systemem frontów atmosferycznych, przemieszczający się znad południowo – zachodniej Polski dalej w kierunku północno – wschodnim. W ciepłym wycinku niżu zrobi się przyjemna, iście wiosenna pogoda, która obejmie głównie regiony południowe, środkowe oraz wschodnie. Natomiast chłodniejszy sektor niżu zaznaczy się w pochmurnym pasie północnym, a w ciągu dnia oraz nocą od zachodu dalej na wschód będzie przechodzić aktywniejsza strefa opadów i lokalnych burz, jednocześnie, przynosząc chłodniejszy strumień powietrza z zachodu kontynentu europejskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Sytuacja baryczna na 23.03.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

cyklon wtórny spowoduje silne załamanie pogody
Cyklon sprowadzi opady i burze, dynamiczna pogodę

Cyklon wtórny przyniesie dynamiczną pogodę w Polsce

Sobota zapowiada się z niżową pogodą. Prognozowane jest w kraju zachmurzenie duże i całkowite, natomiast w centrum i na południu z większymi przejaśnieniami. Spodziewane opady deszczu, lokalnie o natężeniu umiarkowanym, natomiast na północnym wschodzie miejscami krupa śnieżna, aczkolwiek w górach również opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Natomiast na krańcach zachodnich, w centrum i na południu i częściowo wschodzie miejscami burze. Możliwa wysokość opadów deszczu do 10-15 mm. Na termometrach od 6°C, 8°C na północy, około 13°C, 15°C w centrum i na południu do 18-19°C na południowym wschodzie. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, gdzieniegdzie miejscami porywisty, na południu i w centrum w porywach do 75 km/h, głównie z kierunków zachodnich. Tylko na północy i północnym wschodzie słaby zmienny. Szczególnie Tatrach porywy do 60 km/h, w Sudetach do 100-110 km/h. Lokalnie w czasie burz możliwe porywy do 70-90 km/h.

Cyklon spowoduje dynamiczne warunki pogodowe oraz następnie ochłodzenie

Prognozowana temperatura powietrza na 23 marca 2024 w drugiej części sobotniego dnia według modelu ECMWF

cyklon nad Polską
Duży kontrast termiczny i dynamiczny cyklon nad Polską. Spowoduje groźną pogodę

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 23 marca 2024, 12 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

burze w Polsce
Niewielka chwiejnóść dziś nad Polską, ale powinno wystarczyć to do rozwoju burz. Cyklon wspomoże rozwój konwekcji

Wyliczana chwiejność termodynamiczna na 23 marca 2024, 15 UTC według modelu francuskiego APREGE dla Polski

burze w Polsce
Niżowa pogoda w kraju i cyklon wtórny z układem frontów przyniesie burze i silny wiatr

Cyklon przyniesie duży dynamizm w pogodzie

W ciepłym sektorze niżu chwiejność termodynamiczna nie przekroczy dziś na ogół 200-300 J/kg. Dodatkowo w obrębie niżu pojawi się wymuszanie wznoszenia w środkowej i górnej troposferze. Co więcej, pojawią się dolno-troposferyczne strefy zbieżności wiatru. W korelacji z nasilonym przepływem mas powietrza, podwyższonym pionowym ścinaniem wiatru możliwe jest powstanie wielokomórkowej struktury konwekcyjnej, który może przybrać formę liniową. Podstawowym zagrożeniem ze strony formacji konwekcyjnej będą silne porywy wiatru do 70-90 km/h. Ponadto w drugiej połowie dnia w tylnej części wtórnego niżu zacznie napływać chłodniejsze, wilgotne i chwiejne powietrza, w którym pojawią się burze adwekcyjne. Zjawiska burzowe będą jednak na tym obszarze znacznie mniej intensywne niż w zasięgu strefy chłodnego frontu atmosferycznego. Prognozowana akumulacja opadów do 5-15 mm. Możliwy grad o średnicy, która nie przekroczy 1-1.5 cm z najsilniejszych komórek konwekcyjnych.

Prognozowane porywy wiatru na 23 marca 2024, 14 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

cyklon namiesza w pogodzie
silny wiatr, możliwe burze

Możliwe silne porywy wiatru, a nawet lokalne trąby powietrzne

Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo 1-2 przypadków krótkotrwałych trąb powietrznych. Najsilniejsze burze są spodziewane w woj. łódzkim, świętokrzyskim, mazowieckim i śląskim. Na wschód od Wisły układ konwekcyjny ulegać ma dezintegracji. Oprócz liniowej struktury konwekcyjnej, zwiększony skręt wiatru wraz z przyspieszeniem w warstwie 0-3 km doprowadzić może do powstania 1-3 przypadków superkomórek burzowych. W godzinach wieczornych początkowo burze możliwe są we wschodniej części kraju, ale wyraźnie tracąc na intensywności.

Zobacz też: Wichura uderzy w Europę. Wiatr nawet 120-140 km/h.

Prognozowane porywy wiatru na 23 marca 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna niżowa pogoda w Polsce
Silny wiatr i burze dziś w kraju

Na zachodzie dziś burze mogą przynieść w świeżej masie powietrza opady gradu o średnicy 1 cm, opady krupy śnieżnej i lodowej, co wynikać ma z nisko położonej izotermy 0 stopni, nie można wykluczyć przelotnych opadów deszczu ze śniegiem. Możliwe są porywy wiatru do 50-75 km/h.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, dwd.de