Cyklon Zachariasz uderzy z południa. Będą silne ulewy ponad 100 mm, gwałtowne burze i wichury. Wystąpią podtopienia w Polsce

Cyklon Zachariasz zbliża się do Polski. Niebezpieczna i groźna pogoda pod koniec bieżącego i na początku przyszłego tygodnia. Niewykluczone są podtopienia, zalania, a nawet miejscowe powodzie błyskawiczne.

Cyklon Zachariasz przyniesie silne załamanie pogody w Polsce

Od kilku dni uważnie obserwujemy prognozy numeryczne na koniec bieżącego tygodnia i początek przyszłego, które są alarmujące, gdyż dojdzie do groźnego załamania pogody. Wystąpią silne opady wielkoskalowe, konwekcyjne, spodziewane są również gwałtowne burze. Nie można wykluczyć również lokalnych trąb powietrznych, które mogą być związane z mezocyklonami superkomórek burzowych. Załamanie pogody przynosi cyklon o imieniu Zachariasz. Skala pogorszenia pogody będzie jednak mocno zależna w wielu regionach od trajektorii i głębokości ośrodka niżowego. Nawet na 1-2 doby do przodu, nie można być pewnym ścieżki przejścia niżów z rodowodem śródziemnomorskim. Dodatkowo nad Polską w najbliższy weekend wystąpi bardzo duży kontrast termiczny, który sięgnąć może nawet 15-16 stopni pomiędzy wschodem a zachodem naszego kraju. Najcieplej ma być na wschodzie, gdzie temperatura będzie na pograniczu gorąca i upału. Natomiast najchłodniej na zachodzie w zasięgu opadów wielkoskalowych.

Cyklon Zachariasz spowoduje silne pogorszenie pogody w Polsce

Wszystkie wiodące modele sygnalizują, że silne załamanie pogody rozpocznie się za kilkanaście godzin w naszej części Europy i będzie związane z przemieszczaniem się pogłębiającego cyklonu Zachariasz znad południowej części Starego Kontynentu, któremu towarzyszyć ma układ frontów atmosferycznych. W weekend centrum niżu znajdzie się nad Polską, a w niedzielę nad północną połową kraju zacznie się dynamicznie pogłębiać.

Niż gwałtownie pogłębi się nad Polską

Centrum pogłębiającego się cyklonu znajdzie się w niedzielę nad Polską i z biegiem godzin wędrować ma na północ, wędrując w kierunku Skandynawii i ulegając dynamicznej cyklogenezie nad naszym krajem. Niewykluczone, że zostanie też wir niżowy przyblokowany w naszej części Europy przez pewien okres czasu przez wyż ulokowany na północny wschód od naszego kraju na przełomie bieżącego i przyszłego tygodnia, spowalniając jego ruch. Są jednak bardzo duże rozbieżności pomiędzy modelami, jeśli chodzi o prognozowane sumy opadowe i ich zasięg. ECMWF zakłada, że najwięcej deszczu spadnie na zachodzie, południu i północy. Jednak generalnie deszczowo i burzowo będzie na przeważającym obszarze Polski. Najgroźniejszych zjawisk konwekcyjnych spodziewamy się na południu, częściowo centrum i wschodzie oraz południowym wschodzie, jak i też wschodzie.

Nad Polską system frontów atmosferycznych przyniesie duże opady pochodzenia jednostajnego i konwekcyjnego. Może doprowadzić to do gwałtownego wzrostu poziomu wód w potokach i rzekach, prowadząc nawet do podtopień i zalań.

Prognoza sytuacji barycznej na 6 sierpnia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

cyklon nad Polską, silne burze w kraju
Cyklon i układ frontów nad Polską w niedzielę, możliwe niebezpieczne burze

Groźna pogoda i duży kontrast termiczny

W kolejnych dniach będziemy informować o najnowszych rozwiązań modeli numerycznych. Jednak trajektoria niżu, jego głębokość, zasięg stref frontowych, pora przejścia mogą ulec zmianie. Największa pozioma różnica temperatury nad Polską będzie w niedzielę, gdy przekroczyć może nawet 15°C. Dużo jednak będzie zależne od położenia centrum cyklonu.

Prognozowany wstępny zasięg i wysokość opadów na okres od 4.08.2023, 00Z do 7.08.2023 r., 21 UTC według modelu ECMWF

silne burze i opady nad Polską
Duże opady pochodzenia burzowego nad Polską w weekend i na początku przyszłego tygodnia

Prognoza orientacyjna zasięgu i wysokości opadów na okres od 4.08.2023, 00Z do 7.08.2023, 21 UTC według modelu ICON dla Polski

silne opady nadchodzą do Polski
Silne opady widzi wiele modeli numerycznych, ale obszar ich wystąpienia jest nierównomierny

Prognoza wstępna zasięgu i wysokości opadów na okres od 4.08.2023, 00Z do 7.08.2023, 18 UTC według modelu GEM dla Polski

cyklon zachariasz przyniesie silne opady burzowe
Cyklon Zachariasz nadchodzi z południa, miejscami spadnie ponad miesięczna suma opadów

Silne załamanie pogody w kraju. Cyklon nadejdzie z południa i pogłębi się nad Polską

Cyklon Zachariasz będzie przemieszczał się prawdopodobnie od południa, przez centrum, dalej idąc na północ w kierunku Skandynawii, niosąc duże opady i burze oraz narastający po południowej stronie poziomy gradient baryczny. Najcieplejsza masa napłynie w ciepłym sektorze niżu, czyli po jego wschodniej stronie, gdzie znajdzie się gorące, wilgotne i chwiejne powietrze, jakie ma być zaciągane z południa i południowego wschodu. Natomiast jesienna pogoda będzie występować na zachodzie, gdzie obserwowana ma być przewaga zachmurzenia warstwowego, opadów wielkoskalowych i niskich temperatur jak na sierpień.

Zobacz też: Groźna wichura o niespotykanej sile w Polsce. Wiatr do 115 km/h. Możliwe zniszczenia i szkody wiatrowe

Na termometrach pod chmurami i opadami jednostajnymi termometry wskażą zaledwie 13-18°C. Natomiast w dzielnicach wschodnich i północno wschodnich będzie nietypowo najcieplej, gdzie temperatura wyniesie nawet 25-31°C. Najwyższe wartości będą mierzone w pasie przygranicznym w niedzielę. Mieszkańcy tych regionów muszą uważać jednak na możliwość wystąpienia groźnych lokalnych burz w weekend.

Prognozowana orientacyjnie temperatura na 5 sierpnia 2023, 15 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silny kontrast termiczny w sobotę nad Polską
Silny kontrast termiczny i opady oraz burze w sobotę. Najniższe wartości w obszarze opadów wielkoskalowych i zachmurzenia warstwowego

Prognozowana temperatura na 2 metrach, 6 sierpnia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

cyklon Zachariasz spowoduje silne załamanie pogody w kraju
Cyklon Zachariasz spowoduje duży kontrast termiczny nad Polską w weekend

Dynamiczna niżowa pogoda. Ciśnienie w centrum cyklonu spadnie poniżej 990 hPa, będzie silna wichura w północnej połowie naszego kraju

Jeszcze kilka dni temu modele numeryczne sygnalizowały, że ciśnienie w niżu nie spadnie poniżej 1000 hPa. Najnowsze prognozy modeli pogodowych pokazują nam jednak, że w centrum cyklonu wyniesie około 983 hPa – 990 hPa. Jednak po południowej i południowo zachodniej stronie narastać ma poziomy gradient baryczny, powodując wyraźny wzrost prędkości wiatru do skali wichury już w nocy z niedzieli na poniedziałek. Spowodowane ma być gwałtownym spływem chłodnej masy z północy, nasilając cyklogeneze niżu przy dużym kontraście temperaturowym. Najsilniejsza wichura w poniedziałek może wystąpić na północy, powodując szkody w drzewostanie i przerwy w dostawach prądu. Najgroźniejsza pogoda wystąpi więc pomiędzy 5 a 7 sierpniem 2023 r. Spodziewane są ulewne opady wielkoskalowe, silne burze, opady gradu o dużej średnicy. Natomiast na południowym wschodzie i częściowo centrum niewykluczone są lokalne trąby powietrzne.

Niestety obecny stan wiedzy nie pozwala tych zjawisk prognozować z większym wyprzedzeniem czasowym. Podtopienia, zalania i lokalne powodzie błyskawiczne są możliwe. W kolejnych dniach podamy kolejne informacje pogodowe.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w okresie od 4.08.2023, 00Z do 7.08.2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

cyklon zachariasz nadchodzi do Polski
Cyklon Zachariasz nad Polską i silna wichura, które obejmie północną połowę naszego kraju

Obserwuj prognozy pogody na bieżąco w kolejnych dniach, gdyż możliwe są miejscami szkody wiatrowe, opadowe i gradowe. Niewykluczone, że pojawią się najgroźniejsze w tym roku superkomórki z potencjałem do generowania bardzo silnych porywów wiatru i lokalnych trąb powietrznych oraz opadów dużego gradu. Prognozy konwekcyjne będą pojawiać się na łamach naszego portalu ze stosownym wyprzedzeniem.

Fanipogody.pl