Cyklony atlantyckie uderzą z impetem. Silne wichury nawiedzą Polskę w lutym 2024 r. Możliwe burze wiatrowe. Porywy wiatru ponad 100 km/h

Cyklony z rodowodem atlantyckim wpłyną na przebieg warunków pogodowych. Groźne wichury pojawić mogą się w 1 dekadzie lutego w Polsce. Prędkość wiatru może przekroczyć 100 km/h.

Koniec stabilnej pogody. Wraca duży dynamizm

Pod koniec stycznia obserwujemy stabilne warunki, które wynikają z oddziaływania na pogodę rozległego wyżu barycznego z centrum nad Bałkanami. Istotne pogorszenie pogody rozpocznie się od środy, ale dynamizm w pogodzie wyraźnie nasili się wraz z początkiem lutego 2024 r.

W kolejnych dniach odczujemy wpływ szybko odbudowującej się cyrkulacji strefowej atmosfery głównie o składowej zachodniej. Często znajdziemy się w zasięgu głębokich ośrodków niskiego ciśnienia z systemami frontów atmosferycznych. Nie zabraknie opadów, silnego wiatru, dużych wahań ciśnienia, temperatur, a nawet lokalnych burz. Na nizinach oraz nad morzem będzie szansa, że porywy wiatru przekroczą 100-115 km/h. Sztormowa pogoda znów pojawi się na tym słonym akwenie, utrudniając żeglugę morską.

Sytuacja baryczna na 31.01.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

silne wichury w Polsce i cyklony z nimi związane
Na przełomie stycznia i lutego do głosu zaczną dochodzić cyklony atlantyckie

Silna zmiana pogody w prognozach

Wyż baryczny, który w ostatnich dniach, zapewniał nam dużo Słońca wyraźnie słabnie. W ciągu najbliższych kilkunastu/kilkudziesięciu godzin ustąpi pod naporem atlantyckich cyklonów z układami frontalnymi. Już w środę dostaniemy się w zasięg frontów atmosferycznych, które związane będą z układem niskiego ciśnienia o imieniu Loki z centrum przemieszczającym się nad Bałtykiem w kierunku Zatoki Botnickiej. Powrót niżowej pogody objawi się wzrostem zachmurzenia i wystąpieniem opadów atmosferycznych o stosunkowo niewielkim natężeniu w ostatnią środę mijającego miesiąca na przeważającym obszarze Polski.

Prognoza orientacyjna zasięgu i wysokości opadów na 31 stycznia 2024, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

groźna pogoda w prognozach
Cyklon z północy Starego Kontynentu wpłynie na pogodę w Polsce

Prognoza zasięgu i intensywności opadów na 31 stycznia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

opady w kraju 31 stycznia 2024 r.
Opady już jutro w wielu regionach Polski

Dynamiczna pogoda w prognozach

Dużo groźniej wyglądają prognozy numeryczne na 1 lutego 2024 r., gdy przez naszą część Europy przechodzić będzie aktywny i rozległy front chłodny związany z głębokim i rozległym ośrodkiem niskiego ciśnienia o imieniu Margrit. Przyniesie on na przeważającym obszarze Polski opady deszczu, mieszane i gdzieniegdzie mokrego śniegu. Największe prawdopodobieństwo zimowych opadów będzie w obszarach górskich i podgórskich oraz na Warmii i Mazurach, jak i też Podlasiu. Z uwagi na wzrost gradientu barycznego wyraźnie wzrośnie prędkość wiatru w całym kraju, ale jedynie w pasie dzielnic północnych prognozowane jest przekroczenie progu wichury.

Prognoza sytuacji barycznej na 1 lutego 2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Głębokie niże wpłyną pogodę w Polsce
Głębokie niże nad Morzem Barentsa

Cyrkulacja atlantycka spowoduje groźne warunki pogodowe w pierwszej dekadzie lutego 2024 r.

Pierwsze dni lutego 2024 r. charakteryzować mają się na ogół szybko zmieniającymi warunkami atmosferycznymi, które charakterystyczne będą dla cyrkulacji strefowej atmosfery. Nie zabraknie w tym czasie codziennych opadów atmosferycznych, głównie w formie deszczu, ale w chłodniejszych masach powietrza przejściowo śniegu i deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Nie można wykluczyć również pojedynczych burz z silnym wiatrem. Kolejna wichura jest prognozowana w sobotę, 3 lutego 2024 r., gdy to próg wichury zostanie osiągnięty na północy oraz północnym wschodzie. Nasilona prędkość wiatru będzie odczuwalna w całym kraju, ale przeważnie do 40-60 km/h.

Możliwe burze śnieżne nad Polską – Prognoza wstępna na 4 lutego 2024, 21 UTC

burze śnieżne i cyklony
Wichury w Polsce i możliwe burze śnieżne w pierwszej dekadzie lutego 2024 r.

Prognozowane wstępnie porywy wiatru na 1 lutego 2024, 12 UTC dla Polski według modelu ECMWF

silne wichury w Polsce
Silny wiatr już 1 lutego 2024 r. na północy

Prognoza porywów wiatru na 1 lutego 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

groźne wichury dotkną Polskę
Silny wiatr w Polsce.

Groźne cyklony w prognozach przyniosą silne wichury

Nasza uwaga musi być szczególnie skupiona w kolejnych dniach na prognozy sięgające okolice 4-6 lutego 2024 (+/1 dzień). Wówczas to nad Półwyspem Fennoskandzkim pojawić może się głęboki ośrodek niskiego ciśnienia, który wpłynie na pogodę również w Polsce. Od jego trajektorii, głębokości oraz lokalizacji będzie zależeć siła wiatru na obszarze Polski. Będą w tym czasie powszechne opady atmosferyczne, duże wahania ciśnienia i spore zmiany temperatury. Niewykluczone, że na nizinach oraz nad morzem w tym okresie powieje do 70-110 km/h, a wysoko w górach powyżej 150-180 km/h. Znów pojawić mogą się utrudnienia na Bałtyku, gdzie możliwy jest silny sztorm. Duża prędkość wiatru utrudniać może nawet bezpieczne wykonywanie operacji lotniczych w poszczególnych portach lotniczych okresami.

Cyklony atlantyckie sprowadzą dynamiczne warunki pogodowe i silny wiatr oraz częste opady

Prognoza porywów wiatru wstępnie na 3 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wichury w Polsce
Wichura w prognozach na 3 lutego 2024 r. wstępnie

Niebezpieczna pogoda w prognozach. Będzie zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Synoptycy IMGW wydadzą alerty. Cyklony przyniosą załamania pogody

Pierwsza dekada lutego zapowiada się z niżową pogodą, która będzie charakterystyczna dla cyrkulacji atlantyckiej, dlatego na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć. Silny prąd strumieniowy będzie obecny nad Europą, napędzając przepływ w całym pionowym profilu troposfery i sprzyjając silnej cyklogenezie niżów. Niewykluczone, że rozwiną się również lokalne burze wiatrowe, nawet w formie linii szkwału, ale na bardziej precyzyjne prognozy jest jeszcze za wcześnie.

Prognoza wstępna porywów wiatru na 4 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

głębokie cyklony
Silny wiatr w Polsce spowodowany bliskością głębokich cyklonów

Prognoza orientacyjna porywów wiatru na 4 lutego 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne wichury w Polsce
Silne wichury w prognozach numerycznych, które spowodowane będą głębokimi niżami na północ od Polski

Reasumując, to ostatnie chwile ze stabilną pogodą pod wpływem szybko słabnącego i rozległego wyżu z centrum nad Bałkanami. Wraz z początkiem lutego powrócimy do niżowego wzorca pogodowego. Pojawiać będą się częste opady atmosferyczne, a nawet i lokalne burze oraz groźne wichury. Przeważać ma na ogół zachmurzenie duże i całkowite z rzadkimi większymi przejaśnieniami i rozpogodzeń. Wichury najbardziej odczuwalne i groźne okażą się na północy oraz w górach.

Zobacz też: Groźna wichura w prognozach dla Polski. Huraganowy, niszczący wiatr do 165-180 km/h na północy Europy

Prognoza położenia prądu strumieniowego i jego prędkość wyrażona w węzłach nad Europą-wysokość izobaryczna 250 hPa dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS wstępnie na 5 lutego 2024 r.

cyklony nad Europą
Cyklony napędzane będą silnym prądem strumieniowym nad Europą

Źródło: Fanipogody.pl