Groźna wichura w prognozach dla Polski. Huraganowy, niszczący wiatr do 165-180 km/h na północy

Przed nami kilka dni spokojnej aury. Jednak bliżej weekendu do Polski dotrze silny wichura. We wpisie sprawdzimy, czym spowodowane będzie to załamanie pogody oraz kiedy i gdzie pogoda będzie groźna. Sprawdzimy również, co prócz silnego wiatru przyniesie nam druga połowa tygodnia.

Silna wichura w Europie i w Polsce. Czym będzie spowodowana?

Obecnie Polska i nasz region znajdują się pod wpływem silnego wyżu z południa. Antycyklon Enno, bo tak został nazwany, zapewnia nam spokojną i co ważne, praktycznie bezwietrzną aurę. Powoduje to, co prawda poranne mgły, jednak w dzień spodziewać możemy się nawet dłuższych chwil ze słońcem. Niestety, pogodowy spokój nie potrwa długo. Do Europy wkroczy wichura, a załamanie pogody pod koniec tygodnia dotrze również do Polski.

Wichura i załamanie pogody. Głęboki niż nad Europą
Głeboki niż wedrze się do Europy. Wichura i załamanie pogody

Wyż, który, zapewnia nam dobrą pogodę, odsunie się na południe i południowy zachód. Utoruje to drogę niżom atlantyckim, które po kilku dniach blokady wyżowej, znów swobodnie docierały będą w głąb kontynentu. Powyżej mapa synoptyczna na 1 lutego. Widzimy, że bardzo głęboki niż wedrze się na północ Europy. Ciśnienie w centrum niżu spadnie nawet w okolice 950 hPa. W kontraście ze wciąż silnym wyżem z południa kontynentu, w regionie zaostrzy się różnica ciśnienia. Oczywiście, co za tym idzie, nad Europą pojawi się dość silna wichura.

Silna wichura w Europie na początku lutego
Potężny wiatr nad Europą

Na powyższej mapie widzimy, że w czwartek na północy Skandynawii wiatr wiać może z prędkością nawet 165 km/h. Przyjrzyjmy się teraz, jak zjawisko przebiegało będzie w kolejnych dniach przełomu miesięcy.

Huraganowa wichura w Europie. Przebieg zjawiska

Wiemy już, że w drugiej połowie tygodnia antycyklon pilnujący nam dobrej pogody osłabnie i odsunie się na południe. Dlatego też do północnej połówki Europy znów docierać, zaczną niże atlantyckie, przynosząc silny wiatr i załamanie pogody. Spójrzmy teraz, jak dokładnie będzie to, wyglądało według prognoz modelu ECMWF.

Wichura za wichurą w Europie

Na powyższej animacji widzimy, że bardzo silny, niszczący wiatr, szaleje na północy Europy już na początku tygodnia. Siła wiatru na zachodnich wybrzeżach północnej Norwegii przekracza 160-180 km/h. Jednak nie jest to ostatnia wichura, z jaką przyjdzie zmierzyć się mieszkańcom tej części kontynentu. W okolicach środy przez region przemieszczał będzie się kolejny, głęboki niż. Przyniesie on kolejną strefę bardzo silnego wiatru. Od Wysp Brytyjskich po północ Skandynawii wiatr wiać może z prędkością ponad 140 km/h. W czwartek porywy wiatru na północy przekraczały będą 150-170 km/h. Na północy Europy niże przemieszczały będą się jeden za drugim, jednak teraz już skupmy się nad prognozą dla Polski.

Silny wiatr pojawi się również w Polsce

Wiemy już, że sytuacja baryczna nad Europą się zmieni. Wyż, który obecnie zapewnia nam stabilną, spokojną aurę wycofa się z Europy Centralnej. Wiemy również, że pogoda na północy kontynentu będzie w tym tygodniu bardzo dynamiczna. A kiedy dotyczyło będzie to naszego kraju? Nieco mocniejszy wiatr pojawiać zacznie się w kraju w drugiej połowie tygodnia. W środę i czwartek wiać może z prędkością do 50-60 km/h. Tak jak pisałem w prognozie pogody na 5 dni dla Polski, sytuacja zacznie się zmieniać bliżej weekendu. Niże atlantyckie zaczną mieć większy wpływ na pogodę bezpośrednio w naszym regionie. Przez Polskę przetoczą się dwa fronty atmosferyczne.

Wichura od weekendu nad Polską
Wichura przetoczy się nad Polską od weeekndu

Wiatr zacznie wzmagać się szczególnie w najbliższy weekend, kiedy to porywy na północy Polski sięgały będą 70-80 km/h. Jednak kulminacja wichury przypadka w kraju na początek kolejnego tygodnia. Jak widać na powyższej mapie z prognozą, wiatr w poniedziałek 5 lutego wiać w Polsce może z prędkością mocno przekraczającą 100 km/h. Oczywiście, do którego okresu, dotyczy prognoza, pozostaje jeszcze kilka dni. Prognozy mogą ulec korektom. Jednak miejmy świadomość, że pogoda w kraju na początku lutego może być groźna.