„Wiosenne ciepło” wdarło się w głąb Europy. Blisko 20°C. Nowy rekord krajowy temperatury. Pogoda zaskakuje na sam koniec stycznia 2024 r.

Wiosenne ciepło na Starym Kontynencie. Na Wyspach Brytyjskich padł nowy rekord temperatury dla stycznia. W ubiegłym tygodniu na Półwyspie Iberyjskim pierwszy raz w historii pomiarów meteorologicznych wystąpił styczniowy upał.

Wysokie temperatury w Europie

Wiosenne temperatury obejmują kolejne kraje europejskie. Blisko 20°C odnotowano na Wyspach Brytyjskich pod koniec trzeciej dekady stycznia 2024. Do południowo zachodniej i północno zachodniej części Starego Kontynentu dotarł w minionych dniach strumień bardzo ciepłego powietrza. Wartości na termometrach podnosił dodatkowo efekt fenowy. W minionym tygodniu informowaliśmy, że padł nowy rekord temperatury w Hiszpanii, gdzie odnotowano styczniowy upał i zmierzono na oficjalnej stacji hiszpańskiej służby meteorologicznej aż 30.7°C. Szerzej pisaliśmy o tym w jednym z artykułów.

Nowy rekord temperatury w styczniu na Starym Kontynencie w Hiszpanii, 25 stycznia 2024 r.

wiosenne temperatury, a nawet iście letnie
Wysokie temperatury w ubiegłym tygodniu w Hiszpanii. Upał w środku zimy na południu Półwyspu Iberyjskiego pierwszy raz w historii pomiarów. To najwyższa temperatura zimą na Starym Kontynencie

Brytyjskie biuro meteorologiczne Met Office poinformowało minionej doby o nowym rekordzie temperatury, który padł na stacji meteorologicznej w miejscowości Anchary.

wiosenna temperatura w Wielkiej Brytanii
Wiosenna temperatura na Wyspach Brytyjskich, 28 stycznia 2024 r.

class=”twitter-tweet”>

A manual reading at Achfary, a site in northwest Scotland, has come in today with a temperature of 19.9 °C on Sunday, provisionally setting a new UK maximum temperature record for January

This exceeds the automated reading of 19.6 °C reported yesterday at Kinlochewe pic.twitter.com/Mjq6Qlb3Xp

— Met Office (@metoffice) January 29, 2024

Meteorolodzy z Met Office wspomnieli również o niecodziennej amplitudzie temperatury na jednej ze stacji meteorologicznych położonej na północy Wielkiej Brytanii.

Wiosenne ciepło w Europie

W ciągu ostatnich 24 godzin temperatura w Kinlochewe wahała się o prawie 20°C. Po wstępnym odnotowaniu nowej maksymalnej temperatury stycznia w Wielkiej Brytanii w niedzielę, w ciągu nocy na miejscu pojawił się lekki mróz i temperatura spadła do -0.1°C – wspomniało brytyjskie biuro meteorologiczne Met Office.

Wiosenne ciepło Wielkiej Brytanii

Warto również wspomnieć o zimowym upale, który wystąpił na obszarze Hiszpanii w minionym tygodniu. Na stacjach meteorologicznych hiszpańskiej służby meteorologicznej w miejscowościach Gallarda i Calles odnotowano pierwszy tak wczesny upał na Starym Kontynencie. Potem ten strumień bardzo ciepłej masy powietrza przemieścił się znad Półwyspu Iberyjskiego nad Francję, gdzie pod koniec ubiegłego tygodnia nasunęło się nad Wielką Brytanię, gdzie odnotowano nowy krajowy rekord temperatury na obszarze Wysp Brytyjskich.

Pierwszy raz w historii pomiarów meteorologicznych w styczniu, odnotowano na Wyspach Brytyjskich tak wysoką temperaturę powietrza. Co ciekawe iście wiosenne wartości na termometrach wystąpiły na północnym zachodzie Szkocji, gdzie dodatkowo temperaturę podnosił efekt fenowy. Kluczową rolę odegrał jednak czynnik adwekcyjny i napływ bardzo ciepłej masy powietrza z południa po wschodniej stronie głębokiego cyklonu atlantyckiego. Bez wystąpienia suchego, ciepłego wiatru fenowego schodzącego ze szkockich wyżyn ciężko byłoby ustanowić nowy rekord krajowy.

Początkowo meteorolodzy z Met Office wspomnieli, że dane z MAWS wskazały na zmierzoną temperaturę powietrza na poziomie 19.6°C w miejscowości Kinlochewe. Jednak ostatecznie po sprawdzeniu danych spływających ze stacji uznano, że odnotowano o 0.3°C więcej, czyli 19.9°C w klatce meteorologicznej na standardowej wysokości pomiarowej stosowanej przez brytyjskie biuro meteorologiczne.

Wiosenne temperatury w Europie. Prognoza odchylenia temperatur od normy wieloletniej – 28 stycznia 2024 r., uwzględniając okres bazowy 1981-2010 r. dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

Duża dodatnia anomalia temperatury na zachodzie - wysokość izobaryczna 850 hPa - 1500 m.n.g
Duża dodatnia anomalia temperatury. Wiosenne ciepło w Europie

Silny napływ ciepła po wschodniej stronie niżu. Dlatego pojawiły się iście wiosenne wartości na Wyspach Brytyjskich

Adwekcji powietrza z południa sprzyjał obecny nad Atlantykiem głęboki ośrodek niskiego ciśnienia. Po swojej wschodniej stronie w ciepłym wycinku niżu sprowadzał bardzo ciepłą masę z południa. Co ciekawe najwyższe wartości na termometrach zmierzono na północy Wielkiej Brytanii. Ówczesny rekord temperatury dla Wysp Brytyjskich pochodził z 28 grudnia 2019 r., gdy to na stacji brytyjskiej służby meteorologicznej zmierzono na standardowej wysokości pomiarowej 18.7°C.

Koniec stycznia i początek lutego również w Polsce zapowiada się z wartościami wyższymi od normy wieloletniej. Temperatura okresami będzie wyższa o 3-9°C od normy z lat 1991-2020 r. Już ubiegłej doby na Dolnym Śląsku zmierzono 11°C. Najchłodniej w tym czasie było na Suwalszczyźnie. W najbliższych dniach termometry na południu i południowym zachodzie pokażą nawet 12-14°C. Szczególnie ciepło zapowiadają się okolice 3-5 lutego 2024 r. 

Temperatura maksymalna na 29 stycznia 2024, 07:00-19:00 czasu lokalnego nad Polską

wiosenne ciepło w Polsce
Temperatury charakterystyczne dla przedwiośnia, a nawet wczesniej wiosny ubiegłej doby na zachodzie. Źrodło: CMM IMGW

Źródło: Fanipogody.pl, Met Office