Już jako dzieci byliśmy uczeni, czego nie robić podczas burzy. To zjawisko jest na tyle niebezpieczne, że warto odpowiednio się przed nim zabezpieczyć. Grzmoty i błyskawice są szczególnie przerażające na wycieczce w lesie lub górach, jednak nie powinniśmy ulegać panice. Większość osób czuje się zupełnie bezpieczna, kiedy w czasie wyładowań znajduje się w budynku lub pojeździe, jednak i w tych wypadkach warto zachować ostrożność. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, co robić podczas burzy w domu, w pojeździe i na otwartej przestrzeni.
Burza w budynku
Wiele osób uważa, że dla budynków, na których umieszczono piorunochron, niesprzyjająca pogoda jest niestraszna. Nie jest to jednak zupełnie prawda, a takie przekonanie może doprowadzić do tragedii. Warto więc co jakiś czas utrwalać informacje o tym, czego nie robić podczas burzy w domu. Absolutnie nie można korzystać z urządzeń elektrycznych i gazowych. Może to doprowadzić nie tylko do uszkodzenia aparatu, ale także zwarcia czy porażenia prądem. Gdy tylko usłyszysz pierwsze grzmoty, zabezpiecz przedmioty znajdujące się na tarasie lub balkonie. Ich porwanie przez wiatr będzie sprawiało zagrożenie dla osób znajdujących się na zewnątrz. Zamknij też okna i zabezpiecz je przed otwarciem.
Wiele osób zastanawia się, czy podczas burzy można korzystać z telefonu. Absolutnie nie wolno w tym czasie korzystać z aparatów stacjonarnych, ponieważ grozi to porażeniem prądem. Co do bezpieczeństwa korzystania z komórek opinie są podzielone. Jednak wieloletnie badania dowiodły, że są bezpieczne podczas burzy w porównaniu do telefonów stacjonarnych.
Burza w pojeździe
Jeżeli burza zastała Cię w samochodzie, najlepiej w nim pozostań i zaparkuj w bezpiecznym miejscu. Unikaj zatrzymywania się w pobliżu drzew, ponieważ istnieje ryzyko przygniecenia pojazdu przez konary. Bezpiecznym schronieniem jest także autobus.
Burza na otwartej przestrzeni
Czego nie wolno robić podczas burzy na otwartej przestrzeni? Przede wszystkim nie można chować się pod samotnymi drzewami lub słupami, a także należy unikać pagórków. Polecamy schronić się pod mostami, wiaduktami czy w naturalnych zagłębieniach terenu. Bezwzględnie nie wolno kłaść się na ziemi. Mokre podłoże przeniesie ładunek elektryczny, nawet jeśli do wyładowania doszło kilkanaście metrów od Ciebie. Warto natomiast kucnąć, układając stopy blisko siebie. Oddal się także od przedmiotów z metalowymi elementami, które mogą ściągać pioruny (rower, wędka, kijki do nordic walking, parasol, kurtka z metalową sprzączką czy plecak z metalowym suwakiem). Jeśli burza zastała Cię w czasie wypoczynku nad rzeką lub morzem, absolutnie nie wchodź do wody.
Burza w górach
Warto poświęcić szczególną uwagę zasadom, co robić w czasie burzy w górach, ponieważ to na tym obszarze często dochodzi do tragedii. Na terenach górskich dźwięk grzmotów jest zwielokrotniony przez skały, więc o wiele łatwiej wpaść w panikę. Przygotowania należy rozpocząć już na etapie planowania wyprawy. Warto kilkakrotnie sprawdzić prognozę pogody (podczas wybierania trasy, dzień wcześniej oraz przed samym wyjściem). Jeśli istnieje ryzyko wystąpienia burzy, przełóż zdobywanie szczytów na inny termin lub wybierz wycieczkę po dolinach. Pamiętaj również o zapisaniu w telefonie numeru do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) – 985. Polecamy także zainstalować aplikację RATUNEK, dzięki której szybko wezwiesz pomoc, nawet jeśli pojawią się problemy z zasięgiem.
Co zrobić, kiedy burza zastanie Cię już na trasie? Przede wszystkim należy oddalić się od wszelkich metalowych przedmiotów i elementów zabezpieczających, takich jak klamry czy łańcuchy. Jeśli jesteście w większej grupie, rozproszcie się, zachowując dystans przynajmniej jednego metra. Jeśli dojdzie do uderzenia pioruna, ucierpi mniej osób, a turyści, którzy nie odniosą obrażeń, będą mogli udzielić pomocy reszcie. W czasie burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na szczytach — zwłaszcza na tych, na których znajdują się metalowe krzyże.
Jak zabezpieczyć się przed burzą?
Żeby zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich, warto przygotować się jeszcze przed nadejściem burzy. Polecamy więc profilaktycznie zamykać okna przed wyjściem z budynku. Stałym wyposażeniem powinny stać się również zapałki, świece, latarka, oraz przenośne radio na baterie. Przed zaplanowaniem wycieczki warto sprawdzić prognozę. Obecnie wiarygodna jest pogoda na 16 dni, a nawet na dłuższy okres, więc warto wziąć ją pod uwagę w czasie wybierania urlopu. Jeżeli planujesz biwak w lesie lub wypoczynek w innym odosobnionym miejscu, poinformuj swoich bliskich, dokąd się wybierasz. Pamiętaj, że pogoda w Polsce — zwłaszcza w górach — często się zmienia, więc warto być zawsze zabezpieczonym.
Podsumowanie
Dla zachowania bezpieczeństwa warto wiedzieć, czego nie wolno robić podczas burzy i jak należy się zachować. Wiedzę tę należy utrwalać raz na jakiś czas, więc przygotowaliśmy dla Ciebie listę najważniejszych zasad, o których trzeba pamiętać w takich przypadkach:
- Zabezpiecz przedmioty na tarasach i balkonach.
- Zamknij i zabezpiecz okna.
- Nie korzystaj z urządzeń elektronicznych ani gazowych.
- Nie wychodź z samochodu, lecz zaparkuj pojazd w bezpiecznym miejscu.
- Nie chowaj się pod samotnymi drzewami lub słupami.
- Oddal się od metalowych przedmiotów.
- Nie wchodź do wody.
- W czasie wędrówki w górach nie wchodź na szczyty. Nie dotykaj również łańcuchów i klamer.
Ważne jest także, żeby odpowiednio zabezpieczyć się jeszcze przed nadejściem burzy. Polecamy przede wszystkim przed każdą wycieczką upewnić się zawczasu, jakie będą warunki atmosferyczne. Obecnie pogoda długoterminowa jest wiarygodna w większości przypadków, lecz polecamy również sprawdzić pogodę przed samym wyjazdem.