Czy pogoda długoterminowa się sprawdza?

Osoby, które sprawdzają regularnie prognozy, często mają wątpliwości, czy pogoda długoterminowa się sprawdza. Rzeczywiście – niewiele portali podaje informacje, jaka będzie temperatura powietrza we wtorek o siódmej rano za trzy miesiące. Nawet jeśli znajdziesz taką informację w sieci, możesz włożyć ją między bajki – stworzenie tak szczegółowej prognozy z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem nie jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że pogoda długoterminowa nie sprawdza się wcale. Choć nie da się przewidzieć, jaka będzie pogoda długoterminowa z wyszczególnieniem konkretnych dni (a tym bardziej godzin), można podać ogólną tendencję. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jaka pogoda długoterminowa jest najbardziej wiarygodna.

Na ile dni pogoda jest wiarygodna?

Jeśli regularnie sprawdzasz, jaka będzie pogoda w Polsce i na świecie, zapewne wiesz, że prognoza „na teraz” sprawdza się w większości przypadków. Tworzą ją wykwalifikowani synoptycy na podstawie danych z satelity, informacji ze stacji meteorologicznych oraz własnego doświadczenia. Prognoza na kilka godzin lub dni do przodu jest więc bardzo wiarygodna. Jeśli mówimy o dalszym terminie, o wiele trudniej przewidzieć, jakie będą warunki atmosferyczne. Przewidując, jaka będzie pogoda na 16 dni do przodu lub dłużej, możemy podać, jaka będzie tendencja – czy przyjdzie ocieplenie lub ochłodzenie bądź czy można spodziewać się opadów deszczu. Na ile dni pogoda jest wiarygodna? Meteorologia jest obecnie tak dobrze rozwinięta, że można przewidzieć pogodę na 30 dni do przodu.

Czy prognoza długoterminowa się sprawdza?

Wśród osób sprawdzających prognozy panuje przekonanie, że pogoda długoterminowa się nie sprawdza. Skąd się wzięła ta opinia? Wiele serwisów, licząc na większą liczbę wyświetleń, publikuje przewidywania… nawet na pół roku do przodu. W każde wakacje można natknąć się na informacje, że zima będzie wyjątkowo sroga lub wręcz przeciwnie – wyjątkowo łagodna. Obie prognozy są tak samo absurdalne.

chmury

Jak już pisaliśmy wyżej, prognozę warto sprawdzać najwyżej na miesiąc do przodu. Pamiętaj jednak, że nie można przewidzieć jej co do minuty. Jeśli planujesz wybrać się na koncert ulubionego zespołu za cztery tygodnie o 20.00, możesz czuć pokusę, by sprawdzić pogodę na tę konkretną godzinę i… zapewne ją znajdziesz. Jenak wiarygodność tej prognozy – podobnie jak serwisu, który ją podał – jest wyjątkowo wątpliwa.

Możesz jednak z dużym prawdopodobieństwem dowiedzieć się, czy za dwa-trzy tygodnie może spaść śnieg, czy przyjdzie ochłodzenie lub czy ostatni tydzień miesiąca będzie słoneczny.

Czy warto sprawdzać, jaka będzie prognoza długoterminowa?

Choć prognozy długoterminowej nie można określić co do godziny, zdecydowanie warto ją sprawdzać. Przyda Ci się zwłaszcza wtedy, gdy planujesz rozpoczęcie prac polowych czy letniego urlopu. Pamiętaj jednak, by regularnie sprawdzać pogodę „na teraz”. Pomimo rozwoju synoptyki, wciąż nie można przewidzieć z dużym wyprzedzeniem, kiedy przyjdzie burza.

Podsumowanie

Wiele osób ma wątpliwości, czy pogoda długoterminowa jest wiarygodna. Wszystko zależy jednak od tego, o jak odległym czasie mówimy. Prognoza pogody na pół roku do przodu nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Nie warto więc sprawdzać w środku zimy, czy sierpień nie będzie deszczowy. Można za to z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, jakie będą warunki na miesiąc do przodu.