Długoterminowa pogoda. Uderzy zimno i przymrozki w Polskę. Śnieg spadnie tylko na jednym obszarze (MAPY POGODY)

Długoterminowa pogoda. Uderzy zimno, pojawią się przymrozki w Polsce. Śnieg spadnie tylko na jednym obszarze. Sprawdzimy, co prognozują najnowsze aktualizacje modeli europejskich oraz amerykańskich dla naszych szerokości geograficznych.

Długoterminowa pogoda. Idzie duże ochłodzenie do Polski

To już przesądzone do Polski zbliża się duże ochłodzenie. Jeszcze tylko w środę temperatura na przeważającym obszarze kraju była powyżej normy. Jednak już w czwartek tylko na zachodzie i północy będą to tylko wartości 1-3 stopni wyższe od normy z okresu referencyjnego 1991-2010. Na pozostałym obszarze prognozowane są wartości w normie i lekko poniżej normy. Szczyt ochłodzenia przypadnie na koniec mijającego tygodnia i początek przyszłego, gdy m.in w naszej części Europy temperatura będzie poniżej normy wieloletniej. Uwzględniając najnowszy okres klimatologiczny, wartości na termometrach będą niższe o nawet 3/5 stopni od normy w danym okresie października.

Długoterminowa pogoda.  Uderzy zimno i przymrozki w Polskę. Śnieg spadnie tylko na jednym obszarze (MAPY POGODY)

Pogoda długoterminowa. Silne ochłodzenie sugerowane przez wiodące modele numeryczne

Szczyt ochłodzenia przypadnie na przełom 1 i 2 dekady października. Wtedy to również model GEFS sygnalizuje wartości znacznie poniżej normy wieloletniej. Szczególnie niskie wartości wystąpią na południu, częściowo centrum i wschodzie. Najcieplej powinno być na zachodzie i północy. Będzie to także dość suchy okres synoptyczny, więcej wilgoci, a także opadów pojawi się dopiero w przyszłym tygodniu. Na nizinach będzie to deszcz, natomiast w górach deszcz ze śniegiem i śnieg.

pogoda długoterminowa

Przynajmniej do połowy miesiąca na mapach anomalii temperatury na wysokości 2 m.n.p.g, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010 widzimy anomalie poniżej normy wieloletniej. Mapa poniżej obrazuje nam rozkład anomalii temperatury w okresie od 10.10.2021 do 15.10.2021. Doskonale widzimy, że najniższe wartości wystąpią na południu i częściowo w centrum kraju. Będzie to jednak chłodny okres synoptyczny w całym kraju.

Długoterminowa pogoda. zimno w polsce

Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że niskie wartości utrzymają się także w okresie od 15.10.2021 do 20.10.2021, chociaż z uwagi na odległy termin i dynamiczną sytuacje synoptyczną prognozy modeli mogą ulec zmianie. Wyraźne ocieplenie, ale bez dni gorących w październiku jest możliwe dopiero w 3 dekadzie miesiąca.

Długoterminowa pogoda. chłodny okres synoptyczny

Sprawdzamy również inne mapy, które biorą pod uwagę stary okres referencyjny 1979-2000 i ukażą nam uśrednione wartości anomalii temperatury na wysokości 2 m.n.p.g Widzimy, że będzie to zimny okres synoptyczny, a nocami przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze mogą zdarzyć się przymrozki. Sprzyjać ma temu wyraźna adwekcja chłodnego powietrza kontynentalnego ze wschodu. Za okres od 6.10.2021 do 16.10.2021 widzimy na przeważającym obszarze Polski wartości poniżej normy wieloletniej. Największe spadki temperatury wystąpią na południu, centrum, wschodzie i północnym-wschodzie, ale nie można wykluczyć, że ujemne wartości odnotujemy również w innych regionach naszego kraju.

temperatura poniżej normy wieloletniej

Początkowo będzie to okres suchy. Większe opady od przyszłego tygodnia

Poniższa grafika ukazuje nam uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 6.10.2021 do 16.10.2021. Zaburza nam jednak prawdziwy obraz tego co się będzie dziać w pogodzie, gdyż przedstawia tylko ciśnienie na poziomie morza, a na pogodę wpływa również to co się dzieje w środkowej i górnej troposferze, a nawet w stratosferze, a nawet mezosferze. Czego doskonałym przykładem jest wir polarny. Dostrzegamy, że według tej ryciny od Atlantyku aż po Rosję rozciągać miałby się wał wysokiego ciśnienia. Z centrami m.in w rejonie Wysp Brytyjskich i Rosji. Wiele jednak wskazuje, że w środkowej troposferze pojawią się niże górne, przynosząc więcej wilgoci i opady. Możliwe są nawet niże nurkujące z kierunków północnych. Zwłaszcza w pierwszych dniach drugiej dekady października.

Długoterminowa pogoda i wyż w polsce

Poniższa grafika przedstawia nam wartości minimalne prognozowane przez model GFS na okres od 6.10.2021 do 16.10.2021. Można jednak uznać, że są to wartości na ogół niedoszacowane. Nigdzie w Polsce nie widzimy na niej przymrozków, ale te z pewnością wystąpią. Szczególnie pod koniec mijającego tygodnia, nawet na wysokości 2 metrów. Największe spadki są prognozowane na północnym-wschodzie, wschodzie i południu kraju w godzinach nocnych i porannych. Po wschodzie słońca temperatura szybko będzie rosnąć do wartości dodatnich.

pogoda długoterminowa. niska temperatura

Najcieplejszy okres października już za nami, ale nie można wykluczyć, że wyższe temperatury powrócą bliżej 3 dekady października. Poniższa mapa obrazuje nam średnie wartości temperatury na okres od 6.10.2021 do 16.10.2021. Widzimy, że termiczna jesień będzie w pełni. Z najniższymi temperaturami dobowymi na północnym-wschodzie i wschodzie, z nieco wyższymi centrum i na południu, natomiast najwyższymi na zachodzie.

średnia dobowa na 10 dni

Na sam koniec zachęcamy do obejrzenia anomalii, która obrazuje nam prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu w okresie od 6.10.2021 do 22.10.2021. Dostrzegamy, że większy śnieg w drugiej dekadzie października z pewnością spadnie w górach i na obszarach podgórskich. Na nizinach prawdopodobieństwo przejściowych zimowych opadów jest niskie.