Duże ocieplenie. Padnie 20 stopni. Wiosna coraz bliżej. Mróz odsuwa się od Polski

W dzisiejszym wpisie przeanalizujemy silne ocieplenie, jakie wtargnęło do większości regionów Europy. Sprawdzimy, gdzie obecnie jest najcieplej oraz jakie temperatury przed nami w Polsce w pierwszych dniach lutego. W modelach pogodowych o dalszym zasięgu poszukamy również odpowiedzi na pytanie, czy to już wiosna, czy jednak zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Silne ocieplenie w Europie. Czym jest spowodowane?

Od wielu dni do większości regionów Europy napływa ciepłe powietrze z zachodu. Kolejne niże atlantyckie docierają na północ kontynentu, a po ich południowej stronie napływają ciepłe masy atlantyckie. Przez kilka dni swobodny przepływ niżów blokowany był przez wyż z centrum na południe od Polski.

Sytuacja synoptyczna sprzyja. Przed nami ocieplenie
Ocieplenie w Europie. Napływ ciepłych mas powietrza. Sytuacja synoptyczna

Jednak na powyższej mapie widzimy, że sytuacja synoptyczna zacznie zmieniać się w kolejnych godzinach. Wspomniany wyż, przesunie się na zachód torując tym samym drogę do swobodnego przemieszczania się niżów atlantyckich w nasz region. Skutkowało będzie to nie tylko znacznym wzrostem dynamiki w pogodzie (silny wiatr, dużo opadów). Wędrówka niżów nad Bałtyk przyniesie również coraz cieplejsze masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

Silne ocieplenie na zachodzie Europy. Napływ ciepłych mas powietrza
Ocieplenie w Europie. Napływ ciepłych mas powietrza w lutym

Na koniec tygodnia spłynie do nas nieco chłodniejsze powietrze, jednak tylko na kilkadziesiąt godzin. Ogólnie przed nami coraz cieplejsze dni w pogodzie.

Ocieplenie w większości regionów kontynentu

Wiemy już, że niże przejmą dominację nad pogodą w wielu regionach Europy. Spowoduje to napływ ciepłych mas powietrza w nasz region. Jednak nie bez znaczenia pozostanie wyż na południowym zachodzie. Po zachodniej stronie wyżu również napływać będzie bardzo ciepłe powietrze wprost znad kontynentu afrykańskiego.

Ocieplenie w Europie

Powyżej animacja prognoz anomalii temperatury dla Europy. Widzimy tu, że praktycznie na całym kontynencie temperatury będą znacznie wyższe niż normy wieloletnie. Oznacza to brak mrozów w naszym regionie, ale również wzrosty temperatury nawet powyżej 20 stopni Celsjusza na południowym zachodzie Europy. O tym w jak ciepły okres wkroczyliśmy na przełomie stycznia i lutego niech świadczy rekord temperatury na Wyspach Brytyjskich. Termometry zanotowały tu ponad 19.9 stopnia Celsjusza, co jest absolutnym rekordem stycznia w tym regionie. Przeczytaj również: Silne załamanie pogody w Polsce. Wiatr, ulewy, a nawet burze śnieżne

Prognoza maksymalna temperatury powietrza na 2 m na początku lutego na Półwyspie Iberyjskim

ciepło na SW Europy
Wysoka temperatura na Półwyspie Iberyjskim

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza orientacyjnie na okres od 31.01.2024 r. do 9.02.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

wyliczana temperatura powietrza
Ocieplenie w kolejnych dniach i brak mrozu w ciągu dnia. Źródło: CMM IMGW

Predykcja minimalnej temperatury powietrza na okres od 31.01.2024 r. do 9.02.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

ocieplenie w Polsce
Większy mróz dopiero w okolicach przełomu 1 i 2 dekady lutego, ale są to wstępne prognozy. Źrodło: CMM IMGW

Czy widać powrót zimy do Polski w najbliższym czasie?

Wiemy już, że do Europy nadeszło silne ocieplenie. Sprawdźmy teraz, jak przeniesie się to na sytuację z temperaturami w Polsce.

Silne ocieplenie w weekend w Polsce
Ocieplenie w Polsce w weekend. Nawet 10 stopni powyżej zera

Bardzo ciepło w kraju zrobi się już w weekend. Do naszego regionu zbliży się aktywny, głęboki ośrodek niskiego ciśnienia (uwaga na silny wiatr). W związku z tym po zachodniej i południowej stronie niżu do Polski napłyną bardzo ciepłe masy powietrza z zachodu. Skutkowało będzie to wzrostem temperatury nawet w okolice 10-11 stopni powyżej zera w sobotę 3 lutego. Prócz wyższych partii gór mróz nie wystąpi nigdzie w Polsce za dnia. Podobne temperatury zanotujemy w kraju w niedzielę. Przyszły tydzień natomiast przyniesie nam podział kraju na dwie strefy temperatury.

Dwie różne masy powietrza nad Polską
Dwie różne masy powietrza nad Polską w przyszłym tygodniu

Północna część kraju pozostanie w chłodniejszych masach powietrza. Południe wciąż znajdowało będzie się w ciepłych masach z południowego zachodu. W związku z tym na północy Polski pojawiał będzie się lekki mróz. Całodobowe, dodatnie temperatury pozostaną z nami w południowej połowie kraju. Zima termiczna jeszcze może zaznaczyć się okresami w lutym na obszarze naszego kraju poza górami.