Niszczycielski orkan Ingunn uderzył z impetem. Prędkość wiatru osiągnęła 249 km/h. Groźny atak zimy w Europie

Niszczycielski orkan „Ignunn” wpływa na pogodę w Europie.Prędkość wiatru na Wyspach Owczych osiągnęła 249 km/h. Głęboki cyklon posiada dwie nazwy — pierwsza to Margrit”, natomiast druga to orkan Ignunn, która została nadana przez Norweski Instytut Meteorologiczny. Najgroźniejsze zjawiska towarzyszące ośrodkowi niskiego ciśnienia pojawiły się na Wyspach Owczych oraz w środkowej części Norwegii.

Niebezpieczna pogoda w Europie. Zanotowane iście huraganowe porywy wiatru

Na norweskiej stacji meteorologicznej położonej w Somna-Kvaloyfjellet, która znajduje się 200 km na północ od Trondheim, zmierzono aż 223 km/h. To miejsce pomiarowe znajduje się na wysokości 302 m n.p.m. Na wielu nadmorskich stacjach porywy wiatru sięgały 150-170 km/h, a miejscami jeszcze więcej.

Należy podkreślić, że orkan spowodował najsilniejszą wichurę na Wyspach Owczych, gdzie stacje meteorologiczne notowały porywy wiatru sięgające 200-249 km/h. Szczytową wartość wiatru odnotowano podczas przechodzenia głębokiego niżu na stacji meteorologicznej położonej w Landsverk na tym wulkanicznym archipelagu. W kulminacyjnej fazie rozwoju niżu ciśnienie spadło do bardziej niskiej wartości w oku cyklonu, wynosząc zaledwie 938 hPa. Skutkiem załamania pogody są uszkodzone, zniszczone dachy, tysiące ludzi bez prądu. Połamane drzewa spadały na samochody, niszczyły linie energetyczne. Największe szkody żywioł poczynił w rejonie Trondelag i Helgeland. Ponad 20 tysięcy odbiorców pozostaje bez prądu. Pociągi kursujące na trasie Oslo-Bergen zostały odwołane.

Bardzo głęboki orkan Ignunn widoczny na zobrazowaniach satelitarnych w środę

głęboki niż
Głęboki niż na zdjęciu satelitarnym. W kulminacyjnym momencie rozwoju niżu ciśnienie spadło do 938 hPa

Szczyt głębokości niżu barycznego już za nami. Dane pomiarowe wskazują, że głęboki ośrodek niskiego ciśnienia zaczyna się wypełniać chłodniejszym powietrzem (zachodzi zjawisko okluzji niżu). Najgłębsze niże w Europie pojawiają się jesienią i zimą. Kiedy to kontrasty termiczne między masami powietrza są największe, co powoduje występowanie silnego prądu strumieniowego, napędzając silną cyklogeneze.

Położenie i głębokość głębokiego orkanu Ignunn u wybrzeży Norwegii – 1 lutego 2024 r. o godzinie 2:00 czasu UTC

dynamiczna i niżowa pogoda — wpływ orkanu Ignunn
Głęboki niż kształtuje pogodę również w Polsce na początku lutego 2024 r.

Położenie i ciśnienie w wypełniającym się niżu barycznym nad Europą Północną – 1 lutego 2024 r. o godzinie 5:00 czasu UTC

głęboki cyklon sprowadza groźne załamanie pogody
Głęboki niż zaczyna się wypełniać i lokuje się nad północną Skandynawią, dociera nad Morze Barentsa w czwartek rano

Głęboki orkan zaczyna się wypełniać chłodniejszym powietrzem

Ciśnienie atmosferyczne od kulminacyjnej fazy rozwoju cyklonu Margrit wzrosło o około 12 hPa. W czwartek rano lokuje się nad północną Skandynawią a rejonem Morza Barentsa. Dziś ten niż baryczny będzie miał wpływ na przebieg warunków pogodowych w Polsce, przynosząc najsilniejszy wiatr na północy oraz w górach. Jednak dużo słabszy, porównując do tego, co wydarzyło się na Wyspach Owczych, jak i też w części Wielkiej Brytanii i Półwyspu Fennoskandzkiego.

Odnotowane największe porywy wiatru związane głównie z orkanem Ignunn na stacjach meteorologicznych w ciągu minionych 24 godzin — maksymalne podmuchy mierzone profesjonalnymi przyrządami pomiarowymi zgodnie z rekomendacjami WMO do godziny 5:00 UTC, 1 lutego 2024 r. w Europie

huraganowe porywy wiatru
Porywy wiatru o sile huraganu na wielu stacjach meteorologicznych zgodnych z WMO

W pierwszy dzień lutego przez Polskę przechodzić ma aktywny front chłodny z północnego zachodu na południowy wschód, który związany będzie z wypełniającym się orkanem Ignunn, druga nazwa Margit, jaki w drugiej części czwartkowego dnia ulokuje się w rejonie Morza Barentsa, tracąc wyraźnie na intensywności.

Polecamy: Cyklony atlantyckie uderzą z impetem. Silne wichury nawiedzą Polskę w lutym 2024 r. Możliwe burze wiatrowe. Porywy wiatru ponad 100 km/h

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Europie do 2 lutego 2024, 18 UTC według modelu francuskiego ARPEGE

silny atak zimy
Prognozowany duży przyrost pokrywy śnieżnej w częsci Skandynawii do 2 lutego 2024 r. według modelu ARPEGE

Zdjęcia satelitarne pokazują, że ten aktywny front chłodny związany z niżem znad północnej części Europy znajduje się w czwartkowy poranek na linii Elbląg-Bydgoszcz-Leszno-Zgorzelec i z biegiem godzin, wędrować ma dalej na południowy-wschód. Przejście strefy frontowej objawi się wzrostem zachmurzenia na przeważającym obszarze Polski, aż do wystąpienia opadów deszczu, natomiast w górach i na północnym wschodzie mieszanych i mokrego śniegu.

SIGNIFICANT IMGW-PIB – 1 lutego 2024, 06 UTC dla Polski

front chłodny będzie przechodził dziś przez całą Polskę
Aktywny front chłodny nad Polską, który związany jest z orkanem lokującym się nad Europą Północną

Burze są dziś mało prawdopodobne, ale nie można ich całkowicie wykluczyć na północy

Tuż za frontem szerokim strumieniem z północnego zachodu napłynie świeża i chwiejna masa powietrza. Dlatego zaczną tworzyć się komórki i formacje konwekcyjne. Wyraźnie podczas ich przechodzenia nasili się prędkość wiatru, osiągając 70-85 km/h. Istnieje niskie prawdopodobieństwo pojedynczych burz. Szczególnie w pasie dzielnic północnych.

Głęboki orkan z północy Europy przyniesie opady i wichurę w czwartek

Prognozowany zasięg i rodzaj oraz natężenie opadów – 1 lutego 2024, 06 UTC dla Polski według modelu ECMWF

niżowa pogoda dziś i orkan na północy
Aktywny front dziś związany z orkanem znad Europy Północnej

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 1 lutego 2024, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

groźna pogoda w kraju
Dynamiczna pogoda w czwartek nad Polską

Prognozowany zasięg i wysokość opadów na 1 lutego 2024, 12 UTC dla Polski według modelu ECMWF

cyklon spowoduje dziś dynamiczną pogodę
Cyklon, który został uznany za orkan przyniesie dziś opady w wielu regionach

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 1 lutego 2024, 15 UTC dla Polski

opady konwekcyjne za frontem chłodnym w wielu regionach dziś. Orkan nad Skandynawią
Orkan wpłynie na pogodę w Polsce. Za frontem rozwinie się konwekcja

Wichura na początku lutego w Polsce

Silne porywy wiatru będą związane dziś nie tylko z czynnikiem konwekcji, ale także dużym gradientem barycznym pomiędzy wyżem z rejonu Zatoki Biskajskiej a niżem znad północnej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Największe porywy wiatru poza górami, prognozujemy dziś w pasie nadmorskim na północy i północnym zachodzie Polski, gdzie porywy wiatru sięgną 70-95 km/h. Na otwartych wodach Bałtyku Południowego do około 100 km/h, powodując silny sztorm i utrudniając żeglugę po tym słonym akwenie.

Prognoza porywów wiatru według modelu ICON dla Polski – 1 lutego 2024, 13 UTC dla Polski

orkan Ignunn sprowadzi dynamiczne warunki pogodowe
Dynamiczna pogoda i silny wiatr w Polsce

Prognozowane porywy wiatru na 1 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny wiatr i dynamiczna pogoda
Wichury na północy i w górach dziś. Wpływ orkanu z dalekiej północy Europy

Poza gminami morskimi i nadmorskimi na północy powieje przeważnie do 50-70 km/h. Natomiast w dzielnicach centralnych i wschodnich do 40-50 km/h.

Sytuacja baryczna na 1.02.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

głęboki orkan spowoduje pogorszenie pogody w Polsce
Głęboki orkan w drugiej części na północy Skandynawii oraz nad Morzem Barentsa

Kolejne dni lutego przyniosą dynamiczne warunki pogodowe, które związane będą z oddziaływaniem aktywnej cyrkulacji strefowej atmosfery. Czekają nas duże wahania ciśnienia i temperatury oraz wietrzna aura w Polsce. Dynamiczne i miejscami groźne warunki atmosferyczne wystąpią w pierwszy weekend lutego, ale także najprawdopodobniej w poniedziałek i we wtorek. Prędkość wiatru w tych dniach na sporym obszarze Polski może przekroczyć próg wichury, zmuszając synoptyków IMGW do wydania ostrzeżeń meteorologicznych. Prognozy te jednak w dalszym ciągu ulegają korektom, gdyż niepewna pozostaje trajektoria i głębokość cyklonów z rodowodem atlantyckim. Dlatego w kolejnych dniach publikować będzie następne informacje na podstawie zaktualizowanych głównych modeli numerycznych.

Źródło: Fanipogody.pl