Dwie pory roku „zderzą się” nad Polską. Śnieg szybko stopnieje i nadejdą wiosenne temperatury. Nawet 16°C. Szok termiczny przed nami

Dwie pory w ciągu najbliższych kilkunastu godzin występować będą nad Polską. Pokrywa śnieżna na nizinach i wyżynach szybko stopnieje. Termometry w weekend na południu pokażą nawet 15-16°C. Nie oznacza to jednak, że tak wysokie temperatury utrzymają się w kolejnych tygodniach, bo okresy chłodniejsze będą mieć miejsce.

Dwie pory roku na przełomie 1 i 2 dekady lutego nad Polską

Dynamiczna niżowa pogoda występuje od dłuższego czasu w naszych szerokościach geograficznych. W kolejnych kilkunastu godzinach obserwować będziemy nad Polską starcie dwóch pór roku — czyli wczesnej wiosny na południu i zimy na północy i północnym wschodzie. W piątek lokalnie w północnej połowie kraju przyrost pokrywy śnieżnej o około 5-7 cm. Gdzieniegdzie na wschodzie, w centrum i na północy kraju, zwłaszcza pod wieczór, opady marznące,  powodujące gołoledź. Miejscami na drogach ślisko.

W czasie piątkowej doby na północy i północnym wschodzie są prognozowane opady zimowe, natomiast w pasie dzielnic południowych, gdzie zaznaczać ma się strumień coraz cieplejszej masy powietrza, wystąpią opady deszczu i zacznie napływać strumień coraz cieplejszej masy z południa i południowego wschodu.

Temperatura minimalna na wysokości 2 m zanotowana ubiegłej nocy w klatkach meteorologicznych na obszarze Polski

spora zmiana pogody w kraju
Spory kontrast termiczny minionej nocy w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Temperatura minimalna przy gruncie – 5 cm w nocy z czwartku na piątek na stacjach synoptycznych PSHM

dwie pory roku w kraju
Duża różnica temperatury przy gruncie dziś nad Polską. Źródło: CMM IMGW

Grubość pokrywy śnieżnej na stacjach synoptycznych IMGW-PIB – 9.02.2024, 07:00 czasu urzędowego w Polsce

atak zimy w Polsce
Zimowo w Polsce. Atak zimy miejscami okazał się silny i spadł ciężki i mokry śnieg. Źródło: CMM IMGW

Zmiana grubości pokrywy śnieżnej od 8.02.2024 r. / 9.02.2024 r. według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW-PIB

zima w wielu regionach
Sporo śniegu spadło w ciągu minionej doby miejscami w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Ciepły front miesza w pogodzie i dzieli Polskę na dwie strefy

Zmianę warunków pogodowych na przeważającym obszarze Polski będzie mieć związek z wolną wędrówką frontu ciepłego. Odpowiedzialny jest za niego cyklon Paulina, który dziś znajduje się w rejonie Wysp Brytyjskich. Od ubiegłej doby z niewielką prędkością przemieszcza się powoli od dzielnic południowych na północ, północny wschód, zmieniając radykalnie pogodę w naszej części Europy. W ciągu ostatnich kilkunastu godzin przyniósł on znaczny przyrost pokrywy śnieżnej w pasie od południa Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej, woj. świętokrzyskiego, aż po południowe i wschodnie Mazowsze, sięgając aż po woj. lubelskie.

SIGNIFICANT IMGW – PIB 9.02.2024, 12 UTC dla Polski

dwie pory roku dziś w kraju
Front ciepły wędruje przez Polskę i przynosi opady

Duża różnica temperatury o poranku nad Polską. Starcie dwóch pór roku

W czasie piątkowej doby utrzymuje się duży kontrast temperaturowy nad Polską. Różnica temperatury pomiędzy najcieplejszym a najchłodniejszym rejonem naszego kraju przekracza 13°C. Tuż za strefą opadów śniegu odsuwającą się na północ, północny wschód, obserwowane będą coraz powszechniejsze opady deszczu, które zaczną przechodzić stopniowo w deszcz, nie można wykluczyć, że w kontakcie z wychłodzonym podłożem miejscami będą marznące i powodujące gołoledź. Dlatego w wielu regionach, gdzie krajobrazy uległy zabieleniu, pojawią się opady deszczu i wzrost temperatury, co w konsekwencji doprowadzi do szybkiej redukcji pokrywy śnieżnej.

Zobacz też: To będzie wielka śnieżyca. 40-50 cm śniegu w dobę. Koszmarny atak zimy sparaliżuje życie milionów ludzi

Temperatura powietrza na wysokości 2 m w klatkach meteorologicznych – 9.02.2024 o godzinie 9:00 czasu lokalnego w Polsce

dwie pory roku nad Polską
Dwie pory roku dziś nad Polską. Źródło: CMM IMGW

Ciepły front wędruje powoli na północ i północny wschód. Dwie pory roku w kolejnych godzinach

Późnym popołudniem i wieczorem w piątek na froncie ciepłym śnieżyca rozciągać ma się w pasie od Pomorza Zachodniego, Pomorza Wschodniego, sięgając po Kujawy, Warmię i Mazury oraz północne Mazowsze, Podlasie. Ten chwilowy akcent zimowy długo się nie utrzyma, bo tuż za frontem ciepłym coraz szerszym strumieniem płynąć ma coraz cieplejsza masa powietrza. Gdy na termometrach w piątek na południu i południowym zachodzie Polski będzie nawet 8-12°C, to w pasie dzielnic północnych i północno wschodnich termometry pokażą maksymalnie 0-2°C. Kontrast temperatury przekroczyć może okresami 13-15°C w naszej części Europy.

Prognoza temperatury powietrza na 9 lutego 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

duża różnica temperatury
Duży kontrast termiczny w kolejnych godzinach nad Polską

Ocieplenie postępujące coraz bardziej w głąb Polski. Cieplejsza masa powietrza w ciągu najbliższych kilkunastu godzin przesuwać ma się na północ i północny wschód, zmieniając radykalnie przebieg warunków pogodowych. Na granicy zróżnicowanych fizycznie mas powietrza pojawią się opady mokrego śniegu, przejściowo mieszane, deszczu marznącego, a następnie w strumieniu cieplejszej masy polarnomorskiej samego deszczu.

Dwie pory roku i częste opady w kolejnych dniach w Polsce, głównie w formie ciekłej

Prognoza anomalii temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa – 9 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

silne ocieplenie w Polsce
Ocieplenie wdziera się coraz bardziej w głąb Polski

Weekend i początek nowego tygodnia zaskoczą termicznie w kraju

Szczególnie ciepło zapowiada się w weekend, ale z wyraźnym podziałem termicznym na cieplejsze południe i chłodniejszą północ. Najcieplej będzie w pasie dzielnic zachodnich oraz południowych. W tych regionach termometry pokażą nawet 9-16°C. Wzrost temperatury powietrza podnosić może również występujący efekt fenowy. Najcieplejszymi regionami okaże się województwo małopolskie, Śląsk, ale także Opolszczyzna i Dolny Śląsk. Natomiast dużo niższe wartości pokażą termometry w pasie województw północnych. Zatem w regionach od woj. pomorskiego, warmińsko-mazurskiego aż po woj. podlaskie. Utrzyma się duży kontrast temperatury, który przekroczy 15-17°C pomiędzy najcieplejszym a najchłodniejszym regionem Polski.

Prognozowana temperatura powietrza na 10 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

duży kontrast termiczny w kraju
Wysoka temperatura w sobotę i dwie pory roku nad krajem

Orientacyjna predykcja temperatury maksymalnej w okresie od 9.02.2024 r. do 18.02.2024 r. według modelu ECMWF

dwie pory roku nad Polską w kolejnych dniach
Wiosenne temperatury okresami w Polsce. Predykcje temperatury powyżej 5-7 dni mogą ulec zmianie. Źródło: CMM IMGW

Prognoza wstępna minimalnej temperatury powietrza w okresie od 9.02.2024 r. do 18.02.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

dwie termiczne pory roku nad Polską
Lekki mróz okresami nocami. Często dwie pory termiczne nad Polską. Źródło: CMM IMGW

Prognoza orientacyjna średniej temperatury powietrza w okresie od 9.02.2024 r. do 18.02.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

ochłodzenie i dwie pory roku potem
Dwie pory roku zetrą się nad Polską. Chłodniejsza okresami druga część lutego 2024 r. Źródło: CMM IMGW

Źródło: Fanipogody.pl