„Eksplozja ciepła” sięgnie Polski. Nawet 19°C. Strzał ciepła radykalnie zmieni pogodę, wystąpią burze. Znamy datę

Eksplozja ciepła wkroczy do Polski. Nawet 18-19°C pojawia się w prognozach dla Polski. Zima przegra z kretesem. Rzadkie również okażą się przymrozki w kraju nocami i o świcie.

1 marca 2024 r. rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. Natomiast ta astronomiczna nadejdzie wraz z początkiem trzeciej dekady mijającego miesiąca. Kolejne tygodnie zapowiadają się na ogół z wartościami powyżej normy wieloletniej. Obszar z przymrozkami będzie ograniczony obszarowo oraz okażą się na ogół słabe w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień. Zapowiada się także sporo opadów atmosferycznych w formie ciekłej, dodatkowo niewykluczone są burze.

Sytuacja baryczna na 11.03.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

eksplozja ciepła w prognozach
Wilgotny i deszczowy tydzień przed nami

Eksplozja ciepła w prognozach numerycznych dla Polski

Rozpoczynający się tydzień zapowiada się z niżowym wzorem pogody. Dlatego nie zabraknie chmur i opadów oraz wysokich temperatur. Ubiegły tydzień przyniósł ilość opadów poniżej normy i dominacje antycyklonu, co przy adwekcji chłodniejszej masy powietrza nocami i o poranku sprzyjało występowaniu spadków temperatury przy gruncie w okolice -11°/-10°C, stwarzając realne zagrożenie dla postępującej wegetacji roślin. W nowym tygodniu całodobowo na przeważającym obszarze Polski utrzymywać ma się dodatnia temperatura powietrza. Prognozowane są zarówno opady atmosferyczne o charakterze wielkoskalowym, jak i też konwekcyjnym. Najcieplejszymi regionami okaże się zachód i południe Polski, natomiast najchłodniej w tym czasie będzie w pasie dzielnic północnych i północno wschodnich. Potencjalnie ujemna temperatura będzie występować głównie na północnym wschodzie, ale przymrozki nocami i o poranku okażą się słabe i na ogół rzadkie.

Eksplozja ciepła w Polsce

Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej na 15 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF

ekstremalna anomalia temperatury w Polsce
Silne ocieplenie w Polsce. Eksplozja ciepła w kraju i ekstremalna anomalia temperatury

Ekstremalne odchylenie temperatury od normy klimatycznej

Wygląda na to, że marzec 2024 r. zapisze się jako miesiąc z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Liczona średnia obszarowa anomalia temperatury przekroczy 4.5°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. do okolic 20 marca 2024 r. Będzie to więc prawdopodobnie kolejny ekstremalnie ciepły miesiąc. Na moment temperatury spadną w okolicach 13-14 marca 2024 r. we wschodniej i północno wschodniej części kraju, ale potem w okolicach weekendu ponownie zacznie robić się na moment bardzo ciepło.

Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 15 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

ekstremalne odchylenie temperatury.
Ekstremalna anomalia temperatury w Polsce i ciepło w kraju

Dużo opadów i możliwe burze oraz fala ciepła

Największe opady atmosferyczne są prognozowane głównie w okresie od 11.03.2024 r. do 13.03.2024 r. i mają być szczególnie o charakterze wielkoskalowym. Natomiast w okolicach 16-17 marca 2024 r. prognozowane są w wielu regionach lokalne burze z ulewami i gradem. W kolejnych dniach podamy bardziej precyzyjne prognozy, ale niewykluczone, że okażą się one najsilniejsze od początku meteorologicznej wiosny. Zasięg i intensywność zjawisk burzowych będzie ulegał jeszcze w prognozach zmianom.

eksplozja ciepła w prognozach
Eksplozja ciepła w kraju, może być nawet cieplej niż prognozuje ECMWF

Średnia dobowa temperatura powietrza w kolejnych tygodniach ma być na ogół charakterystyczna dla wiosny termicznej, sprzyjając coraz intensywniejszej wegetacji roślin. Niewykluczone, że wartości zmierzone będą wyższe o około 1-2 stopnie od prognozowanych.

Zobacz też: Spora zmiana temperatur powietrza, w drugiej części tygodnia pogoda kształtowała głównie przez cyrkulacje strefową

Prognozowana temperatura powietrza na 15 marca 2024, 18 UTC według modelu GFS dla Polski

bardzo ciepło w Polsce
Wysokie temperatury wystąpią w Polsce

Prognozowana wstępnie temperatura maksymalna na 16 marca 2024, 18 UTC według modelu GFS dla Polski

ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej
Ekstremalna anomalia temperatury w Polsce

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, dwd.de