Pogoda na 5 dni dla Polski. Wraca cyrkulacja strefowa. Dużo opadów. Spora zmiana temperatur powietrza

Mam dobre i złe wieści. Dobre są takie, że zrobi się cieplej i znów będę mógł robić nadzieję, że to już prawdziwa wiosna. Gorsze wieści są takie, że po kilku słonecznych dniach do kraju wracają chmury i opady. Zapraszam na prognozę. Sprawdzimy co przyniesie nam pogoda na 5 dni dla Polski. Zacznijmy od sytuacji synoptycznej.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna w Polsce

W niedzielę w nasz region dotarła aktywny niż z południa Europy. Fronty atmosferyczne związane z tym niżem wpływały będą na pogodę w Polsce na początku tygodnia.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna na początku tygodnia
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna na początku tygodnia

Powyżej mapa z sytuacją synoptyczna na noc z poniedziałku na wtorek. Widzimy nad krajem cały system frontów atmosferycznych. Przeważa tu front o charakterze ciepłym, co będzie jedną z przyczyn coraz wyższych temperatur w naszym kraju. O wpływie frontów na pogodę napiszę za moment. W tej sekcji zobaczmy jeszcze co pogoda na 5 dni przyniesie nam w drugiej połowie tygodnia.

Pogoda na 5 dni. Wyż zacznie wpływać na pogodę w Polsce
Pogoda na 5 dni. Poprawa aury w drugiej połowie tygodnia

W połowie tygodnia na krótki okres dostaniemy się pod wpływ obszaru podwyższonego ciśnienia z centrum w rejonie Alp. Dlatego też pogoda w środę i czwartek ulegnie nieco poprawie. Jednak nie na długo. Weszliśmy w okres strefowej cyrkulacji powietrza, dlatego to raczej niże z zachodu będą wpływały na pogodę w dłuższym okresie czasu. Końcówka rozpoczynającego się tygodnia oraz przyszły weekend, to znów niżowa aura, ponieważ wyż odpuści i z zachodu docierać do nas zaczną kolejne ośrodki niskiego ciśnienia wraz z frontami atmosferycznymi.

Pogoda na 5 dni. Mocno zmienna aura w Polsce

Pisałem o tym już nieco powyżej. Podczas gdy do weekendu pogodą w kraju kierował wyż, w niedzielę sytuacja zaczęła się zmieniać. Na początku tygodnia pogoda na 5 dni przyniesie nam niż, fronty atmosferyczne i opady. Zresztą, spójrzmy na animację prognoz opadów na rozpoczynający się tydzień.

Pogoda na 5 dni. Prognoza opadów

Sporo opadów deszczu czeka nas zarówno w poniedziałek, jak i wtorek. Lokalnie opady mogą być intensywne. Na północnym wschodzie niewykluczony jest deszcz ze śniegiem, jednak atak zimy tak silny, jak w weekend w Alpach z pewnością nam nie grozi. We wtorek centrum niżu znajdzie się na południu kraju, dlatego też to właśnie w południowej połowie Polski opadów będzie najwięcej. By jednak nie było, że pogoda na 5 dni przyniesie nam wyłącznie opady, to od środy po południu w kraju przestaną występować opady. W czwartek i piątek, jeśli nawet deszcz spadnie, to będą to opady przelotne. Możliwe są również chwile ze słońcem. Ciekawie zapowiada się natomiast prognoza pogody na przyszłą sobotę.

Pogoda na 5 dni. Możliwe burze w przyszą sobotę.
Pogoda na 5 dni. Dynamiczna aura w przyszłą sobotę

Oczywiście, to jeszcze zbyt odległy termin, by z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że w przyszłą sobotę pojawią się burze. Jednak na ten moment wyliczenia modeli pogodowych są jasne. Do Polski dotrze za kilka dni znacznie cieplejsze, bardziej zasobne w wilgoć powietrze z południa kontynentu. Na to z zachodu nasunie się front atmosferyczny. Przynieść może to burze. Lokalnie zjawiska mogą być intensywne. Jednak o możliwych burzach w przyszłą sobotę będzie jeszcze czas napisać. Skoro wspomniałem o temperaturze to przejdźmy do tej części prognozy, w której pogoda na 5 dni przyniesie nam pozytywne wieści.

Rozpoczynamy cieplejszy okres w pogodzie nad Polską

Powyżej kilkukrotnie wspominałem, że dostajemy się pod wpływ zachodniej cyrkulacji strefowej. Oznacza to, że pogoda na 5 dni przyniesie nam więcej opadów niż w ostatnich dniach. O tym jednak pisałem powyżej. Teraz skupmy się na temperaturach powietrza, ponieważ nadejście niżów przyniesie nam napływ cieplejszych mas powietrza z kierunków południowych.

Ocieplenie nad Polską. Coraz wyższe temperatury powietrza
Coraz wyższe temperatury nad Polską

Jeszcze noc z niedzieli na poniedziałek przyniosła nam delikatne przymrozki na północnym wschodzie kraju. Jednak z każdą kolejną godziną temperatury będą rosły. Już w poniedziałek, na południowym wschodzie temperatury powietrza przekroczą 10 stopni Celsjusza. Lokalnie termometry pokażą na Dolnym Śląsku nawet 15-16 stopni. Podczas gdy na południowym zachodzie temperatury staną się ponownie wiosenne, na północnym wschodzie i wschodzie Polski jeszcze poniżej 10 stopni.

Pogoda na 5 dni. Ocieplenie w całej Polsce w przyszły weekend
Pogoda na 5 dni. Wyższe temperatury na koniec tygodnia

Sytuacja ta zmieni się pod koniec tygodnia. Pisałem, że pogoda na 5 dni przyniesie coraz silniejsze ocieplenie w kraju. Potwierdzają to mapy z prognozami pogody. W weekend już w całym kraju temperatury przekroczą 12-14 stopni Celsjusza. Lokalnie na termometrach spodziewamy się nawet 17-18 stopni Celsjusza. Prognozy potwierdzają, że warunki na fajniejsze, wiosenne burze pojawią się w kraju. Czas ładować baterie w aparacie.