Ekstremalnie ciepły luty 2024 r. w Polsce. Zdeklasowany zostanie miesięczny rekord anomalii temperatury sprzed 34 lat. Kiedy zmiana pogody oraz mróz i śnieg?

Ekstremalnie ciepły luty 2024 r. w naszej części Europy. Temperatura minionej doby przekroczyła 19°C. Sprawdzamy, kiedy czeka nas ochłodzenie i epizody z mrozem i śniegiem.

Nieuniknione jest to, że luty 2024 r. zapisze się jako najcieplejszy miesiąc w historii pomiarów meteorologicznych na ziemiach polskich. Informujemy o tym zresztą od okolic drugiej połowy mijającego miesiąca. Przez większość czasu temperatury charakterystyczne były dla drugiej połowy marca, a nawet początku kwietnia 2024 r. Dlatego średnia obszarowa anomalia temperatury wynosi około 6°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. do 27 lutego 2024 r. Nowy rekord anomalii temperatury zostanie ustanowiony po 34 latach. Prognozowana jest średnia obszarowa anomalia temperatury za luty, która oscylować ma w okolicach 5.95-6.00°C.

Prognoza anomalii miesięcznej do 29 lutego 2024, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Źródło mapy: meteomodel.pl

Ekstremalnie ciepły luty 2024 r. w Polsce dobiega końca. Źródło: meteomodel.pl

Na taki bieg wydarzeń w mijającym miesiącu złożyła się duża aktywność cyrkulacji strefowej atmosfery. Powszechne zaleganie ciepłych i bardzo często wilgotnych mas powietrza pochodzenia polarnomorskiego okazało się kluczowe w lutym. Średnia dobowa temperatura powietrza charakterystyczna była dla przedwiośnia i wiosny termicznej. Dobiega końca najcieplejszy luty od 34 lat, a nawet można nawet rzec, że od początku prowadzonych pomiarów meteorologicznych na obszarze Polski, czyli od 240 lat.

Prognoza średniej anomalii temperatury w okresie od 28.02.2024 r. do 6.03.2024 r. według modelu CFSv2

ekstremalnie ciepły miesiąc
Ekstremalnie ciepły przełom miesięcy w prognozach sezonowych

Ekstremalnie ciepły luty 2024 r. w Polsce. Pojawiły się nawet pojedyncze dni z iście wiosennymi burzami oraz rzadki mróz

Przesądzony jest więc, że przebity zostanie rekord z lutego 1990 roku, gdy to średnia obszarowa anomalia temperatury wyliczona przez klimatologów wyszła w okolicach 5.6°C. Tegoroczny luty zdeklasuje luty z 1990 roku aż o około 0.4°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Minionej doby najwyższą temperaturę powietrza zanotowano na stacji telemetrycznej IMGW w Cieszynie (woj. śląskie), gdzie czujnik rezystancyjny zmierzył w klatce meteorologicznej 19.3°C na wysokości 2 metrów. Nie był jednak zagrożony rekord temperatury z 25 lutego 2021 r., gdy to w Makowie Podhalańskim na stacji meteorologicznej zmierzono 22.1°C. Jednak nie zmienia to faktu, że na rekordowo ciepły miesiąc nie przełożyły się pojedyncze bardzo ciepłe dni jak na koniec meteorologicznej zimy, lecz wysoka średnia dobowa temperatura powietrza utrzymująca się przez większość czasu.

Ekstremalnie ciepły luty w Polsce i kolejne dni marca

Informacje o rekordowo ciepłym miesiącu potwierdzają eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej — Państwowego Instytutu Badawczego. Wspomnieli również oni o rekordach temperatury maksymalnej na poszczególnych stacjach wchodzących w skład sieci pomiarowo-obserwacyjnej. Informują oni również o kolejnej „dostawie pyłu saharyjskiego” co z pewnością ubarwi niebo o wschodach i zachodach słońca, jak i też pogorszy przejrzystość w masie powietrza z południa.

Nieco chłodniej będzie w ostatnich dniach mijającego miesiąca, lecz temperatura w dalszym ciągu będzie powyżej normy wieloletniej. Ciepłe powietrze ograniczy swój zasięg do południowej i południowo wschodniej części kraju. Silne ocieplenie widnieje w predykcjach modeli numerycznych w pierwszych dniach marca. Niewykluczone, że na południu kraju pierwszy raz w tym roku temperatura przekroczy 20°C. Wiele więc wskazuje, że będzie to najcieplejszy dzień od początku 2024 roku. Niewykluczone, że jeszcze w marcu zdarzą się na nizinach opady śniegu i mróz, ale trwałej zimy z tego nie będzie. Wstępnie pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny zapowiada się z temperaturą powyżej normy, ale znacznie mniejszą ilością opadów niż w minionych miesiącach.

Zobacz też: Mróz do -10, nawet -15 zaskoczy w marcu. Oznacza to olbrzymie straty w rolnictwie?

Źródła: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, wxcharts.com, meteomodel.pl,tropicaltidbits.com/