Fala ciepła ogarnie Polskę. Strzał ciepła okaże się najsilniejszy od początku 2024 roku. Nawet 23-25°C i pył saharyjski oraz burze

Fala ciepła zawita do Polski. Strzał ciepła będzie największy od początku 2024 roku. W prognozach widać nawet 23-25°C.

Fala ciepła przed nami. Przymrozki szkodzące wegetacji roślin ustąpią

Dobiega końca chłodniejszy okres synoptyczny w pogodzie. Jeszcze miniona noc była zimna i rozwinęły się dodatkowo mgły marznące, które szczególnie powszechne okazały się na wschodzie, centrum, północy i północnym wschodzie oraz miejscami na zachodzie. Po wschodzie słońca zaczęły się one jednak wyraźnie rozpraszać i podnosić do formy chmur stratus, jednak przed nami bardzo ładny i znacznie cieplejszy dzień względem ubiegłej doby.

Temperatura minimalna na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce w ciągu ostatnich 24 godzin

fala ciepła w kolejnych dniach
Fala ciepła nadejdzie i odsunie przymrozki z kraju

Temperatura minimalna przy gruncie na stacjach synoptycznych IMGW-PIB minionej nocy w Polsce

silne przygruntowe przymrozki
Silne przygruntowe przymrozki ubiegłej nocy

W najbliższych dniach temperatury poszybują w górę, dodatkowo czeka nas bardzo słoneczny i suchy okres synoptyczny. Dlatego zacznie rozwijać się coraz szybciej wegetacja roślin. Rozkwitać ma piękna fenologiczna wiosna. Noc z 25/26 marca 2024 r. była ostatnią tak chłodną w mijającym miesiącu. Od wtorku zacznie również docierać w nasze szerokości geograficzne pył saharyjski.

Prognozowana temperatura powietrza na 27 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ocieplenie przesądzone
W środę będzie dużo cieplej niż we wtorek, przed nami początek fali ciepła

Przed nami najwyższe temperatury od początku roku, gdyż modele numeryczne zakładają w okresie świątecznym nawet 22-24°C. Ocierać będziemy się o nawet marcowy rekord z drugiej połowy XX wieku.

Prognozowana temperatura powietrza na 28 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna pogoda w Polsce
W czwartek niż z układem frontów namiesza, możliwe opady i burze oraz spora różnica temperatury nad krajem

Silne ocieplenie w prognozach. Przed nami najwyższe temperatury od początku 2024 roku

Tylko początek rozpoczynającego się tygodnia rozczarował pod względem przebiegu warunków pogodowych w Polsce. Nie brakowało opadów konwekcyjnych i lokalnych burz. Już dziś rozpoczynać ma się stopniowe ocieplenie w całym kraju, który spowodowany będzie m.in czynnikiem adwekcyjnym. Jeszcze cieplej będzie w drugiej części tygodnia, gdy to ujrzymy na termometrach nawet 20-24°C, a być może nawet wystąpi miejscami dzień gorący z temperaturą sięgającą 25°C. Bardzo ciepło będzie już 27 marca 2024 r. i okres z wysokimi temperaturami ma być kontynuowany do przełomu marca i kwietnia. Najprawdopodobniej ochłodzi się dopiero w pierwszych dniach kwietnia. Najchłodniej w tym czasie będzie nad morzem, gdzie czynnikiem chłodzącym okaże się okresowo występująca bryza morska od Bałtyku, ale także niskie temperatury powinny być notowane w obszarach górskich i podgórskich.

Fala ciepła wtargnie do Polski na dniach i spowoduje ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej

Coraz więcej wskazuje, że finalnie marzec 2024 r. zapisze się jako miesiąc bardzo ciepły, gdy to średnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej przekroczy 3.5°C. Ochłodzenie sygnalizują prognozy numeryczne w pierwszej dekadzie kwietnia, ale dramatu nie będzie. W porze dziennej i tak powinno być ciepło, gdyż zobaczymy nawet kilkanaście stopni na plusie, jednak noce i poranki w obszarach rozpogodzeń przyniosą przymrozki, które mogą wyrządzać szkody na polach, sadach i ogrodach, mając na uwadze szybko rozwijającą się wegetacje, czemu niewątpliwie sprzyjać ma wysoka średnia dobowa temperatura powietrza charakterystyczna dla wiosny termicznej.

Zobacz też: Potężna śnieżyca na północy.

Prognozowana temperatura powietrza na 29 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

fala ciepła
Wysokie temperatury w piątek na obszarze Polski. Jednak będzie to tylko początek fali ciepła

Święta miną z iście wiosenną pogodą w Polsce. Fala ciepła przyniesie najcieplejsze święta od wielu lat

Mijający tydzień przyniesie nie tylko niewiele opadów, ale także dużo chwil ze Słońcem. Dzięki temu rozwijać ma się wyraźnie wegetacja roślin, nieco przeszkodzić mogą w tym prognozowane okresowo przymrozki w kwietniu. Przed nami kilkudniowy okres bez większych opadów w trzeciej dekadzie marca. Wyjątkiem będzie tu tylko czwartek.

Prognozowana temperatura powietrza na 30 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

fala ciepła przesądzona
Wiosenna temperatura w sobotę i strzał ciepła

Apogeum wysokich temperatur prognozujemy na przełomie marca i kwietnia. Bardzo ciepło zapowiada się także okres świąt, bez szans na zimowe akcenty w naszych szerokościach geograficznych. Temperatury zauważalnie powinny spaść z biegiem 1 dekady kwietnia, ale skala i długość tego ochłodzenia pozostaje z uwagi na odległy termin pod znakiem zapytania.

Prognozowana temperatura powietrza na 31 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

strzał ciepła w prognozach
Strzał ciepła okaże się silny. Fala ciepła przesądzona na święta. Wartości będą iście letnie

Ochłodzenie dopiero na początku kwietnia. Przerwie silną fale ciepła

Reasumując, chłodny okres synoptyczny dobiega końca. Miniona noc i poranek była ostatnią tak zimno w mijającym miesiącu. W drugiej połowie tygodnia czeka nas apogeum wysokich temperatur, gdy to termometry pokażą nawet 16-24°C. Będą to najwyższe wartości od początku 2024 roku. Wysoka temperatura wynikać ma m.in z silnej adwekcji powietrza polarnomorskiego ciepłego oraz przejściowo zwrotnikowego, ale także coraz mocniej i dłużej operującego Słońca. Dodatkowo od wtorku zacznie docierać do nas pyły saharyjski, który w kolejnych dniach powinien ulegać intensyfikacji, zmętniając i ubarwiając w ciekawy sposób wschody i zachody słońca. Prawdziwy rozkwit fenologicznej wiosny dopiero przed nami. Niewykluczone, że więcej popada w czwartek nad Polską, dodatkowo mogą wystąpić burze. Najprawdopodobniej w pierwszych dniach kwietnia pojawi się głęboki niż z układem frontów atmosferycznych, wystąpić może sporo opadów, lokalne burze i silny wiatr, lecz na bardziej precyzyjne prognozy musimy jeszcze poczekać. Wówczas po jego przejściu może się wyraźnie ochłodzić z szansą na nocne przymrozki.

Prognozowana temperatura powietrza na 1 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ocieplenie przesądzone
Bardzo ciepły wstępnie początek kwietnia w Polsce

Źródło: Fanipogody.pl, ogimet, wxcharts.com, weatheronline.com