Fala ciepła ogarnie Polskę. Wystrzał temperatury na moment do 17°C. Przymrozki i mróz będą wracać do kraju w marcu 2024 r.

Fala ciepła nadejdzie do Polski. Wystrzał temperatury do około 16-17°C. Jednak okresami przymrozki i mróz będą powracać w epizodach do naszego kraju. Aczkolwiek w kolejnych tygodniach nie zanosi się na nawrót zimowych warunków pogodowych. Temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej.

Kilka ostatnich nocy i poranków okazało się wyjątkowo zimnych jak na marzec. Notowano miejscami dwucyfrowy mróz przy gruncie.

Zmierzona temperatura przy gruncie w Polsce oraz krajach przyległych, 9.03.2024 r.

silne ocieplenie zmieni pogodę w Polsce
Mróz dwucyfrowy przy gruncie. Silne ocieplenie zmierza do kraju na kilka dni

Temperatura minimalna w ciągu ostatnich 24 godzin na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

przymrozki w kraju
Mróz także w klatkach meteorologicznych IMGW. Silne ocieplenie ograniczy zasięg mrozu i przymrozków w czasie kolejnych nocy

Temperatura minimalna zmierzona przy gruncie ubiegłej nocy i o poranku w sobotę na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

silne ocieplenie w Polsce
Dwucyfrowy mróz przy gruncie w Polsce, nadchodzi jednak silne ocieplenie

Silne ocieplenie do 17 stopni w kolejnych dniach, potem temperatury spadną

Ostatnie dni są chłodne, gdyż temperatura nie przekracza 10°C w najcieplejszym momencie dnia na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów w klatkach meteorologicznych. Jest to efekt zalegania chłodniejszej masy powietrza polarno kontynentalnego z północnego wschodu. Najbliższe dni przyniosą jednak silne ocieplenie i temperatura powietrza wzrośnie do 10-17°C. Dodatkowo na południu pojawi się wiatr fenowy, który podniesie wyraźnie temperaturę powietrza. Wzrastać zacznie jednak pod koniec weekendu zachmurzenie, ale największych opadów przewidujemy w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w nowym tygodniu. Niejednokrotnie jeszcze w marcu doświadczymy nawrotu przymrozków i mrozu do wielu regionów Polski, ale za dnia temperatura na nizinach i wyżynach będzie dodatnia. Wyjątkiem będą tu godziny nocne i poranne, zwłaszcza w czasie pogodnych nocy.

Prognozowana temperatura powietrza na 9 marca 2024, 13 UTC według modelu ICON dla Polski

fala ciepła w prognozach dla Polski
Fala ciepła sięgnie Polski. Mróz i przymrozki staną się rzadsze

Występujące na przeważającym obszarze Polski silne spadki temperatury w czasie nocy radiacyjnych stanowią istotne zagrożenie dla rozwijającej się wegetacji roślin.

Silne ocieplenie w prognozach dla Polski

W sobotę obserwować będziemy znacznie wyższe wartości na termometrach względem minionych dni. Już dziś miejscami na zachodzie i południu naszego kraju termometry pokażą nawet 10-13°C. Po kilku chłodnych dniach wracamy do wartości znacznie powyżej normy wieloletniej. Bardzo ciepło zapowiada się zwłaszcza niedziela, kiedy to na termometrach ujrzymy nawet 10-17°C. Ponownie najcieplejszymi województwami okażą się regiony zachodnie i południowe. W ostatni dzień mijającego tygodnia temperatura okaże się wyższa od normy wieloletniej o nawet 7-10°C, co oznacza wystąpienie anomalii ekstremalnej. Średnia dobowa temperatura powietrza będzie charakterystyczna dla wiosny termicznej na przeważającym obszarze Polski. U schyłku weekendu prognozowane są tylko miejscami niewielkie opady deszczu. Szczególnie na południu i zachodzie, ale ich natężenie oraz zasięg okaże się marginalne. Najwięcej chwil ze Słońcem i rozpogodzeń prognozujemy na wschodzie, północnym wschodzie naszego kraju.

Zobacz też: Potężna śnieżyca w niedzielę. Spadnie 40-60 cm śniegu. Paraliż komunikacyjny.

Prognozowana temperatura powietrza na 10 marca 2024, 14 UTC według modelu ICON dla Polski

silne ocieplenie według ICON dla Polski. Fala ciepła w kraju
Silne ocieplenie w prognozach dla Polski. Fala ciepła w niedzielę na południu i zachodzie

W nocy z niedzieli na poniedziałek wędrować ma aktywna strefa opadów atmosferycznych. Przed nami wilgotny okres synoptyczny, który przypadnie zwłaszcza na okres od 11.03.2024 r. do 15.03.2024 r., kiedy to miejscami na południu, centrum i wschodzie, zachodzie spadnie w krótkim czasie miesięczna norma opadowa dla marca. Mniej padać ma zwłaszcza na północy i północnym wschodzie.

Prognoza temperatury powietrza na 11 marca 2024, 13 UTC według modelu ICON dla Polski

fala ciepła w Polsce
Przymrozki ustąpią i nadejdzie fala ciepła do Polski

Fala ciepła przesądzona, ale szybko ustąpi

Bardzo ciepły zapowiada się również początek nowego tygodnia, gdy to na termometrach zaobserwujemy nawet 10-16°C. Najcieplej będzie w regionach zachodnich, południowych i centralnych oraz wschodnich. W okolicach 13-17 marca 2024 r. czeka nas ponownie chłodniejszy okres synoptyczny i okresami w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień w przyszłym tygodniu pojawią się nocami i o świcie przymrozki.

Fala ciepła w prognozach i ekstremalna anomalia temperatury według ECMWF

Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej na 11 marca 2024, 18Z według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

ekstremalne odchylenie temperatury i silne ocieplenie w Polsce
Ekstremalna anomalia temperatury według ECMWF. Fala ciepła w prognozach

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, weatheronline.pl, ogimet.com