Silne ulewy wkroczą do Polski. Spadnie w kilka dni ponad miesięczna norma opadów. Nawet 40-80 mm w prognozach i podtopienia

Silne ulewy pojawią się w Polsce. Niż z system frontów atmosferycznych przyniesie intensywne opady deszczu w kolejnych dniach. Będą wezbrania na rzekach i lokalne podtopienia.

Silne ulewy w kolejnych dniach na obszarze Polski

Szybko czeka nas istotne pogorszenie warunków pogodowych. Dni ze słoneczną i stabilną pogodą na przeważającym obszarze Polski są już policzone. Nadchodzi duże załamanie pogody i w trzy dni spadnie ponad miesięczna norma opadowa dla marca. Niewykluczone, że znów dojdzie do podtopień i wzrośnie poziom wód w rzekach.

Pierwsze nieznaczne opady atmosferyczne są prognozowane  w zachodniej połowie kraju i na południu miejscami. Dodatkowo na szczytach Tatr i Sudetów prognozowane są opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Akumulacja opadów atmosferyczny nie przekroczy 1-5 mm.

Zobacz też: Fala ciepła ogarnie Polskę. Wystrzał temperatury na moment do 17°C. Przymrozki i mróz będą wracać do kraju w marcu 2024 r.

Wielogodzinne opady obejmą wiele regionów. Silne ulewy mogą spowodować szkody

Strefa intensywniejszych opadów atmosferycznych będzie przemieszczać się w nocy z niedzieli na poniedziałek na północ naszego kraju. Szczególnie deszczowy okres synoptyczny czeka nas w okresie od 11.03.2024 r. do 13.03.2024 r., gdy to system frontów atmosferycznych wraz z niżem zaznaczy się w naszej części Europy. SIlne ulewy obejmą wiele regionów, powodując podtopienia i zalania oraz wzrost poziomu wód w rzekach. Będą to głównie wielogodzinne, wielkoskalowe opady deszczu. Największe sumy opadowe są prognozowane na południu, zachodzie, wschodzie. Natomiast najmniej deszczu spadnie na północnym wschodzie i częściowo północy kraju. Akumulacja opadów na opisywanym obszarze sięgnie około 15-30 mm, a na południu, częściowo zachodzie i wschodzie być może do 35-50 mm.

Prognozowana akumulacja opadów w okresie od 9.03.2024 r. 00Z do 14.03.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silne ulewy w Polsce
Silne ulewy sięgną Polski i przyniosą w 3 dni ponad miesięczną sumę opadów. Potem kolejna porcja silnych opadów możliwa w drugiej połowie przyszłego tygodnia

Możliwe podtopienia i wzrost poziomu wód w rzekach

Na przeważającym obszarze Polski norma opadowa dla wielu stacji synoptycznych wynosi około 30-40 mm. Z prognoz numerycznych wynika, że silne ulewy przyniosą w kilka dni tyle deszczu, ile zazwyczaj spada przez cały pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny. Prawdopodobnie nie będą to jedyne ulewy, gdyż druga dekada zapowiada się na przeważającym obszarze z sumami opadowymi powyżej normy wieloletniej. Mocniej znów popadać może w drugiej części przyszłego tygodnia, ale zasięg i wysokość silnych opadów będzie jeszcze ulegać zmianom, dlatego nie przywiązujmy się mocno do mapy poniżej.

Wstępna prognoza sumy opadów do 17 marca 2024 r. według modelu ECMWF

silne ulewy w Polsce według modelu ECMWF
Silne ulewy obejmą wiele regionów w Polsce. Nawet 50-80 mm do przyszłej niedzieli w regionach Polski, jeśli prognozy nie ulegną istotnym zmianom.

Już jutro podamy kolejne informacje o pogodzie w kolejnych dniach i tygodniach. Wygląda na to, że przyszły tydzień zapowiada się z dużą dynamiką w pogodzie, lecz nawrotu zimowych warunków pogodowych nie przewidujemy. Nocne i poranne przymrozki zdarzą się tylko w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń oraz będą znacznie słabsze niż w czasie minionych nocy. Jeśli spadnie poza górami, to szybko stopnieje.

Silne ulewy pojawią się w Polsce

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com