Silne ulewy pojawią się w Polsce. Niż z system frontów atmosferycznych przyniesie intensywne opady deszczu w kolejnych dniach. Będą wezbrania na rzekach i lokalne podtopienia.
Silne ulewy w kolejnych dniach na obszarze Polski
Szybko czeka nas istotne pogorszenie warunków pogodowych. Dni ze słoneczną i stabilną pogodą na przeważającym obszarze Polski są już policzone. Nadchodzi duże załamanie pogody i w trzy dni spadnie ponad miesięczna norma opadowa dla marca. Niewykluczone, że znów dojdzie do podtopień i wzrośnie poziom wód w rzekach.
Pierwsze nieznaczne opady atmosferyczne są prognozowane w zachodniej połowie kraju i na południu miejscami. Dodatkowo na szczytach Tatr i Sudetów prognozowane są opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Akumulacja opadów atmosferyczny nie przekroczy 1-5 mm.
Wielogodzinne opady obejmą wiele regionów. Silne ulewy mogą spowodować szkody
Strefa intensywniejszych opadów atmosferycznych będzie przemieszczać się w nocy z niedzieli na poniedziałek na północ naszego kraju. Szczególnie deszczowy okres synoptyczny czeka nas w okresie od 11.03.2024 r. do 13.03.2024 r., gdy to system frontów atmosferycznych wraz z niżem zaznaczy się w naszej części Europy. SIlne ulewy obejmą wiele regionów, powodując podtopienia i zalania oraz wzrost poziomu wód w rzekach. Będą to głównie wielogodzinne, wielkoskalowe opady deszczu. Największe sumy opadowe są prognozowane na południu, zachodzie, wschodzie. Natomiast najmniej deszczu spadnie na północnym wschodzie i częściowo północy kraju. Akumulacja opadów na opisywanym obszarze sięgnie około 15-30 mm, a na południu, częściowo zachodzie i wschodzie być może do 35-50 mm.
Prognozowana akumulacja opadów w okresie od 9.03.2024 r. 00Z do 14.03.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Możliwe podtopienia i wzrost poziomu wód w rzekach
Na przeważającym obszarze Polski norma opadowa dla wielu stacji synoptycznych wynosi około 30-40 mm. Z prognoz numerycznych wynika, że silne ulewy przyniosą w kilka dni tyle deszczu, ile zazwyczaj spada przez cały pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny. Prawdopodobnie nie będą to jedyne ulewy, gdyż druga dekada zapowiada się na przeważającym obszarze z sumami opadowymi powyżej normy wieloletniej. Mocniej znów popadać może w drugiej części przyszłego tygodnia, ale zasięg i wysokość silnych opadów będzie jeszcze ulegać zmianom, dlatego nie przywiązujmy się mocno do mapy poniżej.
Wstępna prognoza sumy opadów do 17 marca 2024 r. według modelu ECMWF
Już jutro podamy kolejne informacje o pogodzie w kolejnych dniach i tygodniach. Wygląda na to, że przyszły tydzień zapowiada się z dużą dynamiką w pogodzie, lecz nawrotu zimowych warunków pogodowych nie przewidujemy. Nocne i poranne przymrozki zdarzą się tylko w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń oraz będą znacznie słabsze niż w czasie minionych nocy. Jeśli spadnie poza górami, to szybko stopnieje.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC