Fala ciepła nagle sięgnie Polski. Nawet 14°C i silny wiatr. Wiemy kiedy wróci mróz i śnieg

Fala ciepła pojawi się w Polsce. Termometry mogą wskazać nawet 14°C. Wiatr w sylwestra i 1 stycznia 2024 r. okaże się znacznie słabszy, niż widziały to jeszcze kilka dni temu modele numeryczne.

W czwartek Polska znajdzie się w środowisku słabnącego układu wyżowego znad południowo – wschodnich obszarów Starego Kontynentu na rzecz rozbudowującej się zatoki niskiego ciśnienia z rejonu Wysp Brytyjskich. Jednak nad naszym krajem będzie obserwowane zmienne zachmurzenie z przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami. Tylko miejscami pojawiającymi się słabymi opadami deszczu. Ponadto, z zachodu Europy ponownie zacznie docierać coraz cieplejszy strumień powietrza polarnego o cechach morskich. Więcej przejaśnień i rozpogodzeń występować będzie w pasie południowym.

Prognoza sytuacji barycznej na 28.12.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

dynamiczna pogoda
Cyrkulacja atlantycka wpłynie na pogodę w ostatnich dniach 2023 r. i na samym początku 2024 r. Fala ciepła po świętach

Do końca roku utrzyma się dominacja cyrkulacji strefowej atmosfery. Prąd strumieniowy ułożony będzie z zachodu na wschód Starego Kontynentu. Prognozy wskazują, że przynajmniej do końca roku, a nawet do pierwszych dni stycznia decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych będzie mieć cyrkulacja atlantycka, jaka transportować ma ciepłe i na ogół wilgotne masy powietrza.

Polecamy: Atak zimy na początku stycznia

Prognozowane porywy wiatru na 30 grudnia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

fala ciepła i silny wiatr
Silny wiatr w Polsce, lecz znacznie słabszy, niż widziały to modele kilka dni temu

Prognoza porywów wiatru na 29 grudnia 2023, 13 UTC według modelu ICON dla Polski

silny wiatr i fala ciepla
Silny wiatr w górach i nad morzem

Prognoza porywów wiatru na 30 grudnia 2023, 12 UTC według modelu niemieckiego ICON dla Polski

silny wiatr na obszarze Polski
Najsilniejszy wiatr w górach 30 grudnia 2023 r. i 31 grudnia 2023 r.

Prognoza porywów wiatru według modelu Aladin dla Karpat, 30 grudnia 2023, 09 UTC

silny wiatr w Polsce
Silny wiatr w Polsce pod koniec 2023 r. Prognoza porywów wiatru modelu Aladin wyrażona w m/s

Fala ciepła i niżowa pogoda na koniec 2023 r.

Z prognoz wynika, że ośrodki niżowe wchodzące w skład cyrkulacji atlantyckiej wpłyną na pogodę w ostatnich 2023 r. oraz na początku 2024 r. Z uwagi na zaostrzający się gradient baryczny, pojawi się silny wiatr w okresie 29-31 grudnia 2023 r. Najnowsze realizacje modeli numerycznych pokazują nam jednak, że będą to porywy znacznie słabsze, niż jeszcze kilka dni temu sugerowały nam modele numeryczne. Na ogół na nizinach powieje do 40-70 km/h, a więc poniżej progu wichury. Mocniejsze porywy wiatru są możliwe na wybrzeżu, Morzu Bałtyckim oraz wysoko w górach. Głównie w czwartek i piątek oraz w sobotę termometry pokażą miejscami nawet 9-14°C. Najcieplej będzie w zasięgu wiatru fenowego, czego mogą nie uwzględnić modele numeryczne. Szczególnie w pasie województw południowych, tj. Górnego Śląska aż po woj. małopolskie. Ubiegła noc zgodnie z prognozami przyniosła w obszarze klina wyżowego przymrozki. Powrót większego mrozu nocami prognozujemy po 3 stycznia 2024 r.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w okresie od 27.12.2023 r. do 5.01.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

fala ciepła w kraju
Fala ciepła w Polsce, potem przymrozki i mróz. Źródło: CMM IMGW

Prognoza minimalnej temperatury powietrza w okresie od 27.12.2023 r. do 5.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Fala ciepła w Polsce, potem przymrozki
Niska temperatura w kraju na początku stycznia 2024 r. Źródło: CMM IMGW

Do zimniejszego niż zwykle w latach 1991 – 2020 drugiego tygodnia stycznia 2024 r. dołącza trzeci tydzień nowego roku. To dzisiejsza prognoza długoterminowa od ECMWF – wskazało CMM IMGW.

Predykcja średniej anomalii temperatury i anomalii opadów na pierwsze tygodnie 2024 r.

Ochłodzenie
Silna zmiana pogody w kierunku chłodniejszego wzorca, lecz prognozy powyżej 2 tygodni mogą ulec dużym zmianom w kierunku cieplejszego wzorca. Źródło: CMM IMGW

Fanipogody.pl