Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Fala upałów, noce tropikalne i gwałtowne nawałnice w Polsce. Temperatura może przekroczyć 35°C, lokalne burze spowodują szkodyFala upałów okaże się największa od początku tego roku. Przejdą również gwałtowne burze, które miejscami spowodują szkody. Temperatura może przekroczyć 35°C. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy modeli numerycznych.

Dziś za sprawą rozległego ośrodka niżowego znad Wysp Brytyjskich napływać będzie do nas powietrze pochodzenia zwrotnikowego z południowego zachodu. Do tego, za naszą południowo-wschodnią granicą ulokowany jest wyż, który dodatkowo przyczynia się do adwekcji gorącej masy powietrza. W czasie długich dni masa ulega ogrzewaniu nad ciepłym kontynentem a rozkład pola barycznego nad Europą i przyległościami umożliwia wystąpienie upalnych dni w naszym kraju.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 15.07.2023 r. do 18.07.2023 r. według modelu WRF-ICON dla Polski

fala upałów w kraju
Fala upałów w Polsce będzie krótka, ale odczuwalna

Wyliczana temperatura minimalna na okres od 15.07.2023 r. do 18.07.2023 r. według modelu WRF-ICON – możliwe są kolejne w tym roku noce tropikalne

noce tropikalne w kraju
Noce tropikalne kolejne w tym roku

Wstępna prognoza temperatury maksymalnej na okres od 15.07.2023 r. do 24.07.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

silne upały i gwałtowne burze
Fala upałów w kraju

Płynie do nas powietrze zwrotnikowe z południowego zachodu, ujawniają trajektorie wsteczne

Jeśli spojrzymy na trajektorie wsteczne, to widzimy, że w sobotę adwekcja PZ postępuje z rejonu Europy Zachodniej i okolic Wysp Azorskich oraz południowej części Oceanu Atlantyckiego.

powietrze zwrotnikowe w kraju
powietrze pochodzenia zwrotnikowego w Polsce

Dynamiczna pogoda, fala upałów i silne burze w Polsce

Upalna pogoda w ciągu najbliższych 3 dni da się we znaki na przeważającym obszarze Polski. Wiele wskazuje, że wartości będą wyższe niż prognozowane 32°C/34°C i mogą sięgać miejscami na zachodzie, południowym zachodzie 35°C/36°C. Przy gruncie wartości okażą się jeszcze niższe niż na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu. Już pod koniec ubiegłego tygodnia wspominaliśmy, że do naszego kraju zbliża się silna fala upałów. Kulminacja wysokich temperatur przypadnie na weekend i sam początek przyszłego tygodnia. Potem temperatury zauważalnie spadną w całym kraju. Już w niedzielę pojawią się gwałtowne burze, natomiast w poniedziałek będą jeszcze silniejsze w centrum, południu i wschodzie oraz południowym wschodzie, gdzie będą powodować szkody i wypchną fale upałów za naszą wschodnią granice.

Zobacz też: Najsilniejsze gradobicie w 2023 roku. Wiemy gdzie wystąpiło

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na 3 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych, w wielu regionach wartości będą wyższe niż sugeruje nam to model amerykański

upał w kraju
Fala upałów i silne burze w kraju oraz Europie

Groźna pogoda w kraju i silny upał

Prognozy wskazują, że jutro fala upałów będzie spychana do wschodniej połowy kraju, gdyż nad zachodnie dzielnice naszego kraju nasunie się chłodny front atmosferyczny, który poprzedzony będzie linią zbieżności wiatru.

W niedzielę burze możliwe są na znacznym obszarze kraju. Największa ryzyko na rozwój burz będzie nad wschodnią połową kraju w drugiej połowie dnia. Tam też zjawiska towarzyszące burzom będą najintensywniejsze. Burze mogą tworzyć układy wielokomórkowe i struktury liniowe, układające się wzdłuż linii zbieżności, na której będą się formować. Punktowo mogą im towarzyszyć opady deszczu do około 25 mm, porywy wiatru do 70 km/h, ale lokalnie nawet do 80 km/h oraz opad gradu. Na zachodzie Polski szansa na rozwój burz będzie ograniczona, a zjawiska im towarzyszące, mniej intensywne. Tam opady deszczu nie będą przekraczać 15 mm, a porywy wiatru 60 km/h.

Prognoza burzowa wstępna na 16 lipca 2023 (IMGW-PIB)

silne burze i fala upałów
Gwałtowne burze w kraju

Prognoza burzowa na noc z niedzieli na poniedziałek wstępnie (IMGW-PIB) dla Polski

fala upałów i silne burze
Groźna pogoda i burze w Polsce

Prognoza burzowa na poniedziałek (IMGW-PIB) dla Polski

fala upałów w kraju i silne burze
Fala upałów i groźne burze w Polsce

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz