Fala upałów nadejdzie do Polski. Na termometrach zobaczymy nawet 37 stopni w pierwszej dekadzie sierpnia. Sprawdzamy, jak wyglądają najświeższe wyliczenia modeli numerycznych.
Upalna aura pojawi się już 3 sierpnia w Polsce
Już kilka dni temu informowaliśmy, że w środę od zachodu, południowego-zachodu zacznie wkraczać upał do Polski. Czeka nas więc upalna aura rozprzestrzeniająca się na wschód. Jest szansa, że pojawi się krótka fala upałów. Na wysokości 2 metrów, w klatce meteorologicznej oraz profesjonalnych osłonach radiacyjnych z czujnikami wzorcowanymi temperatura sięgnie około 36°C/37°C. Istnieje jednak ryzyko, że w aglomeracjach miejskich będzie cieplej przez wpływ oddawania ciepła przez beton oraz budynki nagrzane od silnego promieniowania słonecznego. Wolniej również wieczorami i nocami wychładzać mają się aglomeracje miejskie niż obszary pozamiejskie.
Upał do Polski wkroczy od Hiszpanii, Portugalii oraz Francji i Niemiec. W Polsce kilkudniowa fala upałów rozpocznie się 3 sierpnia 2022. Wtedy to termometry w zachodniej połowie kraju pokażą nawet 30°C/33°C. Wysokie temperatury o skali upału obejmą również dzielnice północne. Upalnie zrobi się nad morzem, w czwartek upał przesunie się w głąb naszego kraju.
Prognoza temperatury dla wysokości 2 m.n.p.g według modelu ECMWF na 3.08.2022, 15 UTC dla Polski
Większy zasięg upału widzi amerykański model GFS na zachodzie i północy. Prognozuje on przeważnie od 30°C do 33°C. Najcieplej ma być na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Nieco chłodniej na Pomorzu Środkowym oraz Wschodnim.
Prognozowana maksymalna temperatura na 3.08.2022, 15 UTC według modelu GFS
Z prognoz numerycznych modeli europejskich i amerykańskich jasno wynika, że upalne powietrze pochodzenia zwrotnikowego przesuwać zacznie się na wschód w czwartek. Można dostrzec, iż temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g sięgnąć może 30°C – 35°C. Najcieplej ma być w pasie województw zachodnich oraz nad morzem, gdzie ma być upalnie. Miejscami upał zdarzy się również w centrum oraz na południowym-wschodzie. Najchłodniej ma być jednak na terenach podgórskich oraz Suwalszczyźnie i Podlasiu poniżej progu upału.
Prognozowana maksymalna temperatura na 4.08.2022, 15 UTC według modelu GFS
Fala upałów na początku sierpnia. Nawet 37°C w naszej części Europy
Kulminacyjna faza fali upałów powinna przypaść na piątek. Nie będziemy jednak raczej ustanawiać nowych rekordów ciepłach na stacjach pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Na ogół termometry w wielu regionach Polski pokażą od 30°C do 35°C. Szczególnie w pasie od woj. kujawsko-pomorskiego, przez Wielkopolskę i Ziemię Lubuską aż po Dolny Śląsk temperatura. Termometry mogą pokazać nawet 35°C do 37°C. Jednak już w drugiej części dnia od północnego-zachodu nasunie się front chłodny, który może być poprzedzony linią zbieżności wiatru. Istnieje spore ryzyko rozwoju burz. Front chłodny, który może mieć tendencje do falowania, wypierać ma z biegiem czasu rozgrzane, zwrotnikowe powietrze na wschód. Burze najbardziej prawdopodobne są po południu i wieczorem w zachodniej połowie kraju. Konwekcja burzowa może utrzymać się również w nocy z piątku na sobotę, przesuwając się na zbieżności i froncie na wschód.
Prognoza maksymalnej temperatury na 5.08.2022, 15 UTC według modelu GFS
Fala upałów nadchodzi. Zdarzy się duże i ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej w Polsce
Coraz więcej wskazuje, że piątek będzie najcieplejszym dniem w pierwszej dekadzie sierpnia. Fala upałów ma jednak dobiegać końca, gdyż rozgrzane powietrze pochodzenia zwrotnikowego odsuwać ma front atmosferyczny, za którym spłynie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Nie mamy raczej szans na bicie lokalnych rekordów temperatury. W okolicach piątku Polska będzie jednym z najcieplejszych regionów w Europie. Odchylenie temperatury od średniej wieloletniej dla tego konkretnego okresu sierpnia sięgnie nawet 8°C/12°C względem starego okresu bazowego 1979-2010. Bazując na najnowszym okresie referencyjnych (1991-2020), anomalia ma być nieco niższa, bo około 6°C/9°C powyżej średniej klimatologicznej.
Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g na 5.08.2022, 18 UTC według europejskiego modelu ECMWF
W sobotę upał ograniczy się tylko do wschodu, południowego-wschodu
Najprawdopodobniej upał utrzyma się jeszcze na wschodzie, południowym-wschodzie w sobotę. Wtedy to temperatura ma szanse krótkotrwale i na zdecydowanie mniejszym obszarze powinna przekroczyć 30 – 34 °C. Dużo jednak będzie zależeć od prędkości wypierania gorącego powietrza zwrotnikowego przez front chłodny. Burze w weekend najbardziej prawdopodobne są we wschodniej połowie kraju i mogą charakteryzować się podwyższoną aktywnością. W niedzielę już bez upału i chłodniej w całej Polsce.
Prognozowana maksymalna temperatura na 6.08.2022, 12 UTC według modelu GFS
Nadzwyczaj wysoka temperatura w kolejnych tygodniach nie powinien wystąpić tylko w Skandynawii oraz prawdopodobnie w państwach bałtyckich
Na sam koniec zwróćmy uwagę na prognozowaną maksymalną temperaturę na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych. Widzimy wyraźnie, że upalna aura wystąpi czasem w okresie od 2.08.2022 do 12.08.2022 na zachodzie, południowym-zachodzie Starego Kontynentu. Obejmie on również Polskę i Bałkany. Temperatura przekraczająca ponad 40 °C występuje od dłuższego czasu na Półwyspie Iberyjskim. Niewykluczone, że wartości w tym okresie okażą się nieco zaniżone przez model amerykański GFS. W drugiej połowie sierpnia większa fala upałów może nadejść do Polski. Są to jednak na ten moment odległe prognozy, które mogą ulec zmianie. Będziemy o tym informować na łamach naszego portalu.
Wyliczana maksymalna temperatura na okres od 2.08.2022 do 12.08.2022 według modelu GFS
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Fala upałów gwałtownie wkroczy do Polski. Na termometrach będzie nawet 37 stopni i gwałtowne burze”
Możliwość komentowania została wyłączona.