Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Front chłodny gwałtownie wkroczy do Polski. Przerwie okres spokojnej pogody i wypchnie gorąc oraz upał. Będą burze z grademFront chłodny nasunie się do Polski. Okres sielanki w pogodzie zostanie przerwy, co spowoduje na kilka dni ochłodzenie w naszych szerokościach geograficznych.

Idą duże zmiany w pogodzie. Blokada wyżowa w kolejnych dniach zostanie zlikwidowana

Od poniedziałku trwa w Polsce stabilny okres w pogodzie, gdy to dominują ośrodki wyżowe w polu przyziemnym, jak i też układ Omega w środkowych i górnych warstwach atmosfery, który blokuje ruch ośrodków niżowych znad Atlantyku nad Stary Kontynent. Kolejne dni przyniosą osłabienie i likwidacje długotrwałej blokad antycyklonalnej, co pozwoli na wpuszczenie zatok niżowych i frontów atmosferycznych. Dostaniemy się już na początku przyszłego tygodnia w pole obniżonego ciśnienia.

Prognoza anomalii w polu ciśnienia na 11 września 2023, 12Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

niżowe pole nad Europą
Rozległe pole niżowe nad Europą

Bardzo ciepła pierwsza połowa września 2023 r.

Anomalia temperatury miesięcznej do 8 września 2023 r. jest ponad 2 stopnie powyżej normy na przeważającym obszarze Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r, ale nie brakuje regionów zwłaszcza w centrum i na zachodzie, gdzie oscyluje w okolicach 2.5°C/3°C. Najcieplejszym województwem okazuje się w pierwszej dekadzie września województwo lubuskie, gdzie anomalia temperatury sięga ponad 3°C, mając na uwadze okres klimatologiczny 1991-2020 r.

Zobacz też: Silny upał na zachodzie Europy

Pierwsza połowa września zapisze się jako bardzo ciepła, gdyż średnia obszarowa anomalia sięgnie ponad 3°C na przeważającym obszarze Polski. Jednak już w przyszłym tygodniu, pojawią się wyraźne zmiany w pogodzie, jakie będą spowodowane nasunięciem się zatoki niżowej związanej z niżem atlantyckim, który przesuwać ma się nad Skandynawią. Niewykluczone, że dodatkowo wzdłuż frontu chłodnego, który wędrować będzie przez nasz kraj, dojdzie do rozwoju płytkiego niżu, jaki wzmocni intensywność opadów oraz burz.

Front chłodny wkroczy 13 września 2023 r.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 13 września 2023, 18 UTC według modelu ECMWF-HRES dla Polski

burze i opady w Polsce
Będą opady i burze w Polsce

Niżowa pogoda w przyszłym tygodniu

Już kilka dni temu wskazywaliśmy, że w przyszłym tygodniu dojdzie do przerwania blokady wyżowej, co spowoduje pojawienie się większej ilości chmur, opadów, jak i też burz. Temperatury gwałtownie tąpną z dnia na dzień. Warunki pogodowe staną się wówczas dynamiczne. Opady i lokalne burze są prognozowane w Polsce już 13 września 2023 r. Wygląda na to, że strefa opadów i lokalnych wyładowań atmosferycznych przejdzie z zachodu na wschód. Początkowo zacznie padać w dzielnicach zachodnich i północnych. Aczkolwiek już w nocy z 13/14 września 2023 r. deszcz obejmie kolejne regiony naszego kraju. Przejściu frontu i niżu towarzyszyć ma nie tylko wzrost zachmurzenia, ale także nasilenie się prędkości wiatru, lecz nie tylko w zasięgu struktur konwekcyjnych i związanych z nimi burz.

Prognozowana anomalia ciśnienia na 13 września 2023, 12Z dla Europy i obszarów przyległych

chłodny front atmosferyczny
Pole niżowe i płytki niż oraz strefa chłodnego frontu

Burze i strefa frontu chłodnego w czwartek na wschodzie

Z prognoz numerycznych wynika, że front chłodny zaznaczy się 14 września 2023 r. we wschodniej połowie naszego kraju, gdzie pojawią się opady i burze. Tąpniecie temperatury tuż za strefą chłodnego frontu atmosferycznego będzie duże, gdyż wartości na termometrach spadną o ponad 10°C. Przejście frontu spowoduje wyparcie bardzo ciepłej masy powietrza jak na wrzesień w Polsce. Tuż za nim w świeżej masie powietrza nasunie się klin wyżowy. Jednak stabilizacja w pogodzie prawdopodobnie nie potrwa długo. Kolejne aktywniejsze zatoki i fronty mogą pojawić się pod koniec drugiej dekady września.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na okres od 9.09.2023, 00Z do 14.09.2023 r., 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

zmiana pogody w polsce
Front chłodny zaznaczy się 14 września 2023 r. we wschodniej części kraju

Niżowy wzór pogody w przyszłym tygodniu może dominować, okresowo przedzielony klinami wyżowymi

Reasumując, w przyszłym tygodniu wkroczymy w okres zmiennej pogody. Wtedy to front chłodny z płytkim niżem wyprze gorące masy powietrza napływające od dłuższego czasu. Nie oznacza to jednak, że cieplejsze masy nie dotkną do nas okresami po 15 września 2023 r., gdy to warunki pogodowe mogą być zmienne z uwagi na występowanie cyrkulacji strefowej atmosfery z krótkimi okresami spokojnej aury. Niewykluczone, że w ciepłych wycinkach niżów zaznaczą się czasem cieplejsze masy z południa. Być może zobaczymy w okolicach 16-20 września maksymalnie 20-26°C. Jednak nie to jest pewne i wyliczenia modeli numerycznych mogą ulec zmianie z uwagi na odległy termin i dynamiczną sytuacje baryczną.

Prognozowana wstępna maksymalna temperatura powietrza na okres od 10.09.2023 r. do 19.09.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

front chłodny zmieni aurę
Możliwy jeszcze późny wrześniowy upał w Polsce, ale potem front chłodny wyprze gorąc. Mapa: CMM IMGW-PIB

Prognoza temperatury maksymalnej według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski na okres od 9.09.2023 r. do 18.09.2023 r.

front chłodny wkroczy do Polski
Zmiana pogody w Polsce. Będą dni gorące w kolejnych dniach, a potem gwałtowne kilkudniowe ochłodzenie. Mapa: CMM IMGW-PIB

Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza na okres od 9.09.2023 r. do 18.09.2023 r. według modelu GFS dla Polski

front chłodny wkroczy do Polski
Zmiana pogody w Polsce, ale dni gorące mogą jeszcze powrócić w drugiej połowie września 2023. Grafika: CMM IMGW-PIB

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz