Gorące dni w Polsce pod koniec czerwca, ale nie notujemy upału. Postępują jednak zmiany w pogodzie, gdyż z zachodu na wschód przesuwa się chłodny front atmosferyczny. Początek lipca ze sporym, ale dość krótkim ochłodzeniem. Dopiero w okolicach 4-6 dnia przyszłego miesiąca możliwe pierwsze dni upalne po dłuższej przerwie.
Gorący dni pod koniec miesiąca. Temperatura maksymalna, 29 czerwca 2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

Gorący dzień w Polsce. Postępuje jednak silne ochłodzenie
Dziś Polska jest w zasięgu zatoki niżowej oraz nasuwającej się znad Niemiec strefy frontu atmosferycznego. Przed frontem szerokim strumieniem następuje napływ ciepłego i wilgotnego powietrza z południowego – zachodu Europy. Jednak na przeważającym obszarze Polski dominowała dziś pogodna aura. Jedynie na zachodzie i północy zaobserwowano wzrost zachmurzenie i pojawiły się opady deszczu z lokalnymi burzami. W czasie nadchodzącej nocy strefa frontowa kontynuować ma wędrówkę na wschód, przynosząc opady i burze.
Temperatura maksymalna, 30.06.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB w Polsce

Krótkie ochłodzenie za frontem wypchnie ciepłe powietrze z kraju
W pierwszy dzień lipca dalej panować ma niżowa pogoda. Aura w Polsce ma być kształtowana przez odsuwającą się na wschód strefę frontu chłodnego. Tuż za frontem napływać ma chłodniejszy strumień powietrza polarnomorskiego. Prognozy wskazują, że jutro z opadami i lokalnymi burzami musimy liczyć się w głównie w wschodzie, jak i też centrum, ale także w regionach południowych.
Dodatkowo w minionych godzinach z zachodu na wschód i północny wschód przesuwała się całkiem aktywna jak na dzisiejsze warunki strefa burz, jakim towarzyszyły przede wszystkim intensywne opady deszczu o natężeniu około 10-15 mm/h. W czasie burz lokalnie padał także. Szczytowa aktywność burzowa już za nami. Dzisiaj podstawowym zagrożeniem okazują się ulewne opady deszczu, jakich akumulacja może miejscami wynieść około 20-30 mm, gdzieniegdzie, dochodząc do 40 mm, prowadząc nawet do punktowych podtopień. Burzom mogły towarzyszyć dziś opady gradu o średnicy do 1-2 cm, wiatr do 60-75 km/h.
Przeczytaj też: Lato w pełni, ale aura nas zaskoczy. Sprawdź najnowszą prognozę
Wyładowania atmosferyczne, 30 czerwca 2023 r., odnotowane przez detektory wyładowań atmosferycznych

Burze superkomórkowe dziś w kraju
Dodatkowo zaobserwowano dziś w rejonie Chojnic całkiem fotogeniczną superkomórkę burzową z chmurą stropową. Nie był to jednak jedyny przypadek burzy wykazującej cechy superkomórki burzowej, gdyż w okolicach miejscowości Gębiczyn w woj. wielkopolskim, także zaobserwowano burze z rotującym prądem wstępującym.
Prognozowana maksymalna temperatura orientacyjnie w okresie od 30.06.2023 r. do 9.07.2023 r. według WRF-GFS Medium dla Polski

Dodatkowo, około godziny temu w rejonie Chojnic w woj. pomorskim przemieszczała się bardzo fotogeniczna superkomórka burzowa z wyraźnie zarysowanym mezocyklonem.
Gorące dni powrócą na większym obszarze Polski po kilkudniowym ochłodzeniu

Burze w następnych godzinach powinny stopniowo tracić na sile, serdecznie zachęcamy państwa do wysyłania materiałów foto i wideo z występujących dziś zjawisk.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC