Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gorące dni w Polsce, ale idzie silne ochłodzenie. Będą występować gwałtowne burze, lecz na upał poczekamyGorące dni w Polsce pod koniec czerwca, ale nie notujemy upału. Postępują jednak zmiany w pogodzie, gdyż z zachodu na wschód przesuwa się chłodny front atmosferyczny. Początek lipca ze sporym, ale dość krótkim ochłodzeniem. Dopiero w okolicach 4-6 dnia przyszłego miesiąca możliwe pierwsze dni upalne po dłuższej przerwie.

Gorący dni pod koniec miesiąca. Temperatura maksymalna, 29 czerwca 2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

gorąco w Polsce
Gorący dzień wczoraj w kraju

Gorący dzień w Polsce. Postępuje jednak silne ochłodzenie

Dziś Polska jest w zasięgu zatoki niżowej oraz nasuwającej się znad Niemiec strefy frontu atmosferycznego. Przed frontem szerokim strumieniem następuje napływ ciepłego i wilgotnego powietrza z południowego – zachodu Europy. Jednak na przeważającym obszarze Polski dominowała dziś pogodna aura. Jedynie na zachodzie i północy zaobserwowano wzrost zachmurzenie i pojawiły się opady deszczu z lokalnymi burzami. W czasie nadchodzącej nocy strefa frontowa kontynuować ma wędrówkę na wschód, przynosząc opady i burze.

Temperatura maksymalna, 30.06.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB w Polsce

gorący dzień w kraju
Gorący dzień w Polsce, 30 czerwca 2023 r. na stacjach IMGW

Krótkie ochłodzenie za frontem wypchnie ciepłe powietrze z kraju

W pierwszy dzień lipca dalej panować ma niżowa pogoda. Aura w Polsce ma być kształtowana przez odsuwającą się na wschód strefę frontu chłodnego. Tuż za frontem napływać ma chłodniejszy strumień powietrza polarnomorskiego. Prognozy wskazują, że jutro z opadami i lokalnymi burzami musimy liczyć się w głównie w wschodzie, jak i też centrum, ale także w regionach południowych.

Gorący dzień wystąpi w Polsce

Dodatkowo w minionych godzinach z zachodu na wschód i północny wschód przesuwała się całkiem aktywna jak na dzisiejsze warunki strefa burz, jakim towarzyszyły przede wszystkim intensywne opady deszczu o natężeniu około 10-15 mm/h. W czasie burz lokalnie padał także. Szczytowa aktywność burzowa już za nami. Dzisiaj podstawowym zagrożeniem okazują się ulewne opady deszczu, jakich akumulacja może miejscami wynieść około 20-30 mm, gdzieniegdzie, dochodząc do 40 mm, prowadząc nawet do punktowych podtopień. Burzom mogły towarzyszyć dziś opady gradu o średnicy do 1-2 cm, wiatr do 60-75 km/h.

Przeczytaj też: Lato w pełni, ale aura nas zaskoczy. Sprawdź najnowszą prognozę

Wyładowania atmosferyczne, 30 czerwca 2023 r., odnotowane przez detektory wyładowań atmosferycznych

burze i gorący dzień w Polsce
Burze w Polsce i gorący dzień

Burze superkomórkowe dziś w kraju

Dodatkowo zaobserwowano dziś w rejonie Chojnic całkiem fotogeniczną superkomórkę burzową z chmurą stropową. Nie był to jednak jedyny przypadek burzy wykazującej cechy superkomórki burzowej, gdyż w okolicach miejscowości Gębiczyn w woj. wielkopolskim, także zaobserwowano burze z rotującym prądem wstępującym.

Prognozowana maksymalna temperatura orientacyjnie w okresie od 30.06.2023 r. do 9.07.2023 r. według WRF-GFS Medium dla Polski

dynamiczna pogoda i gorące dni
Gorące dni w kraju

Dodatkowo, około godziny temu w rejonie Chojnic w woj. pomorskim przemieszczała się bardzo fotogeniczna superkomórka burzowa z wyraźnie zarysowanym mezocyklonem.

Gorące dni powrócą na większym obszarze Polski po kilkudniowym ochłodzeniu

gorące dni w Polsce
Gorąco w Polsce

Burze w następnych godzinach powinny stopniowo tracić na sile, serdecznie zachęcamy państwa do wysyłania materiałów foto i wideo z występujących dziś zjawisk.

Front chłodny z biegiem godzin przesuwać ma się dalej na wschód

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz