Groźne zjawisko pogodowe na lubelskim niebie. Pojawił się zalążek trąby. Tworzą się nad Polską burze [ZDJĘCIA]

Groźne zjawisko pogodowe pojawiło się na lubelskim niebie. Był to zalążek trąby powietrznej. Dodatkowo nad Polską zaczynają tworzyć się pierwsze burze. Niewykluczone kolejne lejki kondensacyjne, a nawet krótkotrwałe trąby.

Dziś Polska znajduje się pomiędzy układem wyżowym znad Morza Północnego o imieniu Zayeneh a rozległym, słabo gradientowym obszarem lekko obniżonego ciśnienia znad południowej Europy. Jednak nad Polską utrzymuje się chłodna i wilgotna masa powietrza polarno – morskiego o równowadze chwiejnej. Dodatkowo w środkowej i górnej troposferze obserwuje się występowanie ośrodka górnego niżu, który sprzyjać ma w kolejnych godzinach rozwojowi następnych burz w zasięgu przyziemnych stref zbieżności wiatru.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane 14 czerwca 2023 r. na obszarze Polski przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych od godziny 12:50 do 14:50 czasu urzędowego

Groźne zjawisko pogodowe na lubelskim niebie

W środę około godziny 12:40 w rejonie Świdnika i Lublina utworzył się u podstawy chmury kłębiasto-deszczowej zalążek trąby powietrznej. Od naszych czytelników otrzymaliśmy zdjęcia tego niecodziennego zjawiska. Nie było na szczęście kontaktu z ziemią.

Należy wspomnieć, że ze względu na bliskość odciętego ośrodka górnego niżu i rozwijające się chmury konwekcyjne, w środę może utworzyć się znacznie więcej lejów kondensacyjnych. Istnieje nawet pewne prawdopodobieństwo lokalnych, lecz krótkotrwałych trąb.

Okolica Krępca k. Świdnika, 14 czerwca 2023 roku – fot. Czytelniczka Milena Gągoł

zalążek trąby powietrznej na lubelskim niebie
Groźne zjawisko pogodowe na lubelskim niebie, utworzył się zalążek trąby powietrznej

Widok z Lublina. fot. Viola Lubińska

groźne zjawisko na lubelskim niebie
Groźne zjawisko na lubelskim niebie, zalążek trąby lądowej widziany z Lublina

Okolice Lublina. fot. Tomasz Zola

Zalążek trąby utworzył się w okolicach Lublina

Nietypowo zjawiska pogodowe w środę nad Polską wschodnią

W środę warunki pogodowe kształtuje ośrodek górnego niżu. Występowało zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu. Najmniej opadów będzie dziś na północnym zachodzie, natomiast najwięcej na południu i południowym wschodzie. Jednak w południowej połowie kraju miejscami występują burze. Spodziewana wysokość opadów w czasie burz do 20-40 mm. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 16°C, 18°C na południu oraz na Wybrzeżu do 20°C, 22°C w centrum kraju i 24°C, 25°C miejscami na północy. Niższe wartości tylko w dolinach karpackich oraz lokalnie nad morzem, od 14°C do 16°C. Wiatr jest słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru maksymalnie do 60-65 km/h.

Przeczytaj też: Spodziewana pierwsza fala upałów w 2023 roku, wystąpią silne burze

Noc ze środy na czwartek zapowiada się zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu, a na wschodzie i w centrum możliwe też burze, zwłaszcza w pierwszej części nocy. Zdecydowanie mniej opadów prognozuje się na zachodzie. Najwięcej na wschodzie i w centrum gdzie spaść może do 10 – 15 mm deszczu. Dodatkowo na południu lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od 10°C, 11°C na wschodzie i południu do 12°C, 13°C w centrum i na zachodzie. Cieplej tylko nad morzem około 15°C. Dużo chłodniej kotlinach górskich, od 5°C do 9°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany. Natomiast na południu zmienny, na pozostałym obszarze północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru początkowo do 60 km/h.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

(fot. tytułowe. Joanna Jurek)