Wczoraj przez Polskę przeszły najgroźniejsze burze od początku sezonu burzowego w Polsce. Zanotowano 39000 wyładowań atmosferycznych, wystąpiły zalania, punktowo padał grad o średnicy dochodzącej do 2 cm. W Wielkopolsce pojawiło się tornado.
Inicjacja zjawisk burzowych w poniedziałkowy dzień wystąpiła zwłaszcza w drugiej części dnia. Najpierw zaczęło grzmieć na Mazowszu, następnie burze pojawiły się na Ziemi Łódzkiej, grzmiało również w Wielkopolsce i Kujawach. Burze nie ominęły również Wielkopolski oraz Opolszczyzny. Słabe burze pojawiły się w województwie lubelskim.
Wędrówkę wczorajszych burz najlepiej ukazuje poniższa animacja
Zbiorcza mapa wyładowań za poniedziałkowy dzień
Liczne burze (głównie w postaci wielokomórkowej) przeszły od środkowej i południowej części Mazowsza, przez Ziemię Łódzką, po południową część woj. wielkopolskiego, wschodnią część woj. dolnośląskiego i północną część woj. opolskiego.
Trąba powietrzna mogła być jednak związana z mezocyklonem informują Polscy Łowcy Burz
Ponadto przez miejscowości Brzezie, Przydziałki i Zielona Łąka w gminie Pleszew (woj. wielkopolskie) przeszła trąba powietrzna, która wbrew początkowym założeniom, najprawdopodobniej związana była z superkomórką burzową. Wskazuje na to odchylony w prawo i spowolniony tor ruchu burzy, relatywna trwałość rdzenia opadowego oraz miejsce w burzy z którego zeszła trąba powietrzna (południowy, niemal „bezopadowy” skraj burzy). Na pojedynczych skanach radarowych (produkt CAPPI 1 km) w południowej części burzy widoczny był również „wypustek”, który prawdopodobnie jest sygnaturą odbiciowości radarowej nazywaną „hook echo”. Położony jest w miejscu występowania mezocyklonu superkomórki burzowej i w sprzyjających warunkach w jego rejonie może rozwinąć się trąba powietrzna, tak jak to miało miejsce wczoraj. Trąba powietrzna spowodowała przede wszystkim zniszczenia w drzewostanie w rejonie miejscowości Zielona Łąka oraz uszkodziła kilka budynków. Analiza zniszczeń (zwłaszcza w drzewostanie w rejonie miejscowości Zielona Łąka) wskazuje na kategorię F1 w skali Fujity i T2 w skali Torro, co oznacza wiatr w wirze o prędkości dochodzącej do 120-150 km/h. – informuje stowarzyszenie Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.
Zniszczenia po trąbie powietrznej
Artykuł o trąbie w jednym z lokalnych portali
http://www.zpleszewa.pl/artykuly/wielka-burza-w-powiecie-pleszewskim-zdjecia-wideo,98968.htm
http://www.zpleszewa.pl/artykuly/tu-ten-lej-tak-sie-podniosl-boze-co-sie-dzieje-rel,98981.htm