Burze znów pojawią we wtorek nad Polską. Niewykluczona trąba lądowa

Wczorajszy dzień obfitował w aktywne burze. Szczególnie gwałtowne burze przeszły w pasie od Mazowsza przez Ziemię Łódzką po Opolszczyznę i woj. dolnośląskie. Burze obserwowano również w Wielkopolsce i na Kujawach oraz Lubelszczyźnie.

Wczorajsza burza, która wygenerowała trąbę powietrzną w Wielkopolsce.

Dzisiaj południowe i częściowo wschodnie dzielnice kraju pozostaną pod chmura frontu atmosferycznego ulokowanego w pasie Polski południowej i niżów ulokowanych na Ukrainie oraz w rejonie Rumunii. Znajdować mamy się dalej w powietrzu polarno-morskim.

Modele numeryczne prognozują niewielką chwiejność termodynamiczną na poziomie od 100 J/kg do 400 J/kg przy LI do -2 °C. Przepływ mas powietrza będzie niewielki, zatem pionowe ścinanie wiatru przyjmie niskie wartości. Zawartość pionowa wody opadowej wyniesie około 20 mm. Zwłaszcza na krańcach południowo-wschodnich wystąpi niski poziom kondensacji.

Modele numeryczne uwzględniają ryzyko burz, na ogół w formie pojedynczych komórek, bądź niewielkich struktur wielokomórkowych o słabym stopniu zorganizowania. Prawdopodobny jest także grad o średnicy od 0,5 cm do 1,5 cm.

Istnieje ryzyko powstanie trąby lądowej niezwiązanej z działalnością mezocyklonu. Sprzyjać może temu wilgotny profil troposfery, zwłaszcza w dolnych warstwach, ale także niski poziom kondensacji i słabe ścinania wiatru.

Pierwsze chmury burzowe powinny rozwinąć się w okolicach godzin południowych, ale główna aktywność burzowa przypadnie na popołudnie. Przemieszczać mają się zgodnie z przepływem sterującym ze wschodu na południowy-zachód. Zaniknąć powinny pod wieczór.

Prognoza Polscy Łowcy Burz Skywarn Polska w okresie od 6 UTC 30.04.2019 r. do 1.05.2019 r. godzina 6 UTC

Obszar burz prognozowany przez ESTOFEX

Więcej o pogodzie we wtorek przeczytacie poniżej