Gwałtowne burze dziś nad Polską. Wystąpią podtopienia, grad do 2 cm i wiatr do 65 km/h. Gdzie jest burza, 14.06.2023?

Gwałtowne burze dziś nad Polską. Wystąpią miejscami podtopienia, spodziewane opady gradu o średnicy do około 2 cm i wiatr w porywach do 65 km/h. Sprawdzamy, gdzie możliwe są burze.

Gwałtowne burze możliwe są dziś w drugiej części na obszarze Polski

W polu przyziemnym pozostaje pod wpływem wyżu znad Skandynawii. Na południu Europy dominują ośrodki niżowe. Natomiast nad samą Polską zaznacza się niż górny, który w środkowej troposferze wyrażony jest jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw wzrośnie w ciągu dnia chwiejność termodynamiczna, doprowadzając do rozwoju chmur Cb już od godzin około południowych. Masa zalegająca w naszej części Starego Kontynentu jest dość chłodna jak na czerwiec, lecz i tak utworzą się w niej burze. Przepływ mas powietrza okaże się słaby, dlatego komórki burzowe nie będą przemieszczać się z dużą prędkością.

Prognoza sytuacji barycznej na 14.06.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

gwałtowne burze dziś nad Polską
Niż górny nie jest widoczny w polu przyziemnym, ale w decydujący sposób wpływa na pogodę przy ziemi nad Polską od początku tygodnia. Dziś możliwe są lokalnie gwałtowne burze

Groźne burze dziś nad Polską. Zalania, gradobicia i silny wiatr do 65 km/h

Chwiejność termodynamiczna nie przekroczyć dziś 500-1100 J/kg. Wilgotny profil troposfery i stromy gradient temperatury, sprzyjać ma dziś tworzeniu się mocno uwodnionych chmur burzowych. W burzach możliwe są opady gradu do 1-2 cm, punktowo ulewy do 30-45 mm, powodując podtopienia. Silne burze mogą lokalnie spowodować podtopienia. Prędkość wiatru w zasięgu konwekcji nie powinna być większa niż 50-65 km/h. Najgroźniejszych ośrodków konwekcyjnych spodziewamy się na południowym wschodzie. Najsilniejsze wystąpią w godzinach popołudniowych oraz wieczornych, gdy to chwiejność termodynamiczna i procesy wspomagające konwekcje okażą się najsilniejsze. Nie można wykluczyć, że pojedyncze, ale wolno przemieszczające się burze doprowadzą punktowo do większych zalań, a nawet niezbyt rozległych powodzi błyskawicznych w obszarach silnie zurbanizowanych. Istnieje ryzyko pojawienia się zalążków trąb lądowych z uwagi na wilgotny profil troposfery i nisko położony poziom kondensacji chmur.

Zobacz też: Afrykański żar uderzy w Polskę. Prognozy widzą upał do 34 stopni. Już niedługo zrobi się bardzo gorąco

Odcięty niż górny widoczny w środkowej troposferze nad Polską, wyrażony jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu – prognoza na 14 czerwca 2023, 12Z według modelu GFS

gwałtowne burze dziś nad Polską
Niż odcięty nad Polską, możliwe gwałtowne burze w środę

Gwałtowne burze będą zanikać wieczorem i w pierwszej części nocy

Spodziewamy się, że burze będą rozwijać się na wschodzie i miejscami w centrum kraju, szczególnie w pierwszej połowie nocy. Początkowo w zasięgu konwekcji wysokość opadów do 10-20 mm i porywy wiatru 40-55 km/h. Późnym wieczorem i w pierwszej części nocy możliwy drobny grad, ale po zachodzie słońca szybko spadać ma potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk towarzyszących konwekcji. Z uwagi na dużą lokalność burz, zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań.

Gwałtowne burze już dziś

Prognoza burzowa na 14 czerwca 2023 – 09:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce według IMGW-PIB

silne burze nad Polską
Gwałtowne burze możliwe dziś lokalnie na południu i południowym wschodzie

Prognoza burzowa na noc ze środy na czwartek według IMGW-PIB dla Polski

groźna pogoda w Polsce
Groźna pogoda w Polsce dziś, możliwe gwałtowne burze

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl