Gwałtowne burze już nad Polską. Możliwe zalania i szkody wiatrowe oraz grad

Wtorek jest kolejnym dniem z burzami w Polsce. Szczególnie gwałtowne burze przechodzą obecnie na Podlasiu, w rejonie takich miejscowości jak Łomża, Grajewo, grzmi również w okolicach Zambrowa. Zjawiska burzowe obserwowane są także na Mazowszu, ale także Ziemi Łódzkiej. Grzmi również na Warmii oraz Mazurach. W kolejnych godzinach prognozowany jest wzrost aktywności burzowej na wschodzie i południu Polski.

Dzisiaj Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Sięgać będzie nas południkowo ułożona zatoka niżowa związana z niżem znad Ukrainy. Dodatkowo w jej obrębie przemieszczać będzie front chłodny oddzielający dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Przed frontem zalegać ma jeszcze powietrze zwrotnikowe, tuż za nim nieco chłodniejsze i bardziej stabilne polarnomorskie z północy Starego Kontynentu. Front chłodny schodzić ma z północy na południe z niewielkim odchyleniem na południowy – zachód i  spowoduje zmianę warunków pogodowych.

Wtorkowa konwekcja może być zdecydowanie lepiej zorganizowana niż wczoraj. Spodziewane aą superkomórki burzowe, struktury wielokomórkowe i silne burze pulsacyjne. Ich inicjacja zachodzić ma wewnątrzmasy zwrotnikowej. Zarówno na przedpolu frontu chłodnego, jak i tez na przedfrontowej konwergencji wiatru dolnego. Szczególnie groźne burze są spodziewane popołudniu na południu i południowym – wschodzie. Silna konwekcja jest możliwa także we wschodniej połowie Polski.

Podstawowym zagrożeniem ze strony dzisiejszych burz są ulewne opady deszczu, co przy dużej wodności atmosfery i stosunkowo niewielkiej prędkości przemieszczania może prowadzić do podtopień, ale niewykluczone są nawet powodzie błyskawiczne.

Oprócz tego najsilniejsze burze mogą generować opady gradu o średnicy od 1 cm do 4 cm. Skrajna wartość jest prawdopodobna przy silnych burzach superkomórkowych.

Oprócz tego prawdopodobne jest schodzenie silnych prądów zastępujących, które mogą rozpędzić się nawet do 100 km/h, prowadząc do punktowych, ale dotkliwych szkód.

Wieczorem oraz w nocy burzowa aura powinna ograniczyć się zwłaszcza do południowej części Polski. Przesuwający się na południe front chłodny spowoduje istotną zmianę warunków pogodowych i wyparcie gorącej, wilgotnej oraz niestabilnej masy powietrza.


Dane z detekcji wyładowań w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD, IMGW-PIB, produkt CMAX

IMGW-PIB

W kolejnych godzinach spodziewany jest istotny wzrost aktywności burzowej, dlatego zalecamy śledzić bieżące dane radarowe i detektory wyładowań, jakie są dostępne poniżej