Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowne burze mkną już przez Polskę. Niebezpieczna pogoda w kolejnych godzinach. Gdzie jest burza, 21.06.2023 r.

pogoda w lipcu 2021


Gwałtowne burze przesuwają się już przez Polskę. Niebezpieczna pogoda w pierwszy dzień lata. Nowa pora roku na półkuli północnej rozpocznie się dokładnie o 16:58 według czasu środkowoeuropejskiego.

Gwałtowne burze w wielu regionach Polski

Burze pojawiły się miejscami w zachodniej części naszego kraju już w godzinach porannych. Aczkolwiek kulminacyjne natężenie towarzyszących im zjawisk prognozujemy na godziny około i popołudniowe. W centralnym pasie kraju, głównie od Wybrzeża Wschodniego, po Małopolskę, Śląsk i Dolny Śląsk modele prognozują wysokość opadów w burzach od 20 mm do 40 mm, lokalnie około 60 mm. Dodatkowo konwekcyjne porywy wiatru mogą osiągać prędkość około 75 km/h, lokalnie nawet do 90 km/h. Możliwe opady gradu do 3-4 cm. Szczególnie w woj. zachodniopomorskim i lubuskim oraz w godzinach popołudniowych lub wieczornych w Bieszczadach natężenie opadów nie powinno przekraczać 30-35 mm, natomiast porywy 70 km/h. Niewykluczone są dziś lokalne trąby powietrzne. Rozwój burz zachodzić ma w zasięgu występowania stref zbieżności wiatru wewnątrz zatoki niżowej oraz wymuszanie quasigeostroficzne wznoszenia.

Niewykluczone są zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też klastry wielokomórkowe, które przybiorą nawet postać mezoskalowych układów konwekcyjnych. Niektóre z burz mogą wykazywać w czasie obserwacji naocznych i radarowych cechy charakterystyczne dla superkomórek burzowych.

Burze zanotowane dziś do godzin porannych przez sieć detektorów wyładowań Blitzortung

burze nad Polską dziś
Burze dziś w wielu regionach

Upał i silne burze w kraju

Dziś panować ma na przeważającym obszarze Polski niżowa pogoda. Tylko na wschodzie zaznaczy się początkowo klin wyżu. Modele numeryczne prognozują na wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, przejściowo duże i lokalnie przelotny deszcz. Natomiast na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Możliwe opady deszczu i lokalnie burze, miejscami z gradem do 3-4 cm. W czasie burz opady od 25 mm do 40 mm, punktowo możliwe opady do 60 mm, prowadząc do podtopień i zalań. Głównie terenów mocniej zurbanizowanych. Na termometrach dziś w najcieplejszym momencie dnia od 26°C, 28°C na wschodzie do 30°C, 33°C na pozostałym obszarze kraju, nad morzem  24°C, 27°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 90 km/h.

Prognoza burzowa na 21 czerwca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

groźne burze, 21 czerwca 2023 r.
Burze, 21 czerwca 2023 r. w wielu regionach Polski

Burze okażą się lokalnie silne

Modele prognozują w środę najsilniejsze burze popołudniu i wieczorem, kiedy to nadal towarzyszyć im mogą opady deszczu do 20-50 mm, porywy wiatru do 80-90 km/h oraz opady gradu o średnicy do 2-4 cm. Z biegiem godzin strefa korzystnych warunków do rozwoju i utrzymania burz przesuwać ma się ku centrum i wschodniej części Polski. Obserwuj na bieżąco radary i detektory wyładowań online.

Prognoza burzowa na 21 czerwca 2023 r. według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

burzowa prognoza dla Polski
Prognoza burzowa dla Europy od ESSL na 21 czerwca 2023 r. – ważna jest aż 24h

Dynamiczna pogoda i możliwe opady gradu w kraju

Prawdopodobnie w drugiej części nocy z 21/22 czerwca 2023 r. na sporym obszarze Polski mają zanikać. Jednak nie można wykluczyć ich w centrum oraz na wschodzie kraju. Spodziewamy się, że nocna konwekcja będzie mniej intensywna niż w ciągu dni, ale aktywność elektryczna może być miejscami podwyższona. Szacuje się, że w drugiej połowie nocy wysokość opadów w burzach sięgnie 10-25 mm, porywy wiatru do 65 km/h, możliwy niewielki grad.

Zobacz też: Ponad 46 stopni. Ludzie mają dość. 

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne burze dziś nad Polską
Gwałtowne burze, 21 czerwca 2023 r.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz