Gwałtowne burze mkną przez Polskę. Silne ulewy i grad. Niż Dawid psuje pogodę

Gwałtowne burze pojawiły się dziś nad Polską. Niż Dawid psuje warunki pogodowe w kraju. Burze formują się głównie na zbieżności wiatru przedfrontowej oraz lokalnych strefach konwergencji.

Gwałtowne burze przynoszą dziś obfite opady nad Polską

Zgodnie z prognozami nasz kraj znalazł się w zasięgu rozległej zatoki niżowej, która rozciąga się znad Europy Północnej aż po basen Morza Śródziemnego. Dociera do naszego kraju wilgotna i chwiejna masa powietrza, w jakiej z powodzeniem tworzą się dziś chmury burzowe, które są zdolne do przynoszenia obfitych opadów burzowych, drobnego gradu i silne porywy wiatru do 60-70 km/h. Burze formują się głównie na przedfrontowej zbieżności wiatru.

Najwięcej burz obserwujemy dziś w pasie dzielnic południowych. Najbardziej stabilne warunki pogodowe panują we wtorek na wschodzie oraz w centrum Polski. Więcej chmur jest za to na północy, lecz zjawiska burzowe tam nie występują

Już dziś o poranku na krańcach południowo-zachodnich kraju pojawiły się pierwsze burze nasuwające się znad obszaru Niemiec i Czech. Burze te okazały się krótkotrwałe i nie towarzyszyły im intensywne zjawiska. Jednak kolejnych godzinach aktywność burzowa zaczęła stopniowo rosnąć. Podstawowym zagrożeniem były intensywne opady deszczu, jakie są dziś głównym zagrożeniem w trakcie burz.

W godzinach około południowych na południu Opolszczyzny i w rejonie Beskidu Zachodniego obserwowane są burze. Zjawiskom burzowym towarzyszą przeważnie opady deszczu o natężeniu 5-10 mm/h. Jednak kolejnych godzinach aktywność burzowa zaczęła stopniowo rosnąć. Dodatkowo w trakcie popołudniowych burz może spaść do 20-35 mm deszczu oraz porywy wiatru do 60 km/h. Lokalnie padał niewielki grad.

Gwałtowne burze nad Polską. Wyładowania atmosferyczne zanotowane w minionych 15 godzinach na obszarze Polski

gwałtowne burze nad Polską
Gwałtowne burze, 23 maja 2023 r. w Polsce

Drobny grad, silne porywy wiatru i intensywne opady burzowe

Po godzinie 16 we wtorek, zjawiska o charakterze burzowym przechodziły południem Małopolski (zwłaszcza południe od Limanowej), jak i też Dolny Śląsku (w rejonie Lubina). Obserwowane są obfite opady deszczu, najbardziej intensywne w przypadku burz w Małopolsce – lokalnie może spaść tutaj do 10-25 mm/h. Prawdopodobieństwo opadów gradu nie jest wysoka, porywy wiatru w zasięgu konwekcji nie mają przekraczać 60-65 km/h.

Zobacz też: Wichura z wiatrem ponad 250 km/h uderzy jeszcze maju. Tajfun Mawar przyniesie ulewy 300-700 litrów wody na metr

Spodziewamy się, że najbliższych godzinach burze nadal rozwijać mają się na południu kraju, szczególnie w Małopolsce oraz południu woj. śląskiego. Ponadto w trakcie ich przechodzenia spadnie do 10-20 mm/h, porywy wiatru osiągać będą do 60-65 km/h, punktowo możliwy jest drobny grad.

Z danych telemetrycznych wynika, że najsilniejsze opady pochodzenia burzowego zaobserwowano jak do tej pory na południu województwa śląskiego. Spadło tam nawet 25-30 mm deszczu. Dlatego w kolejnych godzinach na tym obszarze możliwe są kolejne komórki burzowe, a opady skumulowane mogą sięgać (nawet do 40-50 mm). Śledź na bieżąco dane radarowe i detektory wyładowań.

Dodatkowo w ciągu minionej godziny zaobserwowano wyładowania atmosferyczne na Ziemi Lubuskiej, w okolicach Zielonej Góry i na Dolnym Śląsku. Pod wieczór obserwowany ma być spadek aktywności burzowej.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl