Gwałtowne burze nadchodzą do Polski. Superkomórki burzowe, tornada i powodzie błyskawiczne

Gwałtowne burze utworzą się nad Polską. Superkomórki burzowe, układy wielokomórkowe, nawet bow echo, niewykluczone lokalne powodzie błyskawiczne.

Silne burze możliwe najbliższej nocy w nocy

W piątek nasza część Europy jest w zasięgu układów niżowych znad południowych oraz zachodnich obszarów Starego Kontynentu. Dodatkowo w trakcie dnia w napływającym umiarkowanie ciepłym powietrzu polarno-morskim, tworzyć mają się przelotne opady deszczu i burze zwłaszcza na północy, przelotnie popadało także na południowym wschodzie. Aczkolwiek w godzinach nocnych od południa zacznie wkraczać strefa ciepłego frontu atmosferycznego związana z niżem znad południowej Europy, miejscami w dzielnicach południowych oraz częściowo wschodnich, przynosząc intensywne opady konwekcyjne oraz wielkoskalowe i lokalne burze doprowadzające do podtopień oraz zalań.

Prognoza burzowa na 4 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne burze w Polsce
Burze dziś występowały na Pomorzu, kolejne spodziewane są na noc z piątku na sobotę

Piątek przynosi w drugiej części dnia i wieczorem zachmurzenie umiarkowane i duże. Jednak gdzieniegdzie konwekcyjne opady deszczu, szczególnie na północnym zachodzie. Temperatura maksymalna dziś na zachodzie i południu od 21°C do 25°C, na wschodzie od 24°C do 26°C. Niższe wartości nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat około 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. W burzach porywy wiatru do 75 km/h.

Prognoza burzowa ważna do 5 sierpnia 2023 r., 06 UTC według ESSL

silne burze w nocy
Gwałtowne burze możliwe zwłaszcza w nocy

Niżowa pogoda i gwałtowne burze

Najbliższa noc przyniesie na północy kraju zachmurzenie umiarkowane i gdzieniegdzie przelotny deszcz. Natomiast pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opadami deszczu oraz głównie na południowym wschodzie i wschodzie z burzami. Szczególnie aktywnymi w drugiej części nocy i nad ranem w sobotę. Miejscami grad. Dodatkowo na krańcach południowych opady o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prawdopodobna wysokość opadów w burzach od 15 mm do 25 mm, jednak w burzach do 40-45 mm, prowadząc do podtopień i zalań. Co więcej na północy miejscami utworzyć może się krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od 11°C na Pomorzu do 17°C na południu. Wiatr słaby  umiarkowany, z kierunków północnych, tylko nad morzem z zachodnich. W burzach porywy wiatru do 80 km/h, w górach do 60 km/h i wzrastające nad ranem w Karpatach do 75 km/h.

Zobacz też: Bomba wody nad Polską. Ulewy potrwają kilkadziesiąt godzin. Spadnie 100-140 mm deszczu na metr. Dramatyczne prognozy

Gwałtowne burze możliwe w nocy. Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne burze nad Polską
Gwałtowne burze możliwe zwłaszcza w drugiej części nocy

Prognozy modeli wskazują, że od Lubelszczyzny po Małopolskę i Podkarpacie spodziewane są silne opady deszczu, miejscami do 35 mm, którym towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h. Intensywność opadów będzie wzrastać z biegiem nocy. Lokalnie zwłaszcza, początkowo możliwe ryzyko trąb powietrznych na południowym wschodzie – wspominają synoptycy IMGW-PIB.

Jeszcze groźniejsze są prognozy modeli na sobotę i niedzielę, kiedy to padać może duży grad, wystąpić mają lokalne powodzie błyskawiczne, a w sprzyjających warunkach 2-3 przypadki mezocyklonicznych trąb powietrznych. Jutro podamy bardziej precyzyjne prognozy pogody.

Fanipogody.pl