Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silne burze szaleją już nad Polską. MCS mknie przez nasz kraj. Podtopienia, opady gradu i silny wiatrSilne burze już przechodzą nad Polską. MCS przechodzi przez nasz kraj, lecz nie jest to dobrze zorganizowana struktura konwekcyjna. Występować mogą obfite opady burzowe, które z powodu dużej intensywności powinny prowadzić do miejscowych podtopień.

Silne zjawiska burzowe nad Polską

Dziś Polska znajduje się pod wpływem ośrodków niżowych znad Bałkanów, jakie sprowadzają pochmurną aurę oraz opady deszczu, ale także lokalne burze. Docierają ciepłe i chłodne masy powietrza w zależności od części Polski. Najwyższe wartości będą dziś notowane na wschodzie, południowym wschodzie, natomiast najchłodniej na zachodzie w zasięgu opadów wielkoskalowych.

Sytuacja baryczna na 5 sierpnia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

gwałtowne burze dziś nad Polską
Silne burze w kraju, ale najgroźniejsze wystąpią dziś w drugiej części dnia

Dynamiczna pogoda w weekend. Gwałtowne zjawiska burzowe nad Polską

Przez całą noc nad południową częścią naszego kraju obserwujemy występowanie burz. Główna aktywność burzowa obejmuje województwo małopolskie i podkarpackie, ale burze pojawiły się również w głębi Polski, obejmując wschodnią część lubelskiego. W kolejnych godzinach przewidujemy wzrost aktywności burzowej.

Zobacz też: Groźna wichura pojawi się Polsce. Wiatr do 115 km/h. Możliwe zniszczenia i szkody wiatrowe

Gwałtowne burze na południu, 5 sierpnia 2023 r. Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych od 3:15 do 5:15 czasu lokalnego

silne burze w kraju
Silne burze w kraju, zwłaszcza w Małopolsce

Już w pierwszej połowie nocy z piątku na sobotę znad Słowacji i Węgier nasuwała się strefa burzowa. Według zdjęć satelitarnych i zobrazowań radarowych widoczne były struktury wielokomórkowe. Podstawowym zagrożeniem ze strony obecnego rano układu MCS są liczne wyładowania atmosferyczne i obfite opady burzowe, których wysokość może sięgać 40-50 mm, powodując podtopienia i zalania. Tuż przed czołem mezoskalowego układu konwekcyjnego, tworzą się kolejne komórki burzowe na tzw. granicy odpływu chłodnego powietrza z systemu burzowego.

Gwałtowne burze nad południową Polską, 5 sierpnia 2023 o poranku

gwałtowne burze w kraju
Silne burze o poranku

Na skutek przechodzenia nad jednym obszarem kilku ośrodków burzowych, może dochodzić do skumulowanych sum opadowych w krótkim czasie, co w konsekwencji może skutkować podtopieniami i zalaniami w województwach południowych. Z najsilniejszych burz możliwe są porywy wiatru, które sięgną 70-80 km/h.

https://youtu.be/dYHqz_yY0QQ
Gwałtowne burze w kraju

Gwałtowne burze nad Polską. Dane radarowe z sieci POLRAD, które ukazują układ MCS nad Polską i komórki burzowe na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie

gwałtowne burze dziś nad krajem
Silne burze nad Polską

Zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, większość burz przemieszcza się na północ, obejmując w kolejnych godzinach następujące województwa: świętokrzyskie, lubelskie, mazowieckie oraz łódzkie.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz