Silne burze już przechodzą nad Polską. MCS przechodzi przez nasz kraj, lecz nie jest to dobrze zorganizowana struktura konwekcyjna. Występować mogą obfite opady burzowe, które z powodu dużej intensywności powinny prowadzić do miejscowych podtopień.
Silne zjawiska burzowe nad Polską
Dziś Polska znajduje się pod wpływem ośrodków niżowych znad Bałkanów, jakie sprowadzają pochmurną aurę oraz opady deszczu, ale także lokalne burze. Docierają ciepłe i chłodne masy powietrza w zależności od części Polski. Najwyższe wartości będą dziś notowane na wschodzie, południowym wschodzie, natomiast najchłodniej na zachodzie w zasięgu opadów wielkoskalowych.
Sytuacja baryczna na 5 sierpnia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Dynamiczna pogoda w weekend. Gwałtowne zjawiska burzowe nad Polską
Przez całą noc nad południową częścią naszego kraju obserwujemy występowanie burz. Główna aktywność burzowa obejmuje województwo małopolskie i podkarpackie, ale burze pojawiły się również w głębi Polski, obejmując wschodnią część lubelskiego. W kolejnych godzinach przewidujemy wzrost aktywności burzowej.
Zobacz też: Groźna wichura pojawi się Polsce. Wiatr do 115 km/h. Możliwe zniszczenia i szkody wiatrowe
Gwałtowne burze na południu, 5 sierpnia 2023 r. Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych od 3:15 do 5:15 czasu lokalnego

Już w pierwszej połowie nocy z piątku na sobotę znad Słowacji i Węgier nasuwała się strefa burzowa. Według zdjęć satelitarnych i zobrazowań radarowych widoczne były struktury wielokomórkowe. Podstawowym zagrożeniem ze strony obecnego rano układu MCS są liczne wyładowania atmosferyczne i obfite opady burzowe, których wysokość może sięgać 40-50 mm, powodując podtopienia i zalania. Tuż przed czołem mezoskalowego układu konwekcyjnego, tworzą się kolejne komórki burzowe na tzw. granicy odpływu chłodnego powietrza z systemu burzowego.
Gwałtowne burze nad południową Polską, 5 sierpnia 2023 o poranku

Na skutek przechodzenia nad jednym obszarem kilku ośrodków burzowych, może dochodzić do skumulowanych sum opadowych w krótkim czasie, co w konsekwencji może skutkować podtopieniami i zalaniami w województwach południowych. Z najsilniejszych burz możliwe są porywy wiatru, które sięgną 70-80 km/h.
Gwałtowne burze nad Polską. Dane radarowe z sieci POLRAD, które ukazują układ MCS nad Polską i komórki burzowe na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie

Zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, większość burz przemieszcza się na północ, obejmując w kolejnych godzinach następujące województwa: świętokrzyskie, lubelskie, mazowieckie oraz łódzkie.
Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC