Gwałtowne burze nie ustąpią w kolejnych dniach. Środa i czwartek z dynamiczną i groźną pogoda w kraju. Najgroźniejsze zjawiska konwekcyjne wystąpią pojutrze.
We wtorek północna część Polski pozostanie na południowych obrzeżach układu niżowego z centrum ulokowanym nad wodami Morza Północnego. Jednak pozostały obszar Polski, w tym głównie województwa południowe i środkowe dostaną się pod wpływ stabilnego ośrodka wyżowego znad Europy Środkowej. Dociera do nas suchsze i chłodniejsze powietrze polarno-morskiego z zachodu, jakie przyniesie na ogół stabilny przebieg warunków atmosferycznych z licznymi rozpogodzeniami. Lokalne, przelotne opady deszczu i słabe burze możliwe są tylko w rejonach północnych.
Burzowa okazała się ubiegła doba na północy, północnym zachodzie oraz w centrum. Najsilniejsze burze przeszły jednak południem, południowym wschodem i wschodem Polski.
Burze w ciągu minionych 24 godzin na obszarze Polski – suma wyładowań CG+IC zarejestrowana przez system PERUN

Obfite opady burzowe w niektórych rejonach Polski prowadziły do wystąpienia podtopień, zalań, a nawet lokalnych powodzi błyskawicznych. Największe sumy opadowe wystąpiły na południu i południowym wschodzie w czasie ubiegłej doby.
Opad całkowity zmierzony przez RainGRS – suma za minione 24 h dla Polski

Dziś jedynie słabe burze możliwe na północy i północnym wschodzie
We wtorek burze prawdopodobne są tylko na krańcach północnych i północno wschodnich naszego kraju, gdzie docierać będzie nieco chłodniejsza i niestabilna masa powietrza. Chmury burzowe mogą tworzyć się lokalnie i dość szybko mają przemieszczać się z zachodu na wschód. Prognozy NWP wskazują, że największa szansa na rozwój burz będzie w drugiej połowie dnia. Zjawiska w czasie burz nie będą intensywne względem ubiegłej doby . Opady deszczu nie powinny przekraczać 10 mm, a porywy wiatru 60 km/h. Lokalnie możliwe są opady drobnego gradu.
Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

Słabe burze możliwe są w czasie nadchodzącej nocy na wybrzeżu. Nie będą im towarzyszyć gwałtowne zjawiska. Opady deszczu nie będą przekraczać 5 mm, lokalnie 10 mm, a porywy wiatru 55 km/h.
Prognoza burzowa na wtorek (IMGW-PIB) dla Polski

Prognoza burzowa na noc 18-19 lipca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

Dynamiczna pogoda w Polsce, możliwe gwałtowne burze
Jutro na południu rozwój burz związany będzie z przechodzeniem płytkiego niżu i pofalowanego frontu atmosferycznego. Najgwałtowniejszych burz spodziewamy się na obszarze 1a, gdzie towarzyszyć im mogą opady deszczu do 20 mm, punktowo do 25 mm, porywy wiatru osiągać mogą do 75 km/h, lokalnie możliwe są opady gradu. Na pozostałym obszarze „1” zjawiska będą słabsze – opady deszczu do 10-15 mm, porywy wiatru do 65 km/h, punktowo nie można wykluczyć niewielkiego gradu.
Obszar 2 – na północnym zachodzie w chłodniejszym powietrzu miejscami rozwijać się będzie konwekcja, na ogół przynosząca przelotne opady deszczu. Punktowo możliwe są słabe burze, w trakcie których spaść może do 5 mm deszczu i możliwe są porywy wiatru do 50 km/h – informuje IMGW-PIB w prognozie.

Prognoza burzowa ESSL na środę dla Europy i obszarów przyległych

Intensywniejsze zjawiska burzowe w kraju
Prognozy wskazują, że w czwartek na jeszcze większym obszarze Polski pojawią się silniejsze burze, które obejmą najprawdopodobniej większe terytorium naszego kraju. Niewykluczone są układy wielokomórkowe, formacje liniowe i superkomórki burzowe, ale na bardziej precyzyjne prognozy burzowe musimy poczekać.
Gwałtowne burze lokalnie w czwartek. Prognoza wstępna chwiejności termodynamicznej na 20 lipca 2023 – 12 UTC dla Polski i obszarów przyległych według modelu ARPEGE

Prognoza wstępna burzowa na czwartek (IMGW-PIB) dla Polski

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego Wam nie umknęło.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC