Gwałtowne burze możliwe nad Polską. Prawdopodobne zalania, gradobicia i liczne wyładowania atmosferyczne

Gwałtowne burze prawdopodobne nad Polską. Możliwe zalania, gradobicia i liczne wyładowania atmosferyczne.

Gwałtowne burze dziś możliwe nad Polską

W środę aurę kształtuje niż Maya, który znad Morza Północnego przesunął się nad południową Skandynawię. Od dzielnic centralnych naszego kraju na wschód przesuwa się pofalowany front atmosferyczny, na którym dojść może do kolejnych zafalowań. Inicjatorem konwekcji we wschodniej połowie kraju okaże się głównie przedfrontowa strefa konwergencji wiatru, która ułożona będzie południkowo. Dlatego też głównie na strefie zbieżności wiatru przed frontem pojawić może się najwięcej gwałtownych burz.

Sytuacja synoptyczna na 8.06.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

gwałtowne burze polska

Zagrożeniem w czasie ich przechodzenia opady nawalne, grad i liczne wyładowania

Dziś burze najbardziej prawdopodobne są w południowej i wschodniej części Polski. Na tym obszarze zaznaczy się przedfrontowa linia zbieżności wiatru oraz zafalowany front chłodny. Główna inicjacja konwekcji zajdzie dziś na konwergencji wiatru. Burze miejscami będą gwałtowne, lecz charakteryzować mogą się dużą lokalnością.

Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza wyniesie do 35-40 mm. Dlatego też głównym zagrożeniem okażą się ulewne opady deszczu, które prowadzić mogą do podtopień. W czasie burz możliwe są opady gradu o średnicy do 2-3,5 cm, lokalnie wiatr do 70-95 km/h. Nie można wykluczyć, że w połączeniu z podwyższoną zawartością wilgoci, dojdzie do rozwoju lokalnych zalążków trąb powietrznych. Istnieje pewne prawdopodobieństwo rozwoju superkomórek burzowych.

Prognoza burzowa na środę od IMGW-PIB

Początkowo konwekcja przybierze postać pojedynczych komórek burzowych, miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe. Możliwe jest przechodzenie kilku ośrodków burzowych nad jednym obszarem. Co może spowodować znaczne akumulacje opadów powyżej 30-40 mm, co może prowadzić do podtopień.

Prognoza gwałtownych burz na środę i noc ze środy na czwartek od Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Na skutek dynamicznych wymuszeń ruchów konwekcyjnych, burz najwięcej powinno być we wschodniej połowie kraju. Natomiast na południu i częściowo wschodzie warunki do rozwoju burz będą w drugiej części dnia oraz w nocy ze środy na czwartek.

Z uwagi na dużą lokalność i znaczną nieprzewidywalność zjawisk burzowych, zalecamy śledzić gwałtowne burze na zobrazowaniach radarowych, detektorach wyładowań i zdjęciach satelitarnych. Pozwala nam to lepiej zorientować się, czy w naszym obszarze tworzą się lub zbliżają się komórki burzowe, które w czerwcu każdego roku powodują duże szkody. Dlatego też można je śledzić online.