Gwałtowne burze uderzą już dziś i przerwą upał. Gradobicia, zalania i szkody wiatrowe w Polsce. Gdzie jest burza, 5.08.2022?

Gwałtowne burze wystąpią już dziś. Spodziewane gradobicia, lokalne zalania i szkody wiatrowe w Polsce. Sprawdzamy, gdzie możliwe są burze, 5 sierpnia 2022.

Gwałtowne burze mogą spowodować duże szkody wieczorem i w pierwszej części nocy na obszarze Polski

Prognozy numeryczne sugerują, że dziś w drugiej części dnia i wieczorem są szanse na gwałtowne burze. Groźna pogoda się we znaki również w nocy z piątku na sobotę.

W piątek warunki pogodowe kształtują dwa układy baryczne. Wyż znad Rosji oraz niż z centrum nad Morzem Norweskim. Z zachodu na wschód przesuwa się zatoka niżowa, w której położony jest front chłodny. W obrębie frontu, dojdzie do zafalowania, co spowoduje rozwój płytkiego niżu. Do naszej części Europy dociera jeszcze gorące, wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Na przedpolu frontu chłodnego, dojdzie do większej akumulacji wilgoci, co powinno doprowadzić do rozwoju burz. Chwiejność termodynamiczna okaże się umiarkowana oraz silna. Przed frontem zalega powietrze o cechach zwrotnikowych, natomiast tuż za nim chłodniejsze polarnomorskie o około 10 stopni. Strefa frontowa ma dość szybko wypierać rozgrzaną masę powietrza z południa.

Najgroźniejsze burze późnym popołudniem i wieczorem na przedpolu chłodnego frontu

Prognozy sugerują, że na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego, dojdzie do rozwoju chwiejności termodynamicznej. Rozwój burz jest prognozowany szczególnie w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. Nasilony przepływ mas powietrza, przełoży się na podwyższone pionowe uskoki wiatru, co finalnie spowoduje wystąpienie umiarkowanych i dużych uskoków wiatru. W takiej sytuacji konwekcja powinna być lepiej zorganizowana i bardziej długotrwała.

Gwałtowne burze z powodu nasunięcia się linii zbieżności i frontu. Sytuacja synoptyczna, 5.08.2022, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

Gwałtowne burze uderzą już dziś i przerwą upał. Gradobicia, zalania i szkody wiatrowe w Polsce. Gdzie jest burza, 5.08.2022?

Istotne hamowanie konwekcji przez większą część piątkowego dnia w Polsce. Gwałtowne burze dopiero pod koniec dnia

Przez większą część dnia nie będzie warunków do wystąpienia burz. Spowodowane będzie to dużym niedosytem wilgotności, wysoko położonym poziomem kondensacji chmur na poziomie 2-3 km n.p.g. Wygląda więc na to, że przez większą część dnia występować ma istotne hamowanie konwekcji. Jednak w godzinach późno popołudniowych i wieczornych, wzrośnie zagrożenie ze strony groźnych zjawisk pogodowych, gdy dojdzie do rozwoju gwałtownych burz. Przy obecności suchych warstw, mamy szanse na lokalne, ale bardzo silne uderzenia prądów zstępujących, które mogą przekraczać 80-110 km/h, powodując lokalne szkody.

Gwałtowne burze dziś i w nocy. Prognoza burzowa na piątek i noc z piątku na sobotę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Gwałtowne burze. Superkomórki burzowe, a nawet mezoskalowy układ konwekcyjny nad Polską

Modele pogodowe jasno sygnalizują, że przez większą część dnia wystąpi istotne hamowanie pionowych ruchów konwekcyjnych. W strefach zbieżności na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego, dojdzie do większej akumulacji wilgoci późnym popołudniem i wieczorem. Pod wpływem wymuszenia ruchów wstępujących rozwiną się groźne burze.

W początkowej fazie, w godzinach późno popołudniowych uformują się izolowane komórki burzowe, które mogą przybrać formę superkomórek burzowych, a miejscami również klastrów wielokomórkowych. Inicjacja burz rozpocznie się na obszarze Niemiec, następnie struktury konwekcyjne zaczną wkraczać do zachodniej połowy kraju. Jest ryzyko, że uformuje się niewielki mezoskalowy układ konwekcyjny z wbudowaną linią szkwału. Burz nad Polską powinno być najwięcej w godzinach późno wieczornych oraz w pierwszej części nocy. W naszej części Europy, mogą utworzyć się superkomórki burzowe, jak i też 1-2 układy MCS. Porywy wiatru w zasięgu burz powinny sięgnąć 70-100 km/h, a punktowo nawet przekraczając 110 km/h. W takiej sytuacji lokalne wiatrołomy, szkody w zabudowie są bardzo prawdopodobne. Położenie opadów i burz online.

Gwałtowne burze, 5 sierpnia 2022. Prognoza burzowa na piątek (IMGW-PIB)

Groźne burze w piątek, 5 sierpnia 2022

Burze superkomórkowe w dzisiejszych warunkach nieść mogą opady gradu o średnicy 3-5 cm i porywy wiatru przekraczające 100 km/h. Wysokość opadów w burzach może przekroczyć 30-40 mm w krótkim czasie, ale silny przepływ ograniczy ryzyko większych podtopień, chociaż lokalnych zalań nie można całkowicie wykluczyć.

Gwałtowne burze. Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

groźne burze
Gwałtowne burze w nocy

Najsilniejsze zjawiska wystąpią późnym popołudniem, wieczorem oraz w pierwszej części nocy z piątku na sobotę. W drugiej części nocy strefa burz przemieści się na wschód, w stronę Pomorza Wschodniego i centralnych części kraju. Ryzyko gwałtownych zjawisk atmosferycznych znacznie spadnie, choć nadal nie wyklucza się lokalnych uderzeń silnego wiatru o prędkości w porywach do ok. 80 km/h. Nad ranem strefa burz dojdzie do Mazur i być może zaznaczy się także na Mazowszu i Górnym Śląsku. Z uwagi na prognozowane przez modele numeryczne dość niskie wartości CAPE i niepewności dotyczące trybu i miejsc rozwoju burz, na obszarach o największym prawdopodobieństwie wystąpienia silnych zjawisk wydaliśmy 1. stopień zagrożenia. Istnieje jednak możliwość zaniżania przez modele prognozowanej wartości CAPE, stąd trzeba uważnie obserwować rozwój burz w rejonie chłodnego frontu atm., zwłaszcza na zachodzie i północnym zachodzie kraju. Nie wyklucza się aktualizacji powyższej prognozy do 2. stopnia zagrożenia – informuje Artur Surowiecki z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.