Gwałtowne burze przechodzą nad Polską. Duża aktywność elektryczna, silne ulewy i grad oraz szkody wiatrowe

Gwałtowne burze pojawiły się dziś nad Polską. Występuje jeszcze podwyższona aktywność elektryczna, silne ulewy i opady gradu, ale z biegiem godzin wytracać mają one na intensywności.

Gwałtowne burze w poniedziałek nad Polską

W poniedziałek Polska znalazła się w zasięgu ustępującego układów wyżowego z północy i południa kontynentu. Natomiast w miejsce antycyklonu od zachodu wkroczył płytki wtórny ośrodek niżowy, wraz z pofalowanym frontem atmosferycznym, poprzedzony linią zbieżności wiatru, jaki przemieszczał się nad naszym krajem oraz przyniesie słabe, w drugiej części dnia miejscami na zachodzie umiarkowane i intensywne opady deszczu i silne burze. Nad kraj docierały w dalszym ciągu dwie odmiennie fizycznie masy powietrza – od zachodu polarnomorskie ciepłe powietrze, skutkując występowaniem na zachodzie i południu wysokich temperatur, natomiast z północy chłodniejsze, które we wschodnich rejonach i częściowo północnych przyczyniło się do tego, że występowała umiarkowanie ciepła pogoda.

Burze nad Polską, 10 lipca 2023 r. zarejestrowane wyładowania w naszej części Europy przez detektory Blitzortung

silne burze w kraju
Gwałtowne burze dziś nad Polską

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 10.07.2023, 18 UTC dla Polski

burze przed chłodnym frontem
Burze na linii zbieżności dziś nad Polską, poprzedza ona chłodny front

Zdjęcie satelitarne z godziny 19:00 czasu lokalnego oraz nałożone wyładowania atmosferyczne dla Polski

Burze są gwałtowne miejscami na zachodzie i powodują szkody.

Burze i upał w Polsce

W poniedziałek obserwowane było przeważnie zachmurzenie małe na wschodzie. Natomiast na zachodzie wzrastające do umiarkowanego i dużego. Na tym obszarze występowały przelotne opady deszczu oraz burze, gdzieniegdzie z gradem. Akumulacja opadów w burzach sięgała od 10 mm do 25 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było dziś od około 21°C w rejonie Zatoki Gdańskiej, około 26°C na wschodzie, do blisko 30°C w centrum.Na Ziemi Lubuskiej i Wielkopolsce zmierzono miejscami 31°C i więcej. Wiatr w dzielnicach centralnych był słaby, zmienny. Jedynie na wschodzie słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni. Tylko zachodzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni skręcający na południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 70-80 km/h, miejscami powodując szkody.

Zobacz też: Afrykański żar dotrze do Polski. Będą najwyższe temperatury od początku roku

Temperatura maksymalna, 10.07.2023 – 08:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

Wysoka temperatura w kraju i gwałtowne burze
burzowa pogoda
Burze rejestrowane przez detektory wyładowań

Burze w nocy będą słabsze, a nawet zanikną, jutro może grzmieć od godzin rannych

Podczas nadchodzącej nocy prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu oraz stopniowo słabnącymi i zanikającymi burzami. Jednak lokalnie mogą one występować przez całą noc. Spodziewamy się, że akumulacja opadów w burzach sięgnie od 10 mm do 15 mm. W najchłodniejszej części temperatura minimalna od 10°C na Suwalszczyźnie, około 15°C w centrum, do 18°C na południu. Wiatr okaże się wschodzie słaby, zmienny Natomiast pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W Karpatach i początkowo w burzach porywy wiatru do 60 km/h.

We wtorek Polska znajdzie się w zasięgu płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia wraz z pofalowanym frontem atmosferycznym i poprzedzająca go linią zbieżności wiatru, który będzie przynosić opady deszczu, jak i też lokalne burze. Docierać ma w dalszym masa polarnomorska. Największe ryzyko burz będzie na południowym wschodzie, lecz nie powinny być tak intensywne jak dziś.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl