Gwałtowne burze przeszły nad Polską. Grad, tysiące wyładowań i silne ulewy w kraju. Przymrozki i śnieg sięgnęły naszej części Europy

Gwałtowne burze nad Polską w ciągu ostatnich 24 godzin. Notowano opady gradu, zanotowano dużo wyładowań atmosferycznych i wystąpiły silne ulewy. Dodatkowo w nocy z poniedziałku na wtorek oraz dziś rano pojawiły się miejscami przygruntowe przymrozki i śnieg na Pomorzu Zachodnim.

Silne burze nad Polską wystąpiły

Ostatnie dni są burzowe w naszej części Europy. To bilans wyładowań atmosferycznych od niedzieli do poniedziałkowego poranka. Obserwowano zarówno struktury liniowe, jak i też superkomórki burzowe, niosły one dużo wyładowań atmosferycznych, opady gradu i silny wiatr. Ubiegłej doby odnotowano superkomórki burzowe w woj. małopolskim i podkarpackim. Szczególnie w rejonie Brzozowa (woj. małopolskie) i Gorlic (woj. podkarpackie). Zanotowano opady gradu o średnicy 1-2 cm.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w okresie od niedzielnego poranka do poniedziałkowego przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych

aktywne zjawiska konwekcyjne w kraju
Liczne wyładowania atmosferyczne

Wieczorem nad zachodnią częścią naszego kraju pojawiła się kolejna strefa burzowa. Charakteryzowała się ona wysoką aktywnością elektryczną. Największa koncentracja wyładowań atmosferycznych według systemów teledetekcji nastąpiła na Ziemi Lubuskiej Wielkopolsce, Pomorzu Zachodnim, ale także na Ziemi Łódzkiej. W zasięgu burz porywy wiatru dochodziły do 70-80 km/h, ale także opady deszczu do 10-20 mm.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych w ciągu ostatnich 47 godzin na obszarze Polski.

silne burze w kraju
Dynamiczne i burzowe dwie doby w Polsce

Co ciekawe nadzwyczaj wysoka aktywność burzowa, jak na drugą połowę kwietnia utrzymała się także w drugiej połowie nocy z poniedziałku na wtorek. Znad Ziemi Lubuskiej w rejon Poznania przemieszczał się liniowy układ burzowy, który następnie wytracił na aktywności w rejonie stolicy Wielkopolski. Znacznie aktywniejsza strefa burzowa ominęła Poznań od południa i przemieszczała się w kierunku północno wschodnim, przechodząc m.in przez Ostrzeszów – Kalisz – Koźminek – Turek – Konin. Detektory wyładowań atmosferycznych notowały dużo wyładowań doziemnych. Pomimo późnej pory i wczesnej wiosny obserwowano także opady gradu. Niewielki grad spadł m.in Polkowicach, Skwierzynie, Krotoszynie, Turku, Rogowie Legnickim, Jarocinie, ale także w rejonie Bystrzycy Kłodzkiej.

Gwałtowne burze w kraju w niedzielę i poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek

Wyładowania atmosferyczne odnotowane za ostatnie 15 godzin na obszarze Polski

silne burze w kraju
Liczne wyładowania atmosferyczne ubiegłej doby w Polsce. Silne burze w kraju

Silne opady burzowe i groźny wiatr oraz grad

Stacje telemetryczne IMGW-PIB zanotowały spore sumy opadowe. W Babimoście na Ziemi Lubuskiej suma opadowa za ostatnią dobę wyniosła 11.1 mm, w tym blisko 11 litrów/mkw spadło w zaledwie 2 godziny z konwekcji. Natomiast Osetnie to aż 14.1 mm/24h. W tym blisko 14 l/mkw w dwie godziny, jeszcze więcej w Paproci, gdzie za ostatnie 24 h zanotowano 16.6 mm.

Wieczór i noc z poniedziałku na wtorek była więc bardzo burzowa. Lokalnie burze powodowały szkody wiatrowe oraz dochodziło do podtopień z uwagi na duże sumy opadowe w krótkim czasie. Najwięcej burz wystąpiło na zachodzie i w środkowej części Polski. We wtorek natomiast coraz chłodniejsze masy powietrza zaznaczą się na przeważającym obszarze Polski. Prognozuje się porywy wiatru do 60-75 km/h. Największe podmuchy wiatru zmierzą stacje meteorologiczne na północy, centrum i zachodzie naszego kraju.

Warto napomknąć, że minionej nocy przygruntowy przymrozek pojawił się na stacji IMGW-PIB w Suwałkach, gdzie odnotowano -2°C. Natomiast opad śniegu wystąpił dziś w godzinach porannych m.in w miejscowości Bobolice, woj. zachodniopomorskie.

Prognoza burzowa na okres od 16.04.2024, 06 UTC do 17.04.2024, 06 UTC według ESSL

burze dziś w kraju
Burze znów możliwe dziś nad Polską

Intensywne zjawiska konwekcyjne w kraju

Co więcej, nie można wykluczyć lokalnych burz na zachodzie i centrum naszego kraju. Rozwój konwekcji będzie spowodowany spływem chłodniejszej, wilgotnej i chwiejnej masy pochodzenia arktycznego morskiego za chłodnym fronte atmosferycznym. Pierwsze komórki burzowe mogą pojawić się już około południa, ale najwięcej będzie ich po południu i być może wieczorem. Będą to ogół pojedyncze komórki konwekcyjne, jak i też struktury w formie pasm konwekcyjnych. Burze powinny zaniknąć w pierwszej części nocy, lecz okażą się mniej intensywne niż ubiegłej doby oraz względem nocy z poniedziałku na wtorek. Z uwagi na nisko położoną izotermę 0°C możliwe są opady gradu i krupy śnieżnej. Wiatr w porywach nasili się do 50-75 km/h, natomiast wysokość opadów nie przekroczy 10-15 mm.

Zobacz też: Zima uderzy w Europie. Nawet 30-60 cm śniegu oraz mróz. Śnieżyce spowodują paraliż na drogach

Dziś prognozowane jest na ogół zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Spodziewane opady deszczu oraz burze, szczególnie na północy oraz w zachodniej połowie kraju. Prawdopodobna wysokość opadów od 10 mm do 15 mm, szczególnie na północy i południowym wschodzie. Z uwagi na nisko położoną izotermę zero możliwy opad krupy śnieżnej, na północy oraz w obszarach podgórskich także deszczu ze śniegiem, tylko wysoko w górach śniegu. Jedynie w górach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 2-8 cm. W najcieplejszym momencie dnia od 7°C do 12°C lokalnie w centrum do 13°C. Chłodniej tylko nad morzem – około 6°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny; możliwe porywy od 60 km/h do 75 km/h, nie tylko w czasie burz; wiatr zachodni i południowo-zachodni. W Tatrach i Sudetach porywy do 70 km/h. Zwłaszcza w Tatrach możliwe zawieje śnieżne.

Źródło: blitzortung.org, essl.org